Talk icon

Informacje

02-04-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

MRiRW: rusza projekt wsparcia dla pilotażowych spółdzielni energetycznych

MRiRW

Rozpoczyna się realizacja projektu pod nazwą "Renaldo", jego celem jest udzielenie pomocy eksperckiej, która pozwoli na założenie pierwszych w Polsce spółdzielni energetycznych – poinformowało MRiRW.

MRiRW o celu projektu

Projekt „Renaldo” jest realizowany na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Finansowany jest w 100 proc. ze środków Unii Europejskiej oraz niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego.

We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego. Podczas posiedzenia zostały omówione sprawy organizacyjne, dotychczas wykonane prace oraz działania planowane do realizacji do końca roku 2021 – poinformowało MRiRW w komunikacie.grupy producentow rolnych mrirw

Celem projektu jest udzielenie wsparcia eksperckiego w zakresie przygotowania do założenia pierwszych, pilotażowych spółdzielni energetycznych w 6 gminach na terenie województw kujawsko-pomorskiego i podlaskiego. Główną zasadą każdej tworzonej spółdzielni energetycznej jest pełna swoboda decydowania o rodzajach instalacji i ich lokalizacji, a także sposobie wzajemnych rozliczeń.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, projekt będzie realizowany przez okres około 2,5 roku i obejmie m.in. wybór 6 gmin do udziału w projekcie, analizę lokalnych zasobów energetycznych oraz przygotowanie propozycji rozwiązań przynoszących jak najwięcej korzyści dla lokalnych społeczności, przygotowanie do utworzenia spółdzielni energetycznych w wybranych gminach.

Co jeszcze przewiduje projekt MRiRW?

Ponadto przewiduje się opracowanie poradnika dotyczącego zakładania spółdzielni energetycznych, propozycji ewentualnych zmian legislacyjnych służących dalszemu rozwojowi spółdzielni energetycznych w Polsce, organizację konferencji i warsztatów mających na celu wymianę informacji i doświadczeń z realizacji projektu.

W ramach tego projektu, dla każdej z pilotażowych spółdzielni energetycznych zostanie szczegółowo przeanalizowane zapotrzebowanie energetyczne oraz lokalnie dostępne źródła energii odnawialnej. W propozycji rozwiązań, w zależności od potrzeb potencjalnej spółdzielni i jej członków, wskazany zostanie optymalny dobór rodzajów i mocy instalacji odnawialnych źródeł energii, a także przygotowana zostanie kompletna dokumentacja założycielska i rejestracyjna dla danej spółdzielni.

Wiceminister Anna Gembicka wyraziła nadzieję, że projekt przede wszystkim przyniesie wymierne korzyści dla mieszkańców obszarów wiejskich oraz będzie okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń z innymi państwami członkowskimi, ułatwiając tym samym Komisji Europejskiej podejmowanie kolejnych decyzji odnośnie kierunków rozwoju odnawialnych źródeł energii w UE.

Więcej informacji nt. projektu na stronie KOWRhttps://www.kowr.gov.pl/odnawialne-zrodla-energii/spoldzielnie-energetyczne”.

Czytaj także: Deszczówka, czyli pieniądze spadające z nieba

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023