Talk icon

Informacje

10-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Moja Woda – już 6 tysięcy wniosków złożonych w programie

Moja Woda

Od 1 lipca 2020 roku złożono już ponad 6 tysięcy wniosków w programie „Moja Woda”. Jego realizacja ma przyczynić się do łagodzenia skutków suszy poprzez budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę.

Moja Woda – 6 tysięcy wniosków od startu programu

Od startu naboru wniosków, czyli od 1 lipca, do tej pory złożono ponad 6 tysięcy wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Tak duże zainteresowanie Polaków programem „Moja Woda” to dowód na to, że dostrzegają oni korzyści, jakie niesie za sobą magazynowanie deszczówki. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tysięcy instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 miliona metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach – podkreśla minister klimatu Michał Kurtyka.

Celem programu „Moja Woda”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), jest łagodzenie skutków suszy poprzez budowę przy domu instalacji zatrzymujących deszczówkę. Program został ogłoszony 1 czerwca 2020 roku w trakcie wspólnej konferencji z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra klimatu Michała Kurtyki, a miesiąc później ruszył nabór wniosków. Tylko do tej pory do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej złożono ponad 6 tysięcy wniosków, najwięcej w Katowicach, Krakowie i Warszawie.

Czytaj też: Susza – Rząd przeznaczy miliardy na kolejne kolejne inwestycje?

Moja Woda – szczegóły programu

Program skierowany jest do właścicieli domówMoja Woda 022 jednorodzinnych, którzy mogą otrzymać dotację do 5 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 roku. To łącznie 100 milionów złotych na dofinasowanie między innymi zakupu, montażu i uruchomienia instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Dzięki temu wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp. W ramach programu finansowane mogą być również przewody odprowadzające wody opadowe, zbiorniki retencyjne podziemne lub nadziemne, oczka wodne, instalacje rozsączające oraz elementy do nawadniania bądź innego sposobu wykorzystania zatrzymanej wody.

Program „Moja Woda” będzie realizowany w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 roku, a wydatkowanie środków do końca 2024 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące naborów wniosków można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

gov.pl/fot.Needpix/Facebook

swiatrolnika.info 2023