Talk icon

Informacje

07-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Moja Woda nie dla rolników? Zarząd KRIR interweniuje u Ministra!

Moja Woda

Program ,,Moja Woda” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zarząd KRIR zauważa jednak, że wyklucza on rolników. Dlatego przedstawiciele samorządu rolniczego zaapelowali do Ministra Klimatu Michała Kurtyki o zmiany w przepisach dotyczących programu.

Moja Woda – rolnik wykluczony

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Klimatu Michała Kurtyki o zmiany w przepisach dotyczących programu ,,Moja Woda, tak aby mogli z niego skorzystać również polscy rolnicy. Obecne przepisy zawierają zastrzeżenie, że „dofinansowanie może być udzielone beneficjentom końcowym pod warunkiem, że instalacje objęte przedsięwzięciem oraz zatrzymana woda opadowa nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, w tym działalności rolniczej”.

Według KRIR taki zapis wyklucza rolników spośród beneficjentów programu ,,Moja Woda” i jest przykładem rażącej dyskryminacji. Ponadto, wykluczenie rolników przyczyni się do marnowania wody opadowej z domów jednorodzinnych rolników, którzy stanowią w większość mieszkańców wsi.

Wysokość dotacji - nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie – stanowi gwarancję, że nie będą to duże inwestycje, które mogą mieć wpływ na konkurencyjność gospodarki, a zebrana woda wystarczy jedynie na podlewanie ogródka przydomowego w zagrodzie rolnika.

– czytamy na stronie KRIR.

Według samorządu rolniczego należy dokonać zmian w przepisach programu ,,Moja Woda”, tak aby docelowo zezwolić na dofinansowanie do urządzeń gromadzących i rozprowadzających wodę z dachów zabudowań gospodarskich, która powinna być pozyskiwana i wykorzystywana właśnie do wspomagania nawadniania upraw rolnych.

OZE: KE rozpoczyna konsultacje dyrektyw ws. energii odnawialnej i efektywności energetycznej

Moja Woda – szczegóły programu

Program ,,Moja Woda” cieszy się Moja Wodasporym zainteresowaniem. Od startu naboru wniosków, w przeciągu miesiąca złożono ponad 6 tysięcy wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Celem programu, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), jest łagodzenie skutków suszy poprzez budowę przy domu instalacji zatrzymujących deszczówkę. Program został ogłoszony 1 czerwca 2020 roku w trakcie wspólnej konferencji z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra klimatu Michała Kurtyki, a miesiąc później ruszył nabór wniosków.

Program ,,Moja Woda” skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy mogą otrzymać dotację do 5 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 roku. To łącznie 100 milionów złotych na dofinansowanie między innymi zakupu, montażu i uruchomienia instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Dzięki temu wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp. W ramach programu finansowane mogą być również przewody odprowadzające wody opadowe, zbiorniki retencyjne podziemne lub nadziemne, oczka wodne, instalacje rozsączające oraz elementy do nawadniania bądź innego sposobu wykorzystania zatrzymanej wody.

Warunki otrzymania dofinansowania w ramach programu "Moja Woda" przedstawia na swojej stronie NFOŚiGW:

  • zakres rzeczowy objęty wnioskiem o dofinansowanie nie może być przedmiotem dofinansowania w innym rozpatrywanym lub zaakceptowanym wniosku w ramach Programu priorytetowego „Moja Woda”, ani jakiegokolwiek innego programu NFOŚiGW i WFOŚiGW,
  • dofinansowanie nie może być udzielone na przedsięwzięcia lub elementy przedsięwzięcia sfinansowane lub realizowane z innych środków publicznych, którego sumaryczna kwota dofinansowania ze wszystkich źródeł przekracza 100% kosztów kwalifikowanych,
  • dofinansowanie może być udzielone beneficjentom końcowym pod warunkiem, że instalacje objęte przedsięwzięciem oraz zatrzymana woda opadowa nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, w tym działalności rolniczej,
  • realizacja przedsięwzięcia musi być zgodna z przepisami prawa, a zastosowane urządzenia i materiały muszą być dopuszczone do stosowania na rynku polskim,
  • okres trwałości przedsięwzięcia - 3 lata od daty jego zakończenia,
  • w okresie trwałości przedsięwzięcia beneficjent końcowy zobowiązany jest do zachowania całości dokumentacji związanej z projektem i eksploatacji instalacji zgodnie z przeznaczeniem.

krir.pl/fot.needpix/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023