Talk icon

Informacje

05-04-2021

Autor: Monika Faber

Młóto browarniane – jak nadać mu drugie życia?

Młóto browarniane

Młóto browarniane to osad z łusek, kiełków i drobin słodu, który stanowi warstwę filtracyjną w kadzi browarnianej. Dzięki niemu w kotle warzelnym gotują się jedynie czysta brzeczka oraz chmiel. Młóto odnajduje swoje zastosowanie w przemyśle paszowym oraz podczas wypieku pieczywa. Młóto inaczej nazywane jest wysłodzinami.

Młóto browarniane – podstawowe informacje

Młóto inaczej nazywane jest wysłodzinami. Jest to osad z łusek, kiełków i drobin słodu powstający w kadzi filtracyjnej i stanowiący nierozpuszczalny składnik zacieru. Pełni funkcję warstwy filtracyjnej dzięki czemu do kotła warzelnego spływa jedynie czysta brzeczka, która wraz z chmielem poddawana jest gotowaniu. Aby rozpuścić cukier i móc wykorzystać młóto browarniane w dalszej produkcji piwa należy przepłukać je gorącą wodą. Najlepszym rozwiązaniem filtracyjnym w browarach przemysłowych są filtry zacierowe, które szybciej i równomierniej oddzielają brzeczkę od młóta. Najpopularniejszym wykorzystaniem młóta jest przemysł paszowy oraz piekarniczy.

Czytaj także: Europejski Zielony Ład – czy stać nas na nowy plan Komisji Europejskiej?

Młóto browarniane – formy występowania oraz właściwości

Dostępne na rynku młóto występuje w trzech postaciach: świeże o konsystencji od półpłynnej; suche i granulowane. Młóto browarniane stanowi źródło białka chronionego przed rozkładem w żwaczu, ponadto zawiera wysoki poziom lizyny, obniżony metioniny, bardzo dobrze strawne włókno, pentozany i pektyny, a także witaminy B, B2, B4, B5 oraz A i E. Młóto dzięki swoim właściwościom wpływa na podwyższenie zawartości tłuszczu w mleku i kazeiny. Ponadto polepsza smak paszy oraz reguluj jej pobranie przez zwierzęta. Charakteryzuje się wysoką strawnością białek w jelicie cienkim oraz podwyższa mlekodajność u zwierząt.piwo bezalkoholowe 2

Młóto browarniane – konserwacja

Najpopularniejszymi metodami konserwacji młóta są suszenie, granulowanie, kiszenie w pryzmach, w silosach oraz w rękawach. Eksperci radzą by spośród dostępnych na rynku metod kiszenia wybrać tę, którą przeprowadza się w rękawie. Dzięki temu zatrzymane są wypływy soków i ogranicza się wynikające z tego straty. Aby uzyskać wyższej jakości kiszonkę należy dodać do świeżego młóta wysłodki suszone lub otręby pszenne. Najlepsze proporcję to 100 kg dodatku na 1 tonę młóta. Proces kiszenia ulepszy również dodana skrobia lub cukier, a benzoesan sodu lub kwas propionowy w stężeniu 2-3 kg na 1 tonę młóta dodatkowo zapobiega psuciu się kiszonki. Młóto browarniane idealnie współgra z kiszonką z kukurydzy, trawy oraz roślin motylkowych.

Młóto browarniane – na co zwrócić uwagę podczas jego stosowania?

Nadmiar młóta może negatywnie wpłynąć na rozród zwierząt, ponadto obniża ilość tłuszczu w mleku. Nie należy podawać młóta krowom w zasuszeniu, gdyż wywoła ono negatywne skutki podczas okresu okołoporodowego. Młóto browarniane w postaci suchej lub granulowanej charakteryzuje się niższą jakością, ponieważ zbyt wysoka temperatura uszkadza białko. Młóto świeże może być stosowane maksymalnie przez 2-3 dni latem. Zimą dzięki konserwacji okres jego przydatności wydłuża się.

Źródło: cdr.gov.pl/fot. wikimedia

swiatrolnika.info 2023