Talk icon

Informacje

11-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Młode żubry z zagrody pokazowej w Mucznem otrzymały imiona!

Młode żubry

Trzy młode żubry z zagrody pokazowej w Mucznem otrzymały imiona. Internauci z całej Polski przesłali ponad 300 propozycji, a jury wybrało najciekawsze. Dla łatwego odróżnienia pochodzenia żubrów, stosuje się zasadę, że imiona zaczynają się od liter „Pu” lub ,,Po”.

Młode żubry mają już imiona

Zakończył się konkurs na imiona, jakie otrzymają młode żubry z zagrody pokazowej w Mucznem. Jury konkursowe z wybrało trzy imiona spośród ponad 300 propozycji zgłoszonych przez internautów z całej Polski.

W naszej zagrodzie, jak co roku nastał moment powitania nowych żubrzątek. W ogłoszonym konkursie na imiona dla nich otrzymaliśmy ponad 300 zgłoszeń, wybór stanowił więc nie lada wyzwanie. Ostatecznie udało się wybrać imiona dla trzech żubrów – dwóch  „dziewczynek" i jednego „chłopczyka". Propozycje musiały być oryginalne i spełniać kryterium formalne, a więc zaczynać się od liter „Pu”. W sytuacji, kiedy imiona się powtarzały, kryterium była data nadesłania zgłoszenia.

– mówi Kaja Hrabal, specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Stuposiany.

Jury konkursowe wyłoniło najciekawsze propozycje i teraz młode żubry otrzymały imiona: Puhenio, Pumiłka oraz Pucarynka.

Serdecznie gratulujemy tegorocznym zwyciężczyniom i prosimy o kontakt za pośrednictwem wiadomości e-mail lub na naszą skrzynkę na Facebooku, w celu ustalenia szczegółów związanych z przesłaniem nagród.

– dodaje Kaja Hrabal.

W 1963 r. do Nadleśnictwa Stuposiany sprowadzono z Pszczyny i Niepołomic siedem żubrów linii białowiesko-kaukaskiej. Od tego czasu liczebność bieszczadzkiej populacji żubrów sukcesywnie wzrasta. Tego lata w dziko żyjących stadach urodziło się już ponad 100 młodych.

Pilne! Biedronka dostała 115 mln złotych kary od UOKiK! Sprawdź, za co!

Młode żubry z Gołuchowa

Dwa młode żubry, które przyszły na światMlode zubry w gołuchowskiej zagrodzie zwierząt, czekają na imiona. Pierwszy z nich urodził się 30 maja, jako potomek Poinsecji II i Pogaja. Niecały tydzień później, 4 czerwca ocieliła się samica żubra Podusta również się ocieliła. Obydwa małe żubry to zdrowe byczki, a teraz przyszedł czas, aby nadać im imiona i wpisać je do Księgi Rodowodowej Żubrów.

Księga jest elementem programu ochrony żubra europejskiego i powstała w 1931 r. Istnieje w celu kontrolowanego kojarzenia osobników, przy zachowaniu czystej krwi gatunku. W obrębie hodowanych żubrów wyróżnia się dwie linie – białowieską i białowiesko-kaukaską. W Gołuchowie żyją żubry z linii białowieskiej.

– mówi Nela Popiołek z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie ogłosił więc konkurs i zachęca do przesyłania swoich propozycji imion dla żubrów. Jest tylko jeden najważniejszy warunek! Dla łatwego odróżnienia pochodzenia żubrów, stosuje się zasadę, że imiona zaczynają się od liter „Po”. Należy więc pamiętać, że proponowane imiona, które mają dostać młode żubry muszą się zaczynać właśnie od tych liter. Konkurs potrwa do 15 września, a szczegóły, w tym regulamin i kartę zgłoszeniową można znaleźć na tej stronie.

lasy.gov.pl/fot.LP,Tomasz Różycki

swiatrolnika.info 2023