Talk icon

Informacje

10-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Młode bociany czarne już zaobrączkowane i można je oglądać online

Młode bociany

Młode bociany czarne, ulubieńcy internautów i gwiazdy internetowej transmisji, zostały zaobrączkowane i otrzymały nadajniki GPS. Dzięki temu możliwe będzie śledzenie ich losów po opuszczeniu przez nich gniazda, ale także bocianów czarnych z innych gniazd pozostających pod opieką i obserwacją RDLP w Łodzi. Już niebawem, bo pod koniec sierpnia, bociany odlecą na zimowanie do Afryki.

Młode bociany czarne otrzymały lokalizatory

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi oraz dr Bartosz Janic i prof. Piotr Zieliński wzięli udział w zaobrączkowaniu dwóch młodych bocianów czarnych. Młode bociany otrzymały również niewielkie loggery, które pozwolą na zbieranie danych dotyczących tras wędrówek i miejsc odpoczynku oraz weryfikację danych zebranych podczas badań obrączkarskich.

Lokalizatory są niewielkie i ważą zaledwie 19 gram, więc nie będą przeszkadzać bocianom. W dniu założenia lokalizatorów młode bociany ważyły po około 2 900 g i miały ponad 6 tygodni. Urządzenia umożliwiają długoterminowe monitorowanie migracji ptaków dzięki zastosowaniu pojemnej pamięci oraz baterii ładowanej solarnie.

Jak opisują na swojej stronie Lasy Państwowe, w przyrządzie zdalnie ustawia się częstotliwość namierzania pozycji oraz wysyłania SMS z informacjami o lokalizacji ptaka z poszczególnych godzin. Urządzenie oprócz zbierania danych pozycji GPS, notuje aktywność ptaka, temperaturę, a także wysokość na jakiej leci. Odczyty z loggerów pozwolą także dowiedzieć się, gdzie młode bociany czarne spędzają pierwszy rok życia oraz gdzie się osiedlają po osiągnięciu dojrzałości płciowej.

Żurawie niszczą rolnikom uprawy! Zniszczyły nawet 10% plonów!

Młode bociany niedługo wylecą do Afryki

Młode bociany czarne są nielicznymi Mlode bocianymieszkańcami polskich lasów i prowadzą skryty tryb życia. Większość bocianów czarnych z Polski wędruje na zimowanie do Afryki Wschodniej i Środkowej szlakiem wschodnim – przez Bliski Wschód. Część ptaków leci jednak na zimowanie do Afryki Zachodniej. Bociany czarne w przeciwieństwie do swoich białych kuzynów, cały czas lecą nad lądem. W czasie podróży nie wykorzystują także tak zwanych kominów termicznych, gdzie mogłyby lecieć lotem szybowcowym, który wymaga mniejszego nakładu siły.

Tajemnice życia tego gatunku ptaków ma odsłonić realizowany od 2016 r. projekt edukacyjny Bociany Czarne Online. W tym celu ruchomiona została transmisja online z gniazda ptaków, podczas której całą dobę można oglądać młode bociany. Transmisja to wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego – pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie. Projekt powstał i realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Dzięki lokalizatorom będzie można obserwować losy ulubieńców internatów po opuszczeniu przez nich gniazda, ale także bocianów czarnych z innych gniazd pozostających pod opieką i obserwacją RDLP w Łodzi. Już niebawem, bo pod koniec sierpnia, bociany odlecą na zimowanie do Afryki. Przed nimi bardzo trudna i niebezpieczna wędrówka. Na południu Europy nadal strzelają do wędrujących ptaków, w Turcji i Libanie to narodowe hobby, a w Egipcie ptaki są masowo chwytane w sieci, żeby później je zjeść. Co dzieje się dalej, w Afryce, zupełnie nie wiadomo. Póki czas leśnicy zachęcają do obserwacji ptasich przyjaciół.

https://www.youtube.com/watch?v=9qb4okMoQxY

lasy.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023