Talk icon

Informacje

23-10-2020

Autor: Adam Szewczyk

Mleko – znakowanie i certyfikowanie

Mleko

Polska Izba Mleka prowadzi kampanię „Wolne od GMO” sfinansowaną z Funduszu Promocji Mleka mającą na celu poszerzenie wiedzy konsumentów na temat produktów mleczarskich „wolnych od GMO”, którzy w coraz większym stopniu zwracają szczególną uwagę na informacje zamieszczone na etykietach produktów mleczarskich? Co mogą zyskać produkujący mleko oraz całe rzesze konsumentów?

Mleko – znakowanie produktów

Znakowanie produktów stanowi istotną informację dla konsumenta o danym produkcie spożywczym. Informację żywieniową odnoszącą się do kupowanego produktu spożywczego klient może uzyskać z GDA (wskazane dzienne spożycie kalorii i składników odżywczych) lub kierując się znakowaniem typu "Traffic lights". Obowiązujące wymogi, standardy znakowania produktów spożywczych (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych, Dz. U. Nr 137, poz. 966) zobowiązują producentów do zamieszczania na etykiecie wszystkich składników mogących być alergennymi dla konsumenta. W odniesieniu do przetworów mlecznych mogą to być: skrobia, skrobia modyfikowana i błonnik.

Z informacji zamieszczonych na opakowaniu dowiemy się jednak znacznie więcej. To m.in. dane producenta, wykaz składników, ilość żywności netto czy warunki przechowywania produktu. Ponadto, producent może zamieścić szereg informacji dodatkowych. W przypadku przetworów mlecznych możemy spotkać oznakowanie jako produkt „tradycyjny”, „domowy”, „naturalny”, czy „produkt polski”. Informacje na temat żywności nie mogą wprowadzać konsumenta w błąd.mleko w proszku problemy 34

Mleko bez GMO – Stan prawny

Kolejna kwestia to oznakowanie produktów mlecznych jako wolnych od GMO. Na podstawie obowiązujących obecnie przepisów producenci żywności i paszy mają możliwość dobrowolnego oznakowania produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych, jako produktów wolnych od GMO. Daje to konsumentom informację oraz prawo wyboru, przy zakupie produktów żywnościowych, czy w danym produkcie występuje modyfikacja genetyczna, czy jest to żywność bez GMO.

Standard „bez GMO”

Symbol "Wolne od GMO" lub "bez GMO" można spotkać coraz częściej jako oznaczenie produktów mleczarskich i spożywczych. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom konsumentów, którzy szukają wiarygodnych informacji o produkcie, Polska Izba Mleka opracowała odpowiedni standard. Głównym celem standardu Polskiej Izby Mleka jest sprawdzanie, czy realizowana produkcja może być zakwalifikowana w świetle obowiązującego prawa, jako niezawierająca GMO.

Czytaj także: Czyste Powietrze – rusza druga część programu na wyższe dotacje

Korzyści z oznakowania „bez GMO”

Znakowanie mleka certyfikatami może podnieść jego wartość zarówno dla polskiego konsumenta, ale także za granicą. Klient zachodni jest przyzwyczajony do pełnego oznakowania produktu. Konsument powinien być informowany, za co płaci, co w danym produkcie się znajduje, a co zostało wyeliminowane. Społeczeństwo europejskie podchodzi bardzo świadomie do wyboru produktów spożywczych, a to gwarantuje nam odpowiednie znakowanie.

Kampania "Wolne od GMO" realizowana jest przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

swiatrolnika.info 2023