Talk icon

Informacje

18-09-2020

Autor: Adam Szewczyk

Prof. Zenon Nogalski: mleko i produkty powstałe z mleka są ważnym elementem diety człowieka

mleko

 Polska Izba Mleka prowadzi kampanię „Wolne od GMO” sfinansowaną z Funduszu Promocji Mleka mającą na celu poszerzenie wiedzy konsumentów na temat produktów mleczarskich „wolnych od GMO”. O znaczeniu jakie mleko dla organizmu człowieka rozmawiamy z prof. Zenonem Nogalskim, kierownikiem Katedry Hodowli Bydła i Oceny Mleka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Mleko, a GMO

Symbol „Wolne od GMO” lub „bez GMO” można spotkać coraz częściej jako oznaczenie produktów mleczarskich i spożywczych. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom konsumentów, którzy szukają wiarygodnych informacji o produkcie, Polska Izba Mleka wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów opracowała standard PIM „Bez GMO”, który skierowany jest do wielu różnych obszarów łańcucha żywnościowego.Baner mleko wolne od gmo

Żywność genetycznie modyfikowana budzi u konsumentów negatywne skojarzenia. Jest to obawa związana z wpływem na zdrowie człowieka. Jedną z potrzeb konsumentów, na którą wskazują badania i ankiety, jest jednoznaczne oznakowanie żywności w celu dokonywania świadomego wyrobu podczas zakupów. Na podstawie obowiązujących obecnie przepisów producenci żywności i paszy mają możliwość dobrowolnego oznakowania produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych, jako produktów wolnych od GMO. Daje to konsumentom informację oraz prawo wyboru przy zakupie produktów żywnościowych, czy w danym produkcie występuje modyfikacja genetyczna, czy jest to żywność bez GMO.

Czytaj także: Piątka dla zwierząt – szkodliwy i niekonstytucyjny bubel. Co zrobi prezydent?

Mleko w opinii eksperta

W rozmowie z prof. Zenonem Nogalskim z UWM w Olsztynie pytamy o certyfikację żywności oraz znaczenie mleka dla organizmu człowieka.

Dlaczego na świecie coraz ważniejszą kwestią staje się certyfikacja żywności?

To wynika z rosnącej świadomości współczesnego konsumenta. Dobrze poinformowany konsument poszukuje żywności, która niesie ze sobą oprócz walorów stricte spożywczych, cech funkcjonalnych korzystnie wpływających na zdrowie, także bezpieczeństwo. Chcemy znać źródło żywności, chcemy wiedzieć w jakich warunkach wytworzoną ją, w jakim stopniu obciążyło to środowisko i jeśli pochodzi od zwierząt: czy zwierzęta utrzymywano w warunkach dobrostanu.

Często słyszymy jednak doniesienia medialne na temat szkodliwego wpływu tego, co spożywamy na nasze zdrowie. Również mleko bywa czasami określane jako substancja toksyczna. Czy w związku z tym warto sięgać po mleko?

Rzeczywiście są różne teorie i badania. Niektóre wykazują, że część konsumentów nie powinna spożywać mleka ze względu na różnego rodzaju uczulenia czy problemy z trawieniem. Nie mniej jednak jest bardzo dużo badań, które potwierdzają, że mleko i produkty mleczne są ważnym elementem diety człowieka. Nie tylko w żywieniu dzieci czy młodzieży, ale również dorosłych, dostarczając pełnowartościowego białka, witamin, makro i mikroelementów. Szczególnie należy podkreślić znaczenie aminokwasów egzogennych, łatwo przyswajalnego wapnia, witaminy B2 i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Polska Izba Mleka/fot. Polska Izba Mleka

swiatrolnika.info 2023