Talk icon

Informacje

02-09-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Mklik – przegląd gatunków tego popularnego szkodnika

Mklik

Mklik to dobrze znany nie tylko rolnikom, ale także właścicielom mieszkań i pracownikom (na przykład piekarni) rodzaj motyli z rodziny omacnicowatych, które zagrażają magazynowanym produktom spożywczym i rolnym. Nazywa się je nieraz "motylami magazynowymi”. O ile dorosłe osobniki nie wyrządzają szkód, bo często w ogóle nie pobierają pokarmu, tak larwy mogą poczynić niesamowite spustoszenie i narazić rolników na ogromne straty.

Mklik mączny

Jest to najbardziej rozpowszechniony mklik. Występuje powszechnie w magazynach i sklepach, a także w przetwórniach pasz. Mklik mączny (Ephestia kuehniella) może atakować także produkty w młynach – larwy mają zdolność do przegryzania worków. Może niszczyć nie tylko mąkę, ale także kaszę, płatki i ziarna zbóż tworząc na nich oprząd i uniemożliwiając korzystanie z tych produktów, co sprawia że konieczne jest ich pozbycie się. Mklik mączny bywa używany w celu zapewnienia pokarmu dziubałeczkowi mączlikowemu – roztoczowi służącemu jako naturalna broń przeciwko wielu szkodnikom upraw szklarniowych, na przykład pomidorów.

czytaj także: Omacnica prosowianka – niepozorny szkodnik upraw kukurydzy

Mklik próchniczek

mklik iglaPróchiczek (Ephestia elutella) może niszczyć jeszcze więcej produktów, niż jego mączna odmiana. Żeruje bowiem nie tylko na ziarnach zbóż i jego przetworach, ale także na warzywach, owocach, czy czekoladzie. Dodatkowo duże zagrożenie stanowi w uprawie tytoniu, doprowadzając do zniszczenia liści. Na suszących się liściach tytoniu mklik tej odmiany może także składać jaja.

Mklik daktylowiec

Daktylowiec (Cadra cautella) ma pochodzenie tropikalne, niestety ze względu na import wielu produktów będących jego pokarmem, trafia bardzo często do Polski. Jak sama jego nazwa wskazuje, bardzo często więc można spotkać tego motyla żerującego na daktylach, a także innych suszonych owocach. Mklik daktylowiec nie pogardzi jednak także zbożami, nasionami oleistymi, czy wyrobami z czekolady. Co ciekawe, wygląd dorosłego osobnika i jego kolor jest wprost zależny od pokarmu, jaki owad przyjmuje w trakcie stadium gąsienicy.

Mklik to niełatwy przeciwnik

Wymaga kompleksowego działania niezależnie od tego, z którym z nich mamy do czynienia. Absolutną koniecznością jest usunięcie zanieczyszczonych jego obecnością produktów, jako że nie będą zdatne do spożycia przez ludzi. Kluczowe jest także dokładne wyczyszczenie miejsc, w których bytował. Bardzo pomocne w zwalczaniu tych owadów mogą okazać się lampy owadobójcze – rozwiązują one jednak tylko problem dorosłych osobników, nie larw, więc likwidacja mklika za pomocą tego narzędzia jest bardzo rozłożona w czasie. Podobnie sprawa ma się z lepami na te owady – również wyłapują tylko dorosłe osobniki. Oczywiście skutecznym sposobem są insektycydy, należy jednak zachować szczególną ostrożność i stosować tylko i wyłącznie te, które są oficjalnie dopuszczone do obrotu i użytkowania.

bayer.com.pl/ fot. wikimedia (CC BY 3.0 au/ Magne Flaten CC BY-SA 3.0) 

swiatrolnika.info 2023