Talk icon

Informacje

30-05-2021

Autor: Tomasz Racki

Miotła zbożowa wrogiem upraw zbóż ozimych i rzepaku

Miotła zbożowa

Miotła zbożowa jest niepozorna trawą, która występuje niemal na całym terenie Polski. Nie jest wybredna, jeśli chodzi o rodzaj gleb, a szkody jakie może wyrządzić są ogromne. Aby nie dopuścić do straty w plonach, należy zawczasu wdrożyć odpowiednie środki.

Miotła zbożowa – jak wygląda?

Miotła zbożowa jest trawą której źdźbło dorasta do 120 cm wysokości. Nie rozgałęzia się i jest gładkie. Młode liście są charakterystyczne, bardzo wąskie, długie i lekko skręcone. Starsze są niezbyt długie. Ze względu na swój wiechowaty kwiatostan, bywa używana jako roślina ozdobna na przykład we florystyce.

Miotła zbożowa – gdzie występuje?

Roślina ta, mimo tego, że preferuje gleby suche i piaszczyste, jest w stanie osiedlić się w większości miejsc. Kiedyś uznawana za wskaźnik zakwaszenia gleb, ale w związku z ze zdolnością do adaptacji i dużą tolerancją na zmiany środowiskowe, tak jak wspomniane, może występować już na większości terenów. Najbardziej rozpowszechniona jest wśród zbóż ozimych, w uprawie rzepaku i lnu. Miotła zbożowa, pomimo preferowania gleb suchych, w okresie jesienno – wiosennym dobrze rozwija się, gdy padają ulewne deszcze. Bardzo łatwo rozprzestrzenia się z terenów upraw także na okoliczne, sąsiadujące miejsca.

Susza wciąż groźna, ale jest lepiej. Zboża wciąż zagrożone. Komunikat IUNG

Miotła zbożowa – dlaczego jest tak groźna?

Miotła zbożowa ze względu na to, że jej nasiona mogą przetrwać dziesiątki lat,miotla zbozowa pole niezwalczona zawczasu będzie stanowić ogromny, nawracający problem w uprawach. Roślina ta rozpoczyna wzrastanie już w przypadku temperatury oscylującej wokół zera stopni, jest też relatywnie odporna na przymrozki. W tych warunkach uprawne rośliny pozostają jeszcze w fazie spoczynku, daje to miotle zbożowej nad nimi przewagę w kwestii dostępu do substancji odżywczych czy wody.

Jeden egzemplarz wytwarza nawet do 4 tysięcy nasion. Dodatkowo nasiona te dojrzewają wcześniej niż roślin uprawnych, a także jak wspomniane wcześniej, zachowują zdolność do kiełkowania przez długi czas. Duże zagrożenie stanowi fakt, że od kilku lat obserwuje się uodparnianie się tej trawy na chemiczne środki ochrony roślin, co skutkuje coraz większymi problemami z jej rozprzestrzenianiem się.

Miotła zbożowa – metody zapobiegania i zwalczania

Oczywiście najefektywniejszą metodą walki z miotłą pozostaje jej zapobieganie. Należy postawić na wysokiej jakości ziarno, aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia go przez miotłę. W tym celu należy także regularnie czyścić maszyny, a przede wszystkim jednak monitorować uprawy i na bieżąco usuwać wszelkie chwasty, także inne niż miotła zbożowa. Kiedy te zabiegi zawiodą i miotła zbożowa mimo wszystko pojawi się, konieczne będzie wdrożenie chemicznych środków do jej usunięcia. Ze względu na wspomniane zjawisko odporności na środki, należy pamiętać o stosowaniu preparatów łączących najlepiej kilka substancji aktywnych, aby nie dopuścić do wytworzenia się zjawiska tolerancji, a przez to nieefektywnego zwalczania miotły zbożowej.

syngenta.pl/ nufarm.com/ mobot.org/ fot. Pert Filippov CC BY 3.0/ Jacek Halicki CC BY-SA 4.0

swiatrolnika.info 2023