Ministerstwo rolnictwa: rozmowy o współpracy polsko-izraelskiej w dziedzinie rolnictwa

Minister rolnictwa Grzegorz Puda spotkał się we wtorek z chargé d’affaires Ambasady Izraela w Polsce Tal Ben-Ari Yaalon. Podczas rozmowy podsumowano dotychczasową współpracę w dziedzinie rolnictwa, którą oceniono pozytywnie – poinformowało w komunikacie ministerstwo rolnictwa. Zdaniem ministra, istotne jest podtrzymywanie dialogu w kwestiach rolnych, w tym na poziomie kierownictwa resortów rolnictwa obu krajów.
Ministerstwo rolnictwa spotkało się ze stroną izraelską
Zaznaczono, że spotkanie to stało się także okazją do nakreślenie dalszych planów współpracy polsko-izraelskiej. Minister Puda otrzymał zaproszenie od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Izraela Alona Schustera do złożenia wizyty w Izraelu.
"Obie strony pozytywnie oceniły dotychczasowe relacje w dziedzinie rolnictwa, szczególnie w zakresie wymiany handlowej oraz współpracy naukowo-badawczej. Rozmówcy podkreślili jednocześnie potrzebę jeszcze pełniejszego wykorzystania potencjału w tych sferach" – poinformowano.
Zdaniem ministra, istotne jest podtrzymywanie dialogu w kwestiach rolnych, w tym na poziomie kierownictwa resortów rolnictwa obu krajów.
Ministerstwo rolnictwa chce intensyfikacji kontaktów naukowych
Ważnym tematem rozmowy były kontakty na poziomie naukowo-eksperckim. Podkreślono chęć rozwoju współpracy w obszarze zarządzania zasobami wodnymi. Tal Ben-Ari Yaalon poinformowała o zainteresowaniu izraelskich przedsiębiorców eksportem nowych technologii do Polski. Minister Puda podkreślił, że dla Polski szczególnie interesująca może być współpraca w dziedzinie zaawansowanych technik irygacyjnych.
Omawiając stan wymiany handlowej minister wyraził nadzieję na szybkie wyjaśnienie ze stroną izraelską kwestii dostępu do rynku dla wybranych produktów rolno-spożywczych z Polski. Zaznaczył, że Polska jest zainteresowana rozwojem eksportu produktów rolno-spożywczych do Izraela, ale też importem z tego kraju towarów, które są deficytowe na polskim rynku.
Polska od wielu lat odnotowuje dodatnie saldo w wymianie handlowej artykułami rolno-spożywczymi z Izraelem. Wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych w okresie od stycznia do września 2020 r. wyniosła 185,3 mln euro. W tym czasie eksportowaliśmy do Izraela głównie mięso wołowe oraz cukier.
Czytaj także: Mięsożerne zwierzęta futerkowe – genetyczne i środowiskowe uwarunkowania rozrodu
mrirw/fot. mrirw