Talk icon

Informacje

23-09-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ministerstwo Rolnictwa: 15 państw chce, by UE wsparła rozwój upraw roślin białkowych we Wspólnocie

Ministerstwo Rolnictwa

Grupa 15 państw, w tym Polska, przedłożyła deklarację na temat potrzeby rozwoju uprawy roślin białkowych w UE – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa. Jak dodano, chodzi m.in. o reformę WPR i większe wsparcie dla upraw roślin strączkowych. Szef resortu rolnictwa podkreślił przy tym, że Polska wielokrotnie wnioskowała o zwiększenie produkcji białka, w tym bez GMO w Europie, dlatego popiera wspólne stanowisko przedstawione przez Francję, dotyczące wsparcia produkcji roślin białkowych w ramach przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.

Ministerstwo Rolnictwa o białkach roślinnych

W poniedziałek w Brukseli minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski brał udział w posiedzeniu Rady Ministrów ds. rolnictwa (AGRIFISH).
Resort poinformował we wtorkowym komunikacie, podczas obrad grupa 15 państw, w tym Polska, przedłożyła pod obrady deklarację na temat potrzeby rozwoju uprawy roślin białkowych w UE. "Wnioskowano, aby w ramach reformy WPR, dostosowano wsparcie związane z produkcją dla roślin strączkowych i rozszerzono wykaz kwalifikujących się upraw" – wyjaśniono.

Szef resortu rolnictwa podkreślił przy tym, że Polska wielokrotnie wnioskowała o zwiększenie produkcji białka, w tym bez GMO w Europie, dlatego popiera wspólne stanowisko przedstawione przez Francję, dotyczące wsparcia produkcji roślin białkowych w ramach przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.
"Program rozwoju produkcji białek roślinnych stanowi sposób efektywnego podejścia do wielu wyzwań środowiskowych i klimatycznych stojących przed rolnictwem europejskim, wskazanym w strategiach Od pola do stołu i Bioróżnorodności" – mówił podczas spotkania AGRIFISH Ardanowski.

Ministerstwo Rolnictwa i dwa ważne tematy dla WPR

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że podczas posiedzenia, prezydencja niemiecka przedłożyła do dyskusji dwa ważne tematy WPR – dotyczące zielonej architektury w rolnictwie oraz nowego modelu wdrażania polityki rolnej po 2020 r.ministerstwo rolnictwa 87968

W tym punkcie, minister Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę, że Polska nie neguje zrównoważonego podejścia do produkcji rolnej, lecz przy większych ambicjach środowiskowych, należy zapewnić rolnikom odpowiednie wsparcie finansowe.

"Jako działania najefektywniejsze i najistotniejsze dla spełniania wymogów środowiskowych i klimatycznych, uważamy instrumenty drugiego filara: działania środowiskowo-klimatyczne, modernizację gospodarstw i doradztwo. Eko-schematy powinny być jedynie uzupełnieniem działań środowiskowych drugiego filara. Dlatego jesteśmy przeciwni ustalaniu limitu wydatków na eko-schematy w filarze pierwszym" – podkreślił minister.

Według Ardanowskiego, taki limit nie daje gwarancji lepszego ukierunkowania na środowisko. Może za to nieść ryzyko utraty niewykorzystanych środków. Dodatkowo komplikuje to wdrażanie tego instrumentu.

Ministerstwo Rolnictw a sprawa Wielkiej Brytanii

W trakcie posiedzenia AGRIFISH, Ardanowski zwrócił ponadto uwagę, że Polska z zaniepokojeniem przyjęła informację z Komisji Europejskiej, że ta skłania się ku opcji rezygnacji przez UE z możliwości korzystania z kontyngentów taryfowych WTO w dostępie do rynku Wielkiej Brytanii, nawet w scenariuszu braku porozumienia w negocjacjach dwustronnej umowy o wolnym handlu.

Zdaniem ministra, taki scenariusz, czyli brak umowy o wolnym handlu z Wielką Brytanią oraz brak dostępu do brytyjskich kwot WTO oznaczałby, że kraje UE miałyby gorsze warunki dostępu na ten rynek niż kraje trzecie, które mogą eksportować swoje produkty na ten rynek z wykorzystaniem kwot WTO.
"Kwestia ta ma szczególnie duże znaczenie dla możliwości dostępu do brytyjskiego rynku towarów rolnych, objętych potencjalnie wysokimi stawkami celnymi, jak np. mięso i przetwory mięsne, produkty mleczne, cukier i przetwory cukiernicze" – zauważyło ministerstwo.

Ministerialna rada omawiała też kwestię rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Europie. Polski resort rolnictwa podpisał też memorandum o porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Środowiska Republiki Cypryjskiej.

Ministerstwo Rolnictwa wyjaśniło, że dokument ten zakłada szeroki zakres współpracy w obszarach nauki i technologii w dziedzinie rolnictwa i rozwoju wsi, a także wzmocnienie w tej sferze współpracy dwustronnej Polski i Cypru. Planowane jest również powołanie wspólnej grupy roboczej w celu opracowania długoterminowych programów współpracy w rolnictwie oraz prowadzenia dwustronnych projektów w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

PAP/jac/fot. mrirw

swiatrolnika.info 2023