Talk icon

Informacje

26-05-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Mięso drobiowe z Chile – Unia Europejska wstrzymuje jego import

Mięso drobiowe

Mięso drobiowe z Chile w najbliższym czasie nie trafi do państw Unii Europejskiej. Taką decyzję podjęły władze wspólnoty, opierając się na Głównym Inspektoracie Weterynarii.

Mięso drobiowe – Chile na czarnej liście

Produkty, które trafiają na europejski rynek, muszą przejść szczegółową kontrolę. Jeśli dany towar nie spełnia wymogów, unijne władze często tymczasowo zawieszają handel. Tak stało się w przypadku mięsa drobiowego pochodzącego z Chile. Od 13 maja chilijskie służby nie certyfikują przesyłek, które normalnie trafiłyby na europejski rynek. Decyzja zapadła w oparciu o stwierdzone przez Komisję Europejską (za pośrednictwem Głównego Inspektoratu Weterynarii) nieprawidłowości. W marcu tego roku dokonano bowiem audytu, który wykazał obawy dotyczące chilijskiego systemu kontroli dotyczącego produkcji mięsa. Jak jednak podkreśla Komisja Europejska, współpraca zawieszona jest tymczasowo – jeśli Chile uzyskają pozytywną ocenę podczas kolejnego audytu, handel zostanie ponownie wznowiony. Jest to istotne, ponieważ kraj ten jest piątym największym dostawcą mięsa drobiowego do Unii Europejskiej. Brak importu byłby więc odczuwalny w perspektywie długofalowej.

Mięso drobiowe – import z Ukrainy wstrzymany w styczniumieso drobiowe kogut

W styczniu tego roku Unia Europejska zawiesiła również handel z Ukrainą. W przypadku ukraińskiego mięsa powodem była grypa ptaków, której ogniska wykryto u naszych wschodnich sąsiadów. Z tego powodu przesyłki certyfikowane po 19 stycznia 2020 roku nie zostały dopuszczone do obrotu na terytorium Unii Europejskiej. Warto nadmienić, że strona ukraińska była zdziwiona takim obrotem spraw, ponieważ jej zdaniem tamtejsze środki zwalczania epidemii są zbliżone do tych, które funkcjonują w państwach Unii Europejskiej. Import mięsa drobiowego został jednak wstrzymany, a głównym winowajcą takiego stanu rzeczy było gospodarstwo mieszczące się w obwodzie winnickim. Wykryto w nim ognisko ptasiej grypy – na terenie gospodarstwa hodowano aż 98 000 sztuk drobiu. Powyższe sytuacje pokazują, że Unia Europejska stara się nie dopuszczać na europejski rynek towarów, które mogą budzić zastrzeżenia dotyczące jakości oraz bezpieczeństwa importowanych produktów. Takie działanie może być korzystne dla konsumentów oraz unijnych producentów mięsa drobiowego.

Czytaj także: Drób – Chiny chcą więcej brazylijskiego mięsa, popyt ciągle rośnie

kipdip.org.pl, hurtidetal.pl/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023