Mierkowskie Suche Bory - rezerwat chroniony czynnie czy biernie?

Czy w rezerwacie „Mierkowskie Suche Bory" można wycinać drzewa i prowadzić prace leśne? Jak wygląda ochrona czynna, a jak bierna na takim terenie? Co należy robić, aby zachować przedmiot ochrony? Między innymi na takie pytanie odpowiedział w krótkim filmie Paweł Mrowiński z Nadleśnictwa Lubsko (RDLP w Zielonej Górze).
Mierkowskie Suche Bory – jak chroniony jest rezerwat?
Leśnik Paweł Mrowiński z Nadleśnictwa Lubsko (RDLP w Zielonej Górze) na przykładzie rezerwatu „Mierkowskie Suche Bory" wyjaśnił zadania ochronne, jakie leśnicy podejmują na tego typu terenach. Rezerwat „Mierkowskie Suche Bory" to perełka przyrodnicza lasów zielonogórskich. Lubscy leśnicy prowadzą na jego terenie prace, by zachować cenne ekosystemy.
Dwa lata temu, w 2018 r., chroniony rezerwat „Mierkowskie Suche Bory" został powiększony do niemal 200 ha, przyłączono do niego wtedy m.in. użytek ekologiczny „Bagna przy Rabym Kamieniu”. Natomiast obszar 51,53 ha jest objęty ochroną czynną. Warto dodać, że z wnioskiem do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o powiększenie rezerwatu wystąpili leśnicy.
ARiMR – pomoc dla producentów świń, którzy są w trudnej sytuacji finansowej
Mierkowskie Suche Bory – walory przyrodnicze
Istniejący na terenie Nadleśnictwa Lubsko od ponad 14 lat rezerwat „Mierkowskie Suche Bory" charakteryzuje się wysokimi walorami przyrodniczymi i ciekawą budową geologiczną podłoża. Teren ten wyróżnia się miejscami odsłoniętymi, łukowatymi wałami wydm śródlądowych, które występują w mozaice z niżej położonymi piaskami pokrytymi płytkimi torfami i murszami. Najwyższym wzniesieniem okolicy jest Białogóra o wysokości 86,5 m n.p.m., będąca wspaniałym punktem widokowym. Pozostałe wały wydmowe biegną na wysokości 70-75 m n.p.m.
Na terenie rezerwatu jest charakterystyczna, rzadka i cenna przyrodniczo flora związana z tymi położeniami. Na torfowiskach rezerwatu występują reprezentatywne gatunki tj. przygiełka biała i przygiełka brunatna - roślinność ze zbiorowiska Rhynchosporion albae.
Celem ochrony jest zachowanie m.in. zbiorowisk roślinnych wykształcających się na piaskach wydm wraz z cennymi gatunkami porostów. To delikatny i wrażliwy ekosystem, wymagający podejmowania działań w zakresie ochrony czynnej, aby go zachować. W tym celu również prowadzi się działania polegające na wycince drzew. Dlatego warto obejrzeć film, w którym zostało wyjaśnione, jakich zabiegów potrzebuje ten teren.
lasy.gov.pl/fot.Paweł Mrowiński