Mercosur – Wylesianie Amazonii główną przeszkodą w zawarciu umowy!

Komisja Europejska nie rozpocznie procesu ratyfikacji umowy o wolnym handlu z Mercosur, dopóki nie zostaną zidentyfikowane ważne skutki środowiskowe na półkuli południowej – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovkis podczas przesłuchania w Parlamencie Europejskim na temat handlu międzynarodowego. Kilka krajów bloku zwróciło się z pytaniami o problemy środowiskowe wynikające z wylesiania Amazonii.
Mercosur – sprzeciw części krajów UE
Coraz więcej krajów UE i zainteresowanych stron podkreśla znaczenie zrównoważonego rozwoju w krajach Mercosur, wspierania porozumienia paryskiego i powstrzymania wylesiania, zwłaszcza w Brazylii. Kwestie te wymagają poważnego potraktowania, a Komisja Europejska oczekuje porozumienia z członkami
– powiedział Dombrovkis.
Do krajów krytycznie nastawionych do polityki ochrony środowiska w Brazylii należą Francja, Niemcy i Irlandia. Niektóre inne kraje członkowskie UE, takie jak Polska, obawiają się otwarcia jednolitego rynku dla produktów, które nie spełniają unijnych norm bezpieczeństwa. Komisarz UE ds. Rynku wewnętrznego Thierry Breton przyznał, że kraje UE pozostają podzielone w sprawie umowy handlowej z powodu wylesiania w Amazonii i zgodności z europejskimi przepisami i normami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności.
Nie wszyscy jesteśmy zjednoczeni w tej kwestii i zdecydowanie potrzebujemy dalszych dyskusji
– powiedział Breton.
Czytaj też: OZE na świecie zatrudniało 11,5 mln osób. Sektor się rozwija
Mercosur – co obejmuje umowa?
Porozumienie między UE-Mercosur zostało osiągnięte w czerwcu 2019 roku po dwudziestu latach negocjacji i aby wejść w życie, wymaga ratyfikacji przez wszystkie uczestniczące kraje, z których 27 jest w UE, a cztery w Mercosur.
W tej chwili Austria, Holandia, Luksemburg, Irlandia i Belgia zapowiedziały, że nie będą popierać ratyfikacji tej umowy.
Umowa handlowa przewiduje przywóz ograniczonej ilości wołowiny z Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju, po niższych cenach taryfowych. Grupa krajów UE i Mercosur osiągnęła porozumienie w sprawie paktu handlowego w 2019 roku.
Zgodność umowy handlowej z osiąganiem celów zrównoważonego rozwoju w Europie jest badana od czasu jej zawarcia.
W 2018 roku eksport UE do czterech krajów Mercosur wyniósł 45 miliardów euro, a eksport Mercosuru do UE 42,6 miliarda euro. Ponadto kraje Mercosuru zamieszkuje ponad 260 milionów mieszkańców, a Unii Europejskiej – ponad 512 milionów. Dzięki umowie powstanie więc największa strefa wolnego handlu na świecie.
meatinfo.ru/fot.Wikimedia