Talk icon

Informacje

07-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Mercosur – w UE rośnie opór wobec umowy handlowej

Mercosur

Narasta opór państw członkowskich UE wobec umowy handlowej z południowoamerykańską konfederacją Mercosur. Jednym z powodów jest problem wylesiania brazylijskiego lasu deszczowego. W ciągu roku w brazylijskiej Amazonii wycięto ponad 9 tys. km2 lasów deszczowych, co stanowi wzrost o około 35%. Francja już zapowiedziała weto wobec wynegocjowanej umowy o wolnym handlu. Umowa jest niezwykle kontrowersyjna także w sektorze rolnym, ponieważ spodziewany jest większy import produktów rolnych, takich jak drób i wołowina z Ameryki Południowej.

Mercosur – umowy nie będzie?

Coraz więcej państw członkowskich UE jest „bardzo sceptycznych” co do umowy handlowej z Mercosur. Powodem sprzeciwu jest ciągłe wylesianie Amazonii dla rolnictwa w Brazylii.

Jak powiedziała politycznemu portalowi Politico.eu niemiecka minister rolnictwa Julia Klöckner, umowa handlowa między UE a Mercosur nie zostanie w najbliższym czasie ratyfikowana. W ubiegły weekend podczas Rady ds. Rolnictwa UE niemiecka minister stwierdziła, że ​​jej koledzy z resortów innych krajów są „bardzo sceptyczni” co do porozumienia z Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem.

Kiedy widzimy wycinanie lasów deszczowych, na przykład w Brazylii, aby szybko uzyskać pola uprawne, na których paszę i żywność uprawia się bardzo tanio w sposób szkodliwy dla środowiska, które następnie trafiają na nasz rynek i z którymi nasi rolnicy nie mogą konkurować, wtedy jest to zakłócenie konkurencji. Zwłaszcza, że ​​mamy bardziej rygorystyczne zasady.

– powiedziała Klöckner.

W Holandii w czerwcu tego roku Izba Reprezentantów przegłosowała umowę handlową z Mercosur. Wniosek PvdD był szeroko wspierany przez GroenLinks, CU, PVV, FvD, SP, Denk i Krol / Van Kooten-Arissen Group.

Gorącym tematem dla stron holenderskich jest to, że dzięki tej umowie handlowej UE nie ma środków nacisku, aby zmusić kraje Ameryki Południowej do przyjęcia zrównoważonych metod produkcji. W rezultacie pojawiają się obawy o konkurencyjność europejskich rolników oraz o ochronę środowiska i lasów deszczowych w Ameryce Południowej. W traktacie nie zawarto żadnych wykonalnych umów w tej sprawie.

Müller o awarii w oczyszczalni ścieków Czajka: to pewnego rodzaju recydywa

Mercosur – Angela Merkel przeciwna realizacji porozumienia?

Wobec sytuacji w regionie Amazonii kanclerz Angela Merkel Mercosur wyraziła duże wątpliwości co do realizacji umowy handlowej UE z południowoamerykańską konfederacją Mercosur. Po spotkaniu z Merkel dzień wcześniej przedstawiciele Fridays for Future powiedzieli, że kanclerz obiecała im nie podpisywać umowy w obecnym kształcie.

Ratyfikacja umowy UE z krajami Mercosur, Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem, utknęła w martwym punkcie. Jednym z powodów jest debata w UE na temat wylesiania brazylijskiego lasu deszczowego. Francja już zapowiedziała weto wobec wynegocjowanej umowy o wolnym handlu. W Austrii pojawia się również sprzeciw wobec traktatu. Dzięki tej umowie UE i cztery kraje Ameryki Południowej chcą zbudować największą strefę wolnego handlu na świecie. Od sierpnia 2019 do lipca 2020 roku w brazylijskiej Amazonii wycięto ponad 9 tys. km2 lasów deszczowych, według wstępnych danych lokalnego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (Inpe) – to wzrost o około 35%.

Umowa z krajami Mercosur jest niezwykle kontrowersyjna w sektorze rolnym, ponieważ spodziewany jest większy import produktów rolnych, takich jak drób i wołowina z Ameryki Południowej . Negocjacje między Komisją Europejską a Sojuszem Mercosur zakończyły się dobry rok temu.

nieuweoogst.nl/fot.flickr,Hamner_Fotos/fot.wikimedia,Ibama

swiatrolnika.info 2023