Talk icon

Informacje

26-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Materia organiczna w glebie – jakie mamy z niej korzyści?

Materia organiczna w glebie

Materia organiczna w glebie stanowi podstawowy wskaźnik jakości gleby. Próchnica jest niezmiernie ważna dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania podłoża. Materia organiczna stanowi bazę odżywczą dla roślin. Zawartość materii zależy od obecności poplonów, poziomu nawożenia organicznego, sposobu użytkowania ziemi oraz intensyfikacji rolnictwa.

Materia organiczna w glebie – czym jest?

Sama materia to nic innego jak organiczna część gleby, w które skład wchodzą resztki roślin, humus glebowy oraz organiczne produkty działalności życiowej organizmów glebowych. Naukowcy do materii nie zaliczają żywych organizmów. Synonimami dla owego pojęcia są: glebowy materiał organiczny, substancje humusowe, glebowe substancje organiczne, związki humusowe, glebowe związki organiczne, związki próchniczne, itp. Materia organiczna w glebie składa się z: nieswoistych substancji organicznych, świeże, ale i znajdujące się w rożnym stadium rozkładu resztki roślinne i zwierzęce oraz swoiste substancje próchnicze – humus glebowy. Materia stanowi podstawowy wskaźnik jakości gleby, gdyż decyduje o właściwościach fizykochemicznych i procesach biologicznych, które wpływają na przemiany, aktywności biologiczne.wapnowanie gleby

Materia organiczna w glebie – korzyści z zawartej w niej próchnicy

Strukturę gleby stabilizuje wysoka zawartość próchnicy. Dzięki niej zmniejszona jest podatność na degradację z powodu erozji wietrznej lub wodnej. Odpowiednie zasoby próchnicy, to nie tylko utrzymanie produkcyjnej funkcji gleby, ale odpowiednich wiązań węgla z atmosfery. Wpływ na zróżnicowanie zawartości próchnicy w glebie ma uziarnienie, stosunek wody, położenie w terenie. Gleby występujące w wyższych podłożach, czyli gleby lekkie, charakteryzują się niższą zawartością próchnicy. Gleby opadowo-gruntowe mają jej znacznie więcej, natomiast gleby hydrogeniczne, tj. czarno ziemie i gleby torfowe, wykazują największą zawartość materii organicznej. Materia organiczna w glebie, a dokładnie jej zawartość zależy od obecności poplonów, poziomu nawożenia organicznego, sposobu użytkowania ziemi oraz intensyfikacji rolnictwa.

Czytaj także: Projekt budżetu na 2021 rok – jak wpłynie na sytuację polskiej gospodarki?

Materia organiczna w glebie, a jej funkcje

Materia organiczna spełnia swoje funkcje takie jak: odnawialne źródło składników odżywczych, odżywcza substancja dla roślin, która utrzymuje i magazynuje je w taki sposób by były łatwo dostępne dla roślin, ponadto utrzymuje strukturę gleby minimalizując przy tym erozję. Materia organiczna w glebie tworząc bazę odżywczą dla upraw uwzględnia szybkość swojego namnażania, szybkość rozkładu jej składników oraz tempo pobierania składników odżywczych przez rośliny. Jeżeli szybkość rozkładu jest wolniejsza od pobierania materia organiczna odnotowuje spadek i analogicznie do wzrostu. Istnieje w przyrodzie stan równowagi przybywania do ubywania materii i nazywany jest stanem ustalonym. Bardzo ważnym czynnikiem dla dobrej struktury gleby jest agregacja.

Źródło: cdr.gove.pl

 

swiatrolnika.info 2023