O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Rębak tarczowy – jakie jest zastosowanie tej maszyny?

Rebak tarczowy

Rębak tarczowy służy do rozdrabniania fragmentów drewna bądź gałęzi, które wcześniej już zostały pocięte. Z tej maszyny korzystają zarówno rolnicy, jak i osoby, które w ten sposób mogą otrzymywać opał. Jakie wyróżniamy jeszcze inne rębaki?

Podział rębakówrebak tarczowy dzrewo

Rębak tarczowy jest używany coraz częściej. Umożliwia wykorzystanie gałęzi wraz z odrostami oraz wszelkich odpadów drewnianych do dalszego przetwórstwa. Rębaki występują w wielu wersjach i wariantach. Podstawowy podział rębaków ze względu na budowę elementu tnącego pozwala rozróżnić rębaki tarczowe, bębnowe i walcowe. Maszyny te występują w wersji stacjonarnej, mobilnej ciągnikowej lub mobilnej samobieżnej. Rębaki walcowe są najczęściej stosowane w sadach do rozdrabniania tzw. przyrostów. Z kolei rębak tarczowy, z uwagi na większą wytrzymałość, sprawdzi się do grubszych gałęzi z konarami i odrostami (liśćmi, igliwiem), a nawet do pni drzew. Cięcie odbywa się na nożu podporowym za pomocą noży tnących podczas obracania bębna, a od ilości noży oraz od rozmiaru w zainstalowanym sicie zależy wielkość zrębków.

Rębak tarczowy – jak działa?

Maszyna ta rozdrabniania kawałki drewna lub gałęzi, przerabia wkładany do niej materiał na drobne kawałki zwane zrębkami. W porównaniu do rębaka bębnowego, rębak tarczowy ma wyższą wydajność, przez co zużywa mniej energii niż bębnowy. Przeznaczony jest zazwyczaj do skruszania gałęzi oraz pni drzew, których średnica nie przekracza 12 cm. Można regulować również grubość pozyskiwanego materiały, najczęściej w kilku zakresach. Zespołem tnącym w tego typu urządzeniu jest tarcza z zespołami noży tnących. Od ich ilości zależy też wielkość zrębków. Rębak tarczowy kosztuje mniej bębnowy, ale jego możliwości są duże. Warto przed zakupem maszyny pamiętać o planowanej ilości gałęzi, którą rębak  będzie musiał rozdrobnić. Niektóre rębaki znajdujące się w ofercie rynkowej posiadają system elektroniczny "no-stress", zabezpieczający układ podający przed przeciążeniem. Tego typu rębaki posiadają własną pompę hydrauliczna, co odciąża hydraulikę ciągnika. Rozdrabniacz do gałęzi występuje z własnym napędem, kiedy to potrzebuje operatora. Często jest na gąsienicach, co umożliwia dotarcie nawet do najtrudniejszego terenu. Produkowane są również rębaki przystosowane do traktora, który ciągnie wówczas to urządzenie i w ten sposób jest transportowane

Sprawdź: Samozaładowcze rozrzutniki z Cynkometu

 

liderbudowlany.pl/motomaszyny.pl/fot.pixabay.com/pl.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023