O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Stare traktory – co zrobić, gdy sprzęt rolniczy jest zużyty?

Stare traktory

Stare traktory to gratka dla miłośników zabytkowych sprzętów rolniczych zrzeszanych w różnych klubach, jednakże, jeżeli nikt nie chce odkupić od nas zużytych pojazdów, jedyną legalna drogą ich pozbycia się jest ich złomowanie w Stacji Demontażu Pojazdu. Tam otrzymamy potrzebne dokumenty do wyrejestrowania pojazdu i wynagrodzenie za ich złomowanie.

Stare traktory

Rolnicy cenią sobie sprawdzone, stare marki sprzętu rolniczego oraz bardziej proste modele, ponieważ są sami wstanie je naprawić. Każdy dzień bez specjalistycznego sprzętu na roli, to obniżka ekonomiczna gospodarstwa. Dlatego umiejętność własnoręcznej naprawy maszyn pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze te wydane na mechaników oraz te przychodzące z upraw. Jedną z najbardziej cenionych kultowych marek jest URSUS. Doceniane za prostotę, ale i dużo nowinek technicznych. Do dziś można spotkać je na polu. Stare traktory i inny sprzęt, których właściciele są pewni, że nie znajdą już dla nich zastosowania u siebie w gospodarstwie znajdują drugie życie w stowarzyszeniach zrzeszających miłośników i pasjonatów starego sprzętu rolniczego. Jednym z nich jest między innymi działający od 2014 roku Klub Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR. Celem takiego stowarzyszenia jest propagowanie historii myśli technologicznej rolniczej oraz dbanie o dawny sprzęt rolny, który poprzedni właściciele uważają za wysłużony.stare traktory 567899

Stare traktory – sposoby na utylizację sprzętu

Jednym ze sposobów na pozbycie się z gospodarstwa sprzętu, który uznawany jest przez właściciela za zużyty jest, jak wskazane wyżej, kontakt z klubami – miłośnikami dawnej rolniczej myśli technologicznej. Oni odrestaurują zniszczony sprzęt, czyli zadbają o jego kwestię techniczne oraz wyglądowe. Nie jest zalecany samodzielny demontaż starego sprzętu, gdyż Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska może nałożyć na gospodarza karę od 10 do 300 tys. zł, a ponadto dodatkową grzywnę ma prawo wystawić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, dlatego najlepszym sposobem, aby stare traktory zutylizować jest złomowanie, o ile sprzęt nie może być już reanimowany lub nikt nie ma ochoty go odkupić od poprzedniego właściciela.

Czytaj także: Projekt budżetu na 2021 rok – jak wpłynie na sytuację polskiej gospodarki?

Stare traktory – opis procesu ich utylizacji

Każdy sprzęt rolniczy, który uważamy za użyty i chcemy się go pozbyć, a posiada dowód rejestracyjny musi trafić do Stacji Demontażu Pojazdów. Jeżeli udamy się tam, musimy wziąć ze sobą kartę pojazdu oraz dowód rejestracyjny. Każdy współwłaściciel musi pojawić się w owej Stacji lub napisać upoważnienie, bez tego dokumentu nie będzie możliwa całkowita utylizacja sprzętu. Właściciel złomowanej maszyny ma 30 dni, aby otrzymane dokumenty, tj. zaświadczenie umożliwiające wyrejestrowanie pojazdu i wypowiedzenie umowy ubezpieczenia dostarczyć do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym. Pracownicy Stacji wychodzą naprzeciw rolnikom i umożliwiają stare traktory i inne maszyny, poza osobistym ich dostarczeniem, wystawiać na aukcjach on-line. Zwycięska firma przyjedzie po dany sprzęt, który nie musi być kompletny, mieć aktualnego przeglądu i być sprawny.

źródło: wodr.poznan.pl

swiatrolnika.info 2023