O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-07-2021

Autor: Emilia Gromczak

Rozsiewacz nawozu – precyzja wysiewu to istotny czynnik

Rozsiewacz nawozu

Rozsiewacz nawozu dobrej jakości gwarantuje wysokie i równomierne plony. Jednym z istotnych czynników przy wyborze jest precyzja wysiewu. Rozsiewacze mogą występować w wersji jedno lub dwutarczowej. Dwutarczowy to maszyna bardziej zaawansowana technologicznie. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze rozsiewacza?

Rozsiewacz nawozu – ważne cechyrozsiewacz nawozu cechy

Istotnym czynnikiem przy wyborze tej maszyny jest precyzja wysiewu. Warto zwrócić uwagę na informację od producenta na temat takich parametrów, jak wysiew graniczny, równomierność wysiewu oraz ergonomia użytkowania. Ważne są również kwestie związane z wielkością zbiornika,  to czy maszyna posiada zabezpieczenie antykorozyjne, czy rozsiewacz ma wbudowaną wagę do nawozu, która pozwala na jeszcze dokładniejsze nawożenie.

Rozsiewacz nawozu jednotarczowy jest tańszy, ale mniej precyzyjny. Wymaga regulacji w zależności od granulacji i charakteru rozprowadzonego nawozu. Zdecydowanie sprawdzi się w mniejszych gospodarstwach. Z kolei rozsiewach dwutarczowy jest bardziej zaawansowany. System zmian talerzy daje bardzo rozpięty wachlarz szerokości roboczych. Posiada też system siewu granicznego. Co pozwala oszczędzić nawóz i precyzyjnie dawkować podczas przejazdów przy granicach pola.

Przeczytaj także: Silosy ze stali nierdzewnej, jedno z najlepszych rozwiązań magazynowych

Rozsiewacz SIPMA – testy

Rozsiewacz nawozu SIPMA został poddany badaniom w Lublinie w profesjonalnej i jedynej w Polsce Hali Wysiewu. Badania przeprowadzono wspólnie z R&D Centre INVENTOR Sp. z o.o. – spółką należącą do GRUPY SIPMA, zatrudniającą profesjonalny zespół konstruktorów, technologów i badaczy, którzy korzystają z nowoczesnego parku badawczego. Do porównań wytypowano gamę rozsiewaczy o pojemności do 2 000 litrów.

Rozsiewacze z nawozem przemieszczały się w poprzek linii pojemników z określoną prędkością na specjalnie zbudowanej platformie sterowanej elektronicznie. Pomiar masy nawozu w pojemnikach odbywał się automatycznie z wykorzystaniem elektronicznego układu pomiarowego, który jednocześnie obliczał określone parametry oraz przedstawiał wyniki w postaci wykresów.

Dla wysiewu normalnego oraz pogłównego wg. normy dopuszczalny stopień nierównomierności nie powinien przekraczać 15%. Norma obowiązuje dla wszystkich szerokości roboczych oraz dla wszystkich marek rozsiewaczy. W przypadku rozsiewacza SIPMA RN 1000 BORYNA stopień nierównomierności rozkładu poprzedniego wyniósł 10,1%. Rozsiewacz nawozu marki SIPMA okazał się najlepszy spośród czterech testowanych.

pigmiur.pl/agromarket./fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023