O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Maszyny rolnicze – jak prawidłowo je czyścić i konserwować?

Maszyny rolnicze

Przy wysokich inwestycjach, które często muszą być dokonywane w maszyny rolnicze, głównym problemem jest utrzymanie wartości. W tym kontekście nie należy zapominać o zaangażowaniu, ochronie pracowników i bezpieczeństwie pracy. Skuteczne czyszczenie pomaga spełnić wszystkie te wymagania i uniknąć kosztów związanych z awariami i naprawami.

Maszyny rolnicze – konserwacja myjką wysokociśnieniową

Ciągniki to kluczowe maszyny rolnicze w gospodarstwach. Ciągnik należy czyścić w miarę potrzeb, aby zapewnić gotowość do pracy i wykryć uszkodzenia ukryte pod kurzem i brudem.

Z biegiem lat myjka wysokociśnieniowa ugruntowała swoją pozycję. W zewnętrznym zastosowaniu czyści wszystkie maszyny rolnicze. Wszystkie istotne zabrudzenia można szybko i skutecznie usunąć. Jeśli używasz myjek wysokociśnieniowych na zimną wodę, możesz użyć odpowiedniego środka czyszczącego, aby szybko uzyskać dobre rezultaty.

Myjki wysokociśnieniowe na gorącą wodę działają wydajniej: wysoka temperatura zwiększa skuteczność czyszczenia. Lepsze wyniki uzyskuje się w krótszym czasie, co zmniejsza zużycie wody w porównaniu do myjek wysokociśnieniowych na zimną wodę. Dodatkowo skraca się czas schnięcia, a tym samym nakład pracy (nawet o 40 procent). Ta metoda lepiej rozpuszcza oleje i tłuste pozostałości.

Maszyny rolnicze – ważna jest czystość kabiny i okien

Ciśnienie i ilość wody użytej do wszystkichMaszyny rolnicze 022 prac zależą od obiektu i stopnia zabrudzenia. Odległość powinna wynosić około 20 do 30 centymetrów od powierzchni, aby uzyskać jak największy efekt czyszczenia i jednocześnie uniknąć uszkodzeń.

Czyszczenie kabiny jest często zaniedbane, zwłaszcza w sezonie. Ale także tutaj należy regularnie czyścić. Drobne cząsteczki brudu w kabinie są regularnie i dokładnie usuwane odkurzaczem. Alternatywnie można to również zrobić za pomocą miotły lub szczotki ręcznej.

Pozwala to uniknąć uszkodzeń elektryki, elektroniki i hydrauliki, a także kosztownych napraw spowodowanych przez kurz, brud i wilgoć. Nie zapomnij: wyczyść filtr kabinowy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarodników pleśni lub mykotoksyn.

Czyste okna zapewniają wyższą jakość pracy i wydajniejszą pracę obejmującą wszystkie maszyny rolnicze. Jeśli szyby nie są czyste, może to spowodować nieprawidłowe oszacowanie szerokości roboczej osprzętu.

Ponadto słaba widoczność często zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia lub wypadku w gospodarstwie, na drodze lub w polu .

Czytaj też: Badania techniczne ciągników nadal tylko na OSKP!

Maszyny rolnicze – jak często je myć i konserwować?

Nie ma pieniędzy, które można by zarobić na czyszczeniu maszynowym w sezonie – mówią rolnicy. Jednak koszty można zaoszczędzić, unikając niepotrzebnych napraw oraz pracując bezpiecznie i wydajnie.

Dlatego przy czyszczeniu obowiązują następujące zalecenia:

  • Czyszczenie zewnętrzne: Zawsze po trudnych okresach użytkowania (np. siew lub żniwa) lub gdy maszyny rolnicze mają być używane w innym gospodarstwie. Częstotliwość może się zmieniać. W przypadku uprawy gleby i technologii siewu często wystarcza jeden środek pod koniec sezonu. Sprzęt ochrony roślin, rozsiewacze nawozów i zbiorniki na gnojowicę, które mają kontakt z substancjami silnie żrącymi, należy czyścić po każdej fazie użytkowania.
  • Czyszczenie wnętrza: kabinę i szyby należy czyścić tak często, jak to możliwe–- nawet w sezonie. W razie potrzeby codziennie.

Po sezonie środki ochrony roślin należy wyczyścić i przechowywać w warunkach mrozoodpornych.

agrarheute.com/fot.Piqsels

swiatrolnika.info 2023