O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-02-2020

Autor: Świat Rolnika

Drewniane opakowania w eksporcie rolno-spożywczym

drewniane opakowania

Drewniane opakowania, w tym także palety, jeśli mają być wykorzystywane w eksporcie artykułów rolno-spożywczych, muszą spełnić szereg wymogów wynikających z Międzynarodowego Standardu dla Środków Fitosanitarnych.

Drewniane opakowania – standardy fitosanitarne

Drewniane opakowania, które są używane w handlu międzynarodowym, podlegają restrykcyjnym przepisom Międzynarodowego Standardu dla Środków Fitosanitarnych numer 15 (wytyczne dla unormowania drewnianych materiałów opakowaniowych w handlu międzynarodowym) Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin FAO.

Drewniane opakowania – jakie wymogi muszą spełnić

Drewniane opakowania, w tym palety, które mają zostać użyte w handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi mogą być nośnikiem wielu chorób, szkodników i pasożytów. Aby zniwelować ryzyka, materiał, z którego zostały wykonane powinien zostać poddany obróbce termicznej, podczas której osiągana jest temperatura rdzenia minimum 56C przez minimum 30 min. Spełnienie tego wymogu potwierdza się umieszczeniem na opakowaniach specjalnego znaku zatwierdzonego przez IPPC oraz numeru zakładu wykonującego zabieg. Powyższe wymagania nie dotyczą opakowań złożonych w całości z elementów, które zostały przetworzone przy użyciu kleju, wysokiej temperatury lub ciśnienia, takich jak płyty wiórowe, sklejki, łuszczki, itp., jak również takich elementów jak wióry, opakowania drewnianetrociny, wełna drzewna, drewno pocięte na cienkie kawałki (poniżej 6 mm). Opakowania drewniane importowane na teren Unii Europejskiej, w tym Polski muszą być oznakowane zgodnie z tymi wymogami.

Drewniane opakowania – wymogi wobec innych państwa Europy

W odniesieniu do opakowań krążących pomiędzy państwami Unii Europejskiej oraz pomiędzy Wspólnotą i Szwajcarią, nie ma tego wymogu, za wyjątkiem opakowań wykonanych z drewna iglastego, opuszczających teren Portugalii, z uwagi na zagrożenie zawleczenia węgorka sosnowca, występującego na terenie tego kraju. W odniesieniu do eksportowanych poza Unię Europejską palet, to czy muszą spełniać one wymagania, zależy od fitosanitarnych importowych przepisów państwa, na teren którego mają być one wyeksportowane. Przepisy innych państw można odszukać na stronie PIORiN.

Drewniane opakowania w krajowym rejestrze

W celu zapewnienia realizacji powyższego standardu, prowadzony jest w naszym kraju specjalny rejestr zakładów, które produkują palety i spełniają ustalone wymagania. Rejestrację producentów, za akceptacją Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, prowadzi oraz nadzoruje Instytut Technologii Drewna w Poznaniu, Zakład Badania i Zastosowań Drewna. Wpisanie zakładu do rejestru, uzależnione jest od wyników audytu wstępnego przeprowadzanego przez pracowników Instytutu, a zarejestrowany podmiot otrzymuje indywidualny numer wykorzystywany do znakowania produktów.

Czytaj także: Eksport drobiu wobec problemów Chin

jac/piorin/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023