O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Dopuszczenie pojazdów rolniczych do ruchu – resort odpowiada

Dopuszczenie pojazdów rolniczych do ruchu

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra infrastruktury o sporządzenie katalogu maszyn rolniczych wymagających pozwoleń, które zezwalają na dopuszczenie pojazdów rolniczych do ruchu drogowego. W odpowiedzi na wniosek KRIR, Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że kwestia dopuszczenia do ruchu, w szczególności wymagań stosowanych w procedurze homologacji typu UE dla pojazdów rolniczych, są precyzyjnie wskazane na poziomie unijnym w rozporządzeniu PE. Rozporządzenie to stosuje się bezpośrednio w polskim porządku prawnym.

Dopuszczenie pojazdów rolniczych do ruchu – wniosek KRIR

Zarząd Krajowej Rady Izby Rolniczych zwrócił się do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o sporządzenie katalogu maszyn rolniczych, które poruszają się i są ciągnięte ciągnikiem rolniczym lub pojazdem silnikowym oraz wymagają rejestracji/homologacji lub innych pozwoleń, które pozwalają na dopuszczenie pojazdów rolniczych do ruchu drogowego.

Jak przekonuje KRIR, obecnie wszystkie pojazdy, włączając w to ciągniki rolnicze, muszą być zarejestrowane, dlatego powstaje szereg wątpliwości czy każdy pojazd lub maszyna z nim zagregowana porusza się po drogach publicznych, czy tylko po polu uprawnym musi posiadać odrębne tablice rejestracyjne.

Aktywiści Greenpeace przed sądem za wtargnięcie do elektrowni atomowej

Dopuszczenie pojazdów rolniczych do ruchu – odpowiedź resortu

W odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie sporządzenia Dopuszczenie pojazdow rolniczych do ruchu katalogu maszyn, które poruszają się i są ciągnięte ciągnikiem rolniczym/pojazdem silnikowym oraz wymagają rejestracji/homologacji lub innych pozwoleń, które pozwalają na dopuszczenie pojazdów rolniczych do ruchu drogowego, Ministerstwo Infrastruktury (w piśmie z dnia 8 czerwca 2021 r.) przekazało następujące wyjaśnienia:

Kwestia dopuszczenia do ruchu, w szczególności wymagań stosowanych w procedurze homologacji typu UE dla pojazdów rolniczych, są precyzyjnie wskazane na poziomie unijnym w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 167/2013 z dnia 5 lutego 2013 r. w sprawie homologacji j nadzoru rynku pojazdów rolniczych i leśnych. Rozporządzenie to stosuje się bezpośrednio w polskim porządku prawnym. Art. 2 ust. 1 ww. rozporządzenia określa zakres zastosowania tego aktu w odniesieniu do pojazdów rolniczych i leśnych:

  1. ciągniki (kategorie T i C),
  2. przyczepy (kategoria R),
  3. wymienne urządzenia ciągnięte (kategoria S).

Jednocześnie, zgodnie z art. 8 ust. 1 rozporządzenia nr 167/2013 na producencie pojazdu spoczywa obowiązek uzyskania świadectwa homologacji typu UE w przypadku wprowadzania do obrotu nowych pojazdów kategorii T, C, R, S.

Mając na uwadze powyższe należy podkreślić, iż to producent dokonuje klasyfikacji wyprodukowanych przez siebie pojazdów do jednej z ww. kategorii, opierając się na definicjach i kryteriach, wynikających z art. 3 oraz art. 4 ww. rozporządzenia. Zatem jeśli pojazdy zostaną skonstruowane w taki sposób, iż producent sklasyfikuje je jako pojazdy należące do kategorii R lub S, bezwzględnie muszą być objęte ważnym świadectwem homologacji typu UE pojazdu wydanym na podstawie przywołanego rozporządzenia nr 167/2013.

krir.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023