Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Emilia Gromczak 11-07-2021 14:29:32

Cynkomet stawia na maszyny rolnicze z homologacją europejską

Cynkomet stawia na maszyny rolnicze z homologacją europejską

Cynkomet to polska firma, która produkuje oraz sprzedaje maszyny rolnicze oraz cynkuje konstrukcje stalowe od 1956 r. W celu przystosowania produktów do warunków europejskich firma zadbała o zapewnienie maszynom homologacji europejskich. Maszyny z homologacją są dedykowane do różnej wielkości gospodarstw, mają ładowność od 3,5 do 14 ton.

Cynkomet produkuje maszyny rolnicze z homologacjącynkomet maszyny z homologacją europejską europejską

Firma z Czarnej Białostockiej inwestuje w rozwój nie tylko na rynku Polskim, ale także na rynkach zagranicznych. Jednym z kroków, jakie podjął Cynkomet jest wprowadzenie homologacji europejskiej, która ma zaznaczyć obecność firmy za granicą. Dzięki homologacji europejskiej maszyny mogą być sprzedawane i zarejestrowane w każdym państwie UE oraz spełniają wymagania unijne w kwestii dotacji.

Od kilku lat intensyfikujemy działania dotyczące produkcji maszyn rolniczych, mając na celu udoskonalenie produkcji i wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom klientów firmy. Świadectwo homologacji europejskiej to ukoronowanie starań wszystkich pracowników, którzy z zaangażowaniem wykorzystują wiedzę, umiejętności i możliwości jakie daje im nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe, powstałe dzięki wsparciu finansowemu ze strony Unii Europejskiej

- czytamy na stronie firmy Cynkomet.

Aby otrzymać homologację trzeba przejść szereg testów, dlatego też Cynkomet postawił na komponenty najwyższej klasy. W swoim sprzęcie firma użyła dwuobwodowych instalację hamulcowych Haldex, dwuobwodowych instalacji hydraulicznych Safim, mocniejszych osi ADR, które współpracuje z zawieszeniem wykorzystującym resory paraboliczne oraz rozbudowane instalacje elektryczne. Praktycznie cała konstrukcja jest ocynkowana ogniowo, co jest najlepszym dostępnym na rynku zabezpieczeniem antykorozyjnym.

Sprawdź: Nowe lemiesze i rozrzutniki do pojazdów użytkowych. Współpraca między John Deere i Douglas Dynamics

Rozrzutniki z homologacją europejską

Cynkomet oferuje rozrzutniki z homologacją europejską. Są to maszyny dedykowane do różnej wielkości gospodarstw, o ładowności od 3,5 do 14 ton. Nowa generacja rozrzutników – CS-LINE, która zadebiutowała na przełomie 2020 i 2021 roku została zaprojektowana i wykonana zgodnie z wymaganiami homologacji europejskiej i posiada ją w standardzie.

Jak przekonuje Cynkomet homologacja europejska gwarantuje to, że maszyny zostały wyposażone w dużo wyższej klasy, niezawodne dwuobwodowe instalacje hamulcowe marki Haldex oraz dwuobwodowe instalacje hydrauliczne marki Safim, często mocniejsze osie współpracujące z zawieszeniami wykorzystującymi resory paraboliczne oraz bardziej rozbudowane instalacje elektryczne. 
cynkomet.pl/fot.pixabay.com

Opublikował:
Emilia Gromczak
Author: Emilia Gromczak
O Autorze
Dziennikarz "Świata Rolnika BIZNES", swiatrolnika.info i tojesttorun.pl; praktykant Telewizji TRWAM, studentka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, góralka ciałem i sercem
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


John Deere jest jedną ze stu najcenniejszych marek na świecie

Firma konsultingowa Interbrand przedstawiła właśnie najnowszy niezależny roczny ranking „Best Global Brands”, czyli zestawienie najcenniejszych marek świata. Wśród docenionych znalazł się John Deere, który uplasował się na 90. pozycji.

Amerykański producent maszyn rolniczych znalazł się w zestawieniu już po raz 11.
Interbrand jest wiodącą firmą konsultingową, która rokrocznie przygotowuje niezależny ranking „Best Global Brands”.

John Deere plasuje się na 90. miejscu w zestawieniu Interbrand

Od 2011 roku John Deere znajduje się w nim jakoJohn Deere 022 jedyny przedstawiciel branży rolniczej. W tym roku amerykański gigant znalazł się na 90. miejscu w zestawieniu, a wartość marki szacowana jest na około 5,616 miliarda dolarów.

Coroczna obecność John Deere w rankingu Interbrand jako jedynego przedstawiciela branży rolniczej potwierdza naszą pozycję jako lidera, zarówno na świecie jak i w Europie i Polsce. Fakt, że już 11 raz z rzędu znaleźliśmy się w zestawieniu napawa nas dumą i odzwierciedla wkład i zaangażowanie wszystkich pracowników naszej firmy, którzy starają się, by wspólnie z naszymi partnerami wyżywić świat. „Best Global Brands” jest jednym z najbardziej prestiżowych rankingów, dlatego tym bardziej cieszymy się, że jesteśmy w nim obecni

– komentuje Katarzyna Lewicka, Division Business Manager w John Deere Polska

Czołowa dziesiątka rankingu:

 • Apple (wartość: 408 251 mln dolarów, wzrost 26%)
 • Amazon (249 249; +24%)
 • Microsoft (210 191; +27%)
 • Google (166 811; +19%)
 • Samsung (74 635; +20%)
 • Coca-Cola (57 488; +1%)
 • Toyota (54 107; +5%)
 • Mercedes-Benz (50 866; +3%)
 • McDonald’s (45 865; +7%)
 • Disney (44 183; +8%)

Metodologia Interbrand jest pierwszą tego rodzaju, która uzyskała certyfikat Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej w zakresie wyceny firm. Rezultat finansowy marki, wpływ marki na decyzje zakupowe oraz siła marki do budowania lojalności i zrównoważonego popytu to trzy czynniki warunkujące pozycję danej marki w rankingu. Łączna wartość wszystkich 100 marek, które znalazły się w zestawieniu wzrosła o 15% w stosunku do roku 2020.

Czytaj też: John Deere zaprezentował nowości i podsumował sezon

newseria/fot.Pixabay


Skradziono traktor! Właściciel oferuje wysoką nagrodę!

Jak alarmuje Kurier Bytowski, w Podkomorzycach z jednego z gospodarstw skradziono traktor Deutz Fahr z ładowaczem czołowym wart 250 tys. zł. Właściciel oferuje 50 tys. złotych nagrody za pomoc w odzyskaniu ciągnika.

Traktor skradziony z posesji

Jak informuje Kurier Bytowski, w nocy z soboty na niedzielę 15.08. z terenu zamkniętego gospodarstwa w Podkomorzycach w gminie Czarna Dąbrówka zniknął traktor. Właściciele w tym czasie spali w domu.

Teren był ogrodzony, a brama zamknięta. Na noc zamykamy też ciągnik. Niestety, mimo tego żaden odgłos nas nie obudził.

– mówi właścicielka ciągnika, która wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne.

Kradzież wartościowego pojazdu została zauważona dopiero w niedzielę rano.

Poinformowaliśmy policję i rozpoczęły się poszukiwania. Znaleźliśmy ślady ciągnika na okolicznym polu, jednak w pewnym momencie się urywają.

– mówi kobieta.

Prezydent: Rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe

Nagroda za odnalezienie traktora

Policja prowadzi śledztwo. Traktor skradziony

Ciągnik jest nam bardzo potrzebny w gospodarstwie, dlatego to dla nas duża strata. Pojazd nie był ubezpieczony od kradzieży. Odkupienie takiego traktora to spory wydatek, dlatego liczymy na każdą informację, która pomoże nam go odnaleźć. Być może tej nocy ktoś widział przejeżdżający zielony ciągnik Deutz Fahr o numerze rejestracyjnym GWE 6FM9. Był wyposażony w ładowacz czołowy oraz charakterystyczne niebieskie widły do bel.

– mówi okradziona rolniczka.

Za wskazanie miejsca, w którym znajduje się ciągnik, oferowana jest nagroda w wysokości 50 tys. zł. Wszelkie informacje pomocne w odnalezieniu traktora można przekazywać pod numer 609 872 489.

kurierbytowski.com.pl/fot.fb


Rejestracje ciągników i przyczep w lipcu 2021 – kolejne wzrosty

Jak wyglądały rejestracje ciągników i przyczep w lipcu? Według danych z CEPIK w lipcu zarejestrowano 1407 szt. nowych ciągników oraz 1420 szt. nowych przyczep rolniczych.

Rejestracje ciągników i przyczep

W lipcu br. zarejestrowano 1407 szt. nowych ciągników. To tylko o 2 szt. mniej niż w marcu, w którym dotychczas odnotowano najwięcej rejestracji. W pierwszych siedmiu miesiącach  br. zarejestrowano 7902 szt. nowych ciągników. To o 2044 szt. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Wzrost w stosunku do zeszłego roku to 34,9 %.

W lipcu 2021 zarejestrowano 1420 szt. nowych przyczep rolniczych. To najwięcej od początku roku. Wynik ten oznacza 323 szt. więcej niż w lipcu 2020 roku. Od początku roku do końca lipca zarejestrowano w Polsce 5545 szt. nowych przyczep rolniczych. To 1195 szt. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem – oznacza to wzrost o 27,5%. To kolejny raz, gdy rejestracje ciągników i przyczep notują wzrosty.

Czytaj więcej: PIGMIUR został członkiem organizacji zrzeszającej producentów maszyn rolniczych

pigmiur.pl/fot.pixabay


ARTIQ – wspólne przedsięwzięcie NCBR i NCN wesprze rozwój sztucznej inteligencji w Polsce

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) razem z Narodowym Centrum Nauki (NCN) ogłaszają konkurs „ARTIQ – Centra Doskonałości AI". W jego ramach finansowane będą badania podstawowe oraz prace rozwojowe prowadzące do wdrożenia na rynku najnowszych rozwiązań opartych na technologii AI. Budżet konkursu to 60 mln zł. Nabór wniosków rozpocznie się we wrześniu tego roku.

Badania nad sztuczną inteligencją

Badania nad sztuczną inteligencją (z ang. artificial intelligence, AI) mają coraz większy wpływ na gospodarkę i życie społeczne. AI znajduje zastosowanie m.in. w medycynie, energetyce, transporcie, rolnictwie, telekomunikacji, branży informatycznej, w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności kraju. Sztuczna inteligencja ma też znaczenie dla rozwoju edukacji i nauki.

Badania nad AI są perspektywicznym obszarem rozwoju naukowo-technicznego współczesnego świata i będą decydowały o przyszłej konkurencyjności i pozycji międzynarodowej kraju. Dlatego chcemy jak najlepiej wykorzystać potencjał polskiej nauki do rozwoju technologii AI w Polsce – mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.innowacyjne technologie rolnicze

Wspólne przedsięwzięcie NCBR i NCN „ARTIQ – Centra Doskonałości AI" wpisuje się w strategiczne plany rozwoju sztucznej inteligencji w kraju, m.in. w przyjętą przez rząd „Politykę dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020". A połączenie działań tych dwóch agencji daje możliwość pełniejszego i szybszego zastosowania wyników badań w różnych dziedzinach – dodaje minister.

Budowanie polskiej marki sztucznej inteligencji

Celem konkursu ARTIQ jest wzmocnienie potencjału Polski w obszarze sztucznej inteligencji poprzez utworzenie trzech Centrów Doskonałości AI (CD AI), w których zespoły naukowców będą realizować projekty obejmujące badania podstawowe, przemysłowe, prace rozwojowe lub przedwdrożeniowe w dziedzinie AI, prowadzące do wprowadzenia nowego rozwiązania na rynek. W ramach tego wspólnego przedsięwzięcia NCBR i NCN, badania podstawowe będą finansowane przez NCN, a środki na badania przemysłowe, prace rozwojowe lub prace przedwdrożeniowe i zakładanie spółek celowych będzie przyznawał NCBR.

Centra Doskonałości AI będą istotnym elementem budowania całego ekosystemu wspierania rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Przed nami stoi w tej kwestii wiele wyzwań, które podejmujemy, takich jak rozwój kadr zdolnych do prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych na najwyższym światowym poziomie w obszarze AI; zapewnienie ciągłości badań podstawowych i badań przemysłowych, prac rozwojowych lub prac przedwdrożeniowych oraz komercjalizacja ich wyników; a także wsparcie spółek celowych z sektora zajmującego się AI – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Wszystkie te działania prowadzą do budowania polskiej marki w obszarze sztucznej inteligencji na arenie międzynarodowej – podkreśla dyrektor NCBR.

Czytaj także: Pierwsza rolnicza misja kosmiczna – Niecodzienny eksperyment!

Międzynarodowi liderzy AI w polskich instytucjach nauki i szkolnictwa wyższego

Centra Doskonałości AI zostaną wyłonione spośród tzw. instytucji hostujących, czyli polskich podmiotów, które spełniają regulaminowe warunki do złożenia wniosków w konkursie. W kwietniu tego roku NCBR ogłosił nabór zgłoszeń na potencjalne instytucje hostujące. Na liście znalazło się 20 jednostek akademickich i naukowych. Lista ta nie jest zamknięta i do ogłaszanego konkursu mogą się zgłosić także instytucje spoza niej.
Zespołami naukowymi w CD AI kierować będą liderzy – naukowcy z zagranicy o międzynarodowej renomie i wyróżniającym się dorobku naukowym, wdrożeniowym i organizacyjnym, którzy również zostaną wyłonieni w konkursie. Staną do niego wraz z wybraną przez nich instytucją hostującą. Przyszli liderzy CD AI muszą mieć stopień naukowy doktora co najmniej od 8 lat, udokumentowane osiągnięcia naukowe i doświadczenie międzynarodowe w zakresie sztucznej inteligencji, w tym sukcesy w komercjalizacji i we współpracy z biznesem, a także nie mogli w ciągu dwóch ostatnich lat przebywać stale na terytorium Polski, czyli nie pracowali, nie studiowali ani nie kierowali grantem realizowanym w kraju.

Maksymalne dofinansowanie jednego projektu wyłonionego w konkursie to 20 mln zł. Budżet całego przedsięwzięcia to 60 mln zł. Jego realizacja przewidziana jest na lata 2021-2027.

Nabór wniosków w konkursie prowadzony będzie od 20 września 2021 do 20 grudnia 2021 r. (do godz. 16:00). Wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej przez system informatyczny, dostępny pod adresem https://lsi.ncbr.gov.pl


PIGMIUR został członkiem organizacji zrzeszającej producentów maszyn rolniczych

Od 1 lipca 2021 roku PIGMIUR jest członkiem międzynarodowej organizacji zrzeszającej producentów maszyn rolniczych CEMA.

PIGMIUR dołącza do stowarzyszenia reprezentującego europejski przemysł maszyn rolniczych

CEMA to stowarzyszenie reprezentujące europejski przemysł maszyn rolniczych do którego od 1 lipca 2021 roku dołączył PIGMIUR. Z krajowymi stowarzyszeniami członkowskimi sieć CEMA reprezentuje zarówno duże międzynarodowe firmy, jak i liczne europejskie MŚP działające w tym sektorze.

Branża obejmuje około 7000 producentów, produkujących ponad 450 różnych typów maszyn o rocznych obrotach około 40 miliardów euro (EU28 – 2016) oraz 150 000 bezpośrednich pracowników. Firmy CEMA produkują szeroką gamę maszyn, które obejmują każdy rodzaj prac polowych, od siewu do zbioru, a także sprzęt do zarządzania żywym inwentarzem.

Czytaj też: Upadek firmy Ursus – symbol antyrolniczych rządów PiS?

PIGMIUR – CEMA kształtuje prawodawstwo UE z korzyścią dla zrównoważonego rolnictwa oraz sektora maszyn i rozwiązań rolniczych

Wizja CEMA obejmuje:PIGMIUR 02

Zaawansowane maszyny rolnicze i rozwiązania dla zrównoważonego rolnictwa.

Główna misja CEMA to:

Wnosić wspólną wiedzę i kształtować prawodawstwo Unii Europejskiej z korzyścią dla zrównoważonego rolnictwa oraz sektora maszyn i rozwiązań rolniczych.

Organizacja do której dołączyło PIGMIUR poprzez Zgromadzenie Ogólne CEMA (GA) wybiera Radę Dyrektorów (2-letni mandat), która nadzoruje i kontroluje pracę CEMA i jej różnych grup roboczych:

 • Komitet Strategiczny (SC)
 • Grupa Ekspertów Ekonomicznych (EEG)
 • Grupy produktów (PG)
 • Rada Techniczna (TB)

Konkretne kwestie techniczne i regulacyjne są rozwiązywane w dedykowanych zespołach projektowych (PT)które działają pod parasolem Rady Technicznej i skupiają przedstawicieli krajowych stowarzyszeń oraz ekspertów branżowych.

Codzienną pracą i kontaktami z innymi organizacjami zarządza Sekretariat CEMA .

Obecnym prezesem CEMA jest pan Thierry Krier.

pigmiur.pl/fot.Piqsels/Facebook


Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – PZPRZ apeluje do ministra rolnictwa

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych przekazał na ręce Ryszarda Bartosika, sekretarza stanu w resorcie rolnictwa stanowisko Związku w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. PZPRZ apeluje, aby zwrot akcyzy za paliwo rolnicze został zwiększony do 126 l ON/ha.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – PZPRZ apeluje o zmiany

PZPRZ twierdzi, że zwrot akcyzy za paliwo rolnicze jest zbyt niski. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, w odpowiedzi na pismo: Znak sprawy BF.fin.0210.1.2021  – przesłane z prośbą o przedstawienie opinii co do procedowanego projektu ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej– zgłasza niniejszym uwagę w kwestii proponowanego zapisu w art. 1, który powinien otrzymać brzmienie: 1)  W pkt liczbę „ 100 ” zastępuje się liczbą „ 126 ”.

Uważamy, że liczba litrów ON objęta zwrotem podatku akcyzowego powinna wynosić 126 litrów ON/ha, a nie 110 l ON/ha, jak jest to proponowane w procedowanym projekcie ustawy. Jest to udokumentowana wyliczeniami ekspertów średnia zużycia ON na 1 ha.

– tłumaczą związkowcy.

Wojna o wieś! Protest rolników zablokował drogi! [GALERIA ZDJĘĆ]

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze zniweluje koszty

PZPRZ dodaje, że od lat postuluje o przyjęcie takiejZwrot akcyzy za paliwo rolnicze właśnie stawki - 126 1 ON/ha, a także o podniesienie wysokości zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa rolniczego do wysokości rzeczywistej i zmniejszenie biurokracji, która pozwoli obniżyć koszty obsługi prowadzonej przez gminy. Proponowany aktualnie przez resort rolnictwa zwrot akcyzy za paliwo rolnicze to stawka 110 1 ON/ha, która jest zdaniem PZPRZ zbyt niska i nie odzwierciedla realiów pracy w gospodarstwie rolnym.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych docenia nową propozycję resortu rolnictwa. Jednocześnie jednak stanowczo apeluje o urealnienie tej stawki do rzeczywistego średniego zużycia tj. 126 1 ON/ha, gdyż tylko taki limit rekompensuje rolnikom poniesione nakłady na produkcję rolniczą, wobec systematycznego wzrostu cen środków do produkcji rolnej i przyczynia się do poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych w Polsce!

– tłumaczą związkowcy.

PZPRZ dodaje, że wyższy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze mógłby chociaż częściowo zniwelować straty, jakie rolnicy ponoszą na skutek częstych w ostatnim czasie przymrozków, nawałnic, suszy czy ASF, a także niejednokrotnie produkcji poniżej kosztów.

pieczywopelnoziarniste.home.pl/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.