Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Tomasz Racki 08-10-2021 14:10:05

John Deere zaprezentował nowości i podsumował sezon

John Deere

John Deere powoli kończy tegoroczny sezon. Wiąże się to także z prezentacją nowych produktów od jednego z liderów rynku.

Król wydajności po pierwszym sezonie – jak wypadł?

Powrót Agro Show po rocznej przerwie był przede wszystkim okazją do przyjrzenia się z bliska nowego kombajnu X9, który w lipcu został oficjalnie zaprezentowany. Po prezentacji w lipcu bieżącego roku, maszyna trafiła na polskie pola.

Mieliśmy okazję pracować w trzech różnych warunkach, u trzech różnych klientów. W jednym z gospodarstw mieliśmy możliwość skonfrontowania tego kombajnu z żytem hybrydowym, czyli uprawą, która daje się we znaki każdemu specjaliście kombajnowemu. Jest to ciężki materiał, jego jest dużo, ciężko ustawić kombajn, żeby nie gubić i osiągnąć optymalne działanie maszyny. Nie było może od razu lekko, ale bez większych wyzwań – kombajn spisywał się idealnie – mówi Marcin Kozłowski, specjalista John Deere Polska, który był jedną z pierwszych osób za sterami nowej maszyny.

To, co się najbardziej rzuciło klientowi w oczy, to niesamowita sprawność samego hederu – a to właśnie element, który ma największy wpływ na wydajność całego kombajnu. Kombajn był zagregowany z hederem HD40X, czyli 12-metrowym, który wypadł bez zastrzeżeń.

Było to najlepsze kopiowanie terenu, pole zostawione równiutko, ściernisko bez żadnych fal. Klient był wniebowzięty. Równie dobrze było z zasilaniem masy. Ściernisko pozostało na wys. 5cm, czyli najniżej jak się dało. Warto zaznaczyć, że w gospodarstwie w woj. zachodniopomorskim pszenica miała lepszy plon. Średnia wynosiła blisko 7 t. Na większym polu, gdy już byliśmy w łanie, a logistyka nie była wyzwaniem, osiągnęliśmy wydajność rzędu 70 t na godzinę. Po tym sezonie i spędzeniu wielu dni z tym kombajnem, uważam, że wydajność 100 t/h jest realna – dodaje Paweł Kamiński, specjalista John Deere Polska.john deere 55345

Warto zauważyć, jak niski był poziom strat – największe straty odnotowano w życie hybrydowym, ledwo 0,6%. Co ciekawe, jeden z klientów część słomy zabiera ze swojego gospodarstwa do biogazowni do Niemiec, by później z powrotem ten materiał był rozwożony na pole.

W tym samym czasie na tym samym polu pracował konkurencyjny kombajn – John Deere poruszał się aż o 1,5 km/h szybciej. Również spalanie było zadowalające, na poziomie 17-19 l, a maszyna cechowała się bardzo dobrą kondycją techniczną.

Chciałbym podkreślić, że przebrnęliśmy przez cały sezon bez zatrzymywania kombajnu, bez żadnej awarii, która by go unieruchomiła. Pojawił się jedynie komunikat od fotela, który sygnalizował brak operatora. Nie było żadnych usterek, przez które trzeba by zatrzymać kombajn – dodaje Marcin Kozłowski.

Obecnie kombajny muszą spełniać coraz bardziej restrykcyjne normy i obostrzenia w tym emisji spalin, a to generuje większe temperatury wokół silnika. Pogoda też nie sprzyja, ponieważ latem temperatury są coraz wyższe. Jedyną czynnością, którą należy wykonywać przy tej maszynie codziennie jest czyszczenie silnika i tankowanie . Nie ma potrzeby wykonywania smarowania co 10 godzin, wyjątkiem jest praca w bardzo ciężkich, błotnistych warunkach, wówczas dodatkowe czynności należy wykonać na zwrotnicach tylnej osi.

Czytaj także: Idealne ciśnienie w oponach za naciśnięciem przycisku? John Deere montuje go fabrycznie

Próby glebowe, a rolnictwo precyzyjne

Pobieranie prób glebowych staje się nieodzownym elementem rolnictwa precyzyjnego. Pierwszym ważnym etapem jest planowanie, gdy rolnik na ekranie komputera jest w stanie zaprojektować np. rok produkcji rośliny.

Dobry plan to połowa sukcesu, jego stworzenie możliwe jest dzięki wykorzystaniu Operation Center. Kolejny etap to przygotowanie gleby – system prowadzenia AutoTrac na każdym etapie produkcji ułatwia pracę, obniża koszty i zwiększa wydajność. Podstawowym elementem systemu jest odbiornik StartFire 6 000. Kolejny etap produkcji to siew. Jesteśmy w stanie wykorzystać mapy bezpiecznego wysiewu. Rolnicy już zaczynają myśleć o tym, aby zmiennie dokonywać również wysiewu, nie tylko nawozu, ale również nasion. Dzisiaj możliwe jest, aby takie mapy, na podstawie których ten siew będzie wykonany, wysyłać do maszyn połączonych – zaznacza Karol Zgierski, specjalista ds. rolnictwa precyzyjnego John Deere Polska.

Kolejnym etapem jest ochrona i nawożenie. Jak się okazuje najważniejszą maszyną w gospodarstwie jest opryskiwacz, dlatego że wykonuje aż 75 proc. przejazdów po polu.

Ostatnim etapem jest zbiór, czyli wykorzystanie takich maszyn, jak sieczkarnia i kombajn. Ich połączenie przez Operation Center daje możliwość precyzyjnego zbierania owoców pracy rolnika bez nieprecyzyjnych przejazdów generujących straty.

Operation Center to środowisko, które pozwala prowadzić gospodarstwo znacznie efektywniej, podejmować bardziej świadome decyzje i mieć wgląd w każdy etap produkcji – nie tylko planujemy wcześniej proces produkcji roślin, ale też go monitorujemy, a na koniec, po zebraniu danych, możemy wyciągać wnioski. Rolnik musi w ciągu roku podejmować mnóstwo decyzji, średnio ponad 140 decyzji, m.in. co zasiać, gdzie, z jakimi parametrami, na jaką głębokość, z jaką ochroną, z jakim nawożeniem. Wszystkie te elementy, które tutaj widzimy mają ułatwić i poprawić ich podejmowanie – dodaje Karol Zgierski.

Pierwsze spotkanie z nowymi ciągnikami serii 9R

Na stoisku John Deere można było z bliska przyjrzeć się nowym ciągnikom serii 9R, która była pokazywana pierwszy raz w Polsce. Do wglądu odwiedzających był największy model o oznaczeniu 640, cechujący się mocą 691 KM w trzech układach jezdnych do wyboru (kołowy, dwugąsienicowy i czterogąsienicowy). Jak w skrócie opisać możemy nowy ciągnik John Deere serii 9R?

Zmieniła się oczywiście stylistyka, na czele z nową maską i kabiną, w której wdrożono szereg rozwiązań wpływających na komfort użytkownika, jak większa lodówka, fotel z masażem, radio z panelem dotykowym, z aplikacjami, jak choćby Spotify czy Mapy Google. Od strony technicznej ciągnika kołowego – zwrócić uwagę należy na przeprojektowaną ramę, dla której wcześniej dopuszczalna masa to było 25 t, teraz całkowita masa dopuszczalna to aż 30,4 t – zwraca uwagę Szymon Kaczmarek, specjalista ds. produktu John Deere, który podczas spotkania prasowego zaprezentował również pakiet obciążenia pozwalający zoptymalizować masę ciągnika bez opuszczania kabiny, dedykowany ciągnikom serii 7R.

8R i większe są dedykowane do prac ciężkich polowych i same w sobie są ciężkie (14-20 t). Pamiętajmy, że każda tona przewożona oznacza dodatkowy spalony litr paliwa więcej na godzinę. To jest rozwiązanie, które w szybki sposób pozwala nam zoptymalizować masę – dodaje Szymon Kaczmarek.

Rata balonowa – nowa opcja, która już się sprawdza

Tegoroczne Agro Show było też okazją do dyskusji dotyczącej finansowania zakupu maszyn rolniczych. Ciekawą opcję zaprezentował John Deere, który wprowadził tzw. ratę balonową.

W dużym skrócie – jest to opcja, w której naszym klientom oferujemy bardzo niskie raty użytkowania. Niskie, czyli wynoszące ok. 30% zwykłej, regularnej raty w finansowaniu fabrycznym. Oprócz tego, że sama rata jest niższa, to na końcu umowy pożyczki nasz klient ma aż trzy elastyczne drogi jej zakończenia: klient spłaca ratę balonową i zostaje z maszyną; klient rozkłada ratę balonową na kolejne 5 lat finansowania; lub też trzecia możliwość, do której zachęcamy naszych klientów i dealerów, oddanie po 5 latach używanej maszyny do dealera w rozliczeniu i wzięcie kolejnej. Ta trzecia droga to funkcjonowanie w takim stałym zamówieniu, gdzie cały czas klient ma maszynę relatywnie nową, niezamortyzowaną i – co najważniejsze – płaci niskie raty użytkowania. W tym roku w tę ofertę wchodzą modele z serii 6M i dwa modele z serii 6R, te najbardziej popularne, czyli 6 120 M, 155, 195 oraz 215, 250 R – mówi Paulina Anikowska z John Deere Financial.

Co ciekawe, amerykański producent maszyn rolniczych już sprzedał pierwsze maszyny w tej opcji finansowania. Jeden z klientów już zdecydował się na zakup nowego ciągnika z serii 6R właśnie dzięki finansowaniu w racie balonowej, zdecydował się, aby w przyszłym roku zamówić nowy ciągnik 8R. Warto zaznaczyć, że produkt z ratą balonową jest dostępny także dla klientów z dotacjami unijnymi – wkładem własnym może być więc dotacja.

Aftermarket, czyli siła szkoleń

Istotną gałęzią działalności John Deere Polska są szkolenia, które pozwalają utrzymać poziom wsparcia posprzedażowego na wysokim poziomie.

Aktualnie nastawiamy się na szkolenia online. Myślę, że część szkoleń nawet już nie wróci do agendy na żywo. Oczywiście nie dotyczy to szkoleń diagnostycznych, w trakcie których trzeba fizycznie się spotkać, mechanik musi pokazać, jak przeprowadzić diagnostykę, jak naprawić części, zidentyfikować uszkodzone elementy. Szkolenia związane z np. nowościami, zmianami produktowymi bardzo łatwo i wygodnie przeprowadzić online. Z jednego miejsca, z naszego studia online w Tarnowie Podgórnym jesteśmy w stanie bardzo łatwo dotrzeć na raz do dużej grupy mechaników i handlowców. Ta forma zdaje egzamin – mówi Tomasz Kalociński, Manager Training Center & Training Shared Services w John Deere Polska.

Szkolenia serwisowe dla mechaników na początku skupione są wokół wiedzy podstawowej dot. takich obszarów, jak: elektryka, hydraulika, silniki spalinowe i przekładnie, by następnie przejść do konkretnych modeli czy gam produktowych.

Opublikował:
Tomasz Racki
Author: Tomasz Racki
O Autorze
Rolnik, absolwent dziennikarstwa, zapalny kolarz. Wielbiciel przyrody, pieszych wędrówek i córki – Zosi.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Sebastian Wroniewski 06-12-2021 13:31:44

Sprzedaż przyczep w listopadzie. Jest nowy raport Agritrac

Jak wynika z danych przedstawionych przez Agritac, w listopadzie tego roku sprzedaż przyczep rolniczych wyniosła 566 nowych przyczep rolniczych.

To mniej niż w październiku, kiedy to zarejestrowano 604 przyczepy. Podobnie jak przed miesiącem, także i w listopadzie liderem jest Pronar, a na drugim miejscu uplasowały się przyczepy Metal-Fach. Na koniec roku czeka nas podsumowanie sprzedaży przyczep rok do roku. Już teraz widać, że w analizowanym okresie zaszły bardzo interesujące zmiany.

Sprzedaż przyczep w listopadzie

Wielkimi krokami zbliża się koniec 2021 roku i już za miesiąc będzie można podsumować całe 12 miesięcy, zarówno jeśli chodzi o rynek ciągników, jak i przyczep rolniczych. Tymczasem dane przedstawione przez Agritac wskazują, że w listopadzie sprzedaż przyczep rolniczych wyniosła 566 nowych przyczep. Lista nowych przyczep zarejestrowanych w listopadzie prezentuje się następująco:

• PRONAR – 185
• METAL-FACH 66
• METALTECH – 49
• WIELTON – 42
• MEPROZET – 33
• PPHU WODZIŃSKI – 27
• POMOT – 25
• ZASŁAW – 22
• JOSKIN – 18
• CYNKOMET – 17
• MARPOL – 12
• FLIEGL – 12
• GOMAR – 8
• TECHMONT – 8
• MAR-POL – 8
• BBC IGAMET – 3
• CASELLI – 3
• UMEGA – 3
• POZOSTAŁE – 18

Czytaj też: Przyczepy rolnicze – maszyny niezbędne w każdym gospodarstwie!

fb/fot.pixabay


Autor: Emilia Gromczak 03-12-2021 15:30:00

Sprzedaż ciągników w listopadzie kolejny raz przekroczyła 1000 sztuk

Sprzedaż ciągników w listopadzie kolejny raz przekroczyła 1000 szt. Rolnicy zakupili w ubiegłym miesiącu 1036 nowych traktorów. 

Tempo zakupu nowych ciągników utrzymuje się na zadawalającym poziomie. W listopadzie rolnicy kupili 1034 nowe traktory, a w październiku 1162. Listopadowy wynik jest lepszy od ubiegłorocznego o blisko 65%. Liderem wśród ciągników pozostaje New Holland. Rolnicy zarejestrowali 183 traktory tej marki, co daje wzrost o 5 sztuk w porównaniu z październikiem. 

Sprzedaż ciągników przekroczyła 1000 sztuk

W listopadzie rolnicy kupili 1034 nowe traktory. Jest to kolejny miesiąc z wynikiem powyżej 1000 sztuk. W październiku było to 1162 sztuk. Sprzedaż ciągników utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie. W samym listopadzie sprzedaż była wyższa od tej z 2020 r. o 402 sztuki, co oznacza ponad 63% wzrost sprzedaży. tractor g7824647c9 1280

Jeśli chodzi o rejestrację, to na koniec listopada łączna liczba rejestracji nowych traktorów wyniosła 12399 sztuk. Jest to wynik wyższy niż w ubiegłym roku o ponad 39% (3490 więcej traktorów). 

Na pozycji lidera nadal New Holland

Sprzedaż ciągników w listopadzie przekroczyła 1000 sztuk głównie dzięki marce New Holland, która kolejny miesiąc przoduje w rankingach. Rolnicy zarejestrowali 183 niebieskie traktory, tj. o 5 sztuk więcej niż w październiku. Od początku roku zarejestrowano 2277 sztuk tej marki. To wynik lepszy od ubiegłorocznego o 630. Popularnością cieszy się także Kubota, która znalazła się na drugim miejscu pod względem sprzedaży. Marka przekroczyła granicę 100 sprzedanych egzemplarzy (133 szt.). Wyniki z ubiegłego roku zostały poprawione o 388 sztuki, co dało wzrost na poziomie 36%. Tuż za New Holland i Kubotą znalazła się marka Deutz-Fahr. Rolnicy kupili w listopadzie 94 sztuki traktorów Deutz-Fahr, co daje marce 9,5% udziału rynkowego. 

Co ciekawe, coraz większe udziały na rynku zdobywa marka Arbos. Sprzedaż ciągników tej marki wraz z początkiem grudnia wyniosła 427 sztuk. Tym sposobem Arbos poprawiła swój wynik z ubiegłego roku o 293%, (291 sztuk).

 Sprawdź: Sprzedaż ciągników rolniczych w Polsce rekordowa. Mimo, że ich ceny rosną

Martin&Jacob/fot.pixabay.com/Martin&Jacob


Autor: Sebastian Wroniewski 26-11-2021 14:01:39

John Deere 6R – więcej technologii i więcej możliwości

Ciągniki John Deere 6R już od 2011 roku wyznaczają standardy efektywności zarówno na polu, jak i na drodze, a także w zakresie technologii rolnictwa precyzyjnego.

Maszyny — wraz z przedstawioną w tym miesiącu nową gamą 14 modeli o mocy od 110 do 250 KM — są teraz jeszcze inteligentniejsze, aby operator mógł osiągać jeszcze więcej niż dotychczas. Dodatkowo wśród czterech zupełnie nowych modeli znajdują się czterocylindrowy 6R 150, przeznaczony zwłaszcza do gospodarstw o profilu mieszanym, oraz sześciocylindrowy 6R 185, specjalistyczny ciągnik dla rolników i usługodawców, którzy spędzają więcej czasu na drogach.

Nowe ciągniki John Deere 6R

Kluczową nową cechą ciągników John Deere 6R jest zintegrowany system 1-Click-Go AutoSetup, dzięki któremu ustawianie parametrów ciągnika i narzędzia jest dużo łatwiejsze i szybsze. Operator może zaoszczędzić na polu nawet 90 procent czasu, jaki zajmuje klikanie na wyświetlaczu, a do tego ciągnik jest zawsze doskonale zagregowany z maszyną.

Wszystkie potrzebne ustawienia można wcześniej zaplanować i zarządzać nimi w chmurze. Obejmują one między innymi dane agronomiczne, takie jak granice pól, linie prowadzenia i dawkowanie środków. Gdy ciągnik przekroczy granicę pola, automatycznie staje się dostępny przechowywany profil, co pozwoli każdemu operatorowi, który wsiada do ciągnika zachować dokładność i uniknąć pomyłek.

AutoSetup ułatwia pracę, a inne rozwiązania maszyny zwiększają także komfort operatora. Między innymi wyeliminowano deskę rozdzielczą znajdującą się za kierownicą, co nie tylko poprawia widoczność do przodu, ale też zwiększa kontrolę operatora przy użyciu konsoli w podłokietniku i z prawej strony. Wszystkie ustawienia i wskaźniki są udostępniane na wyświetlaczu słupka narożnego.

Nowoczesne technologie

Kolejną nową cechą John Deere 6R jest E-joystick, który przydaje się zwłaszcza podczas prac z ładowaczem czołowym. Operator może swobodnie konfigurować układ przycisków oraz łatwo zmieniać kierunek jazdy za pomocą przycisku rewersera, natomiast dotychczasową klapę bezpieczeństwa zastępuje specjalny system wykrywania dłoni.

Na potrzeby ładowaczy czołowych obecny jest system ważenia dynamicznego, który umożliwia ważenie w ruchu, bez konieczności zatrzymywania. Ponadto funkcja powrotu do pozycji umożliwia ustawianie ładowacza na właściwej pozycji jednym kliknięciem, natomiast funkcja poziomowania horyzontalnego zapobiega rozsypywaniu pobranego materiału.

W nowej serii 6R udoskonalono inteligentne zarządzanie mocą (IPM). Oznacza to, że funkcjonowanie IPM nie ogranicza się do zastosowań związanych z transportem i WOM, ale też w razie potrzeby zapewnia dodatkową moc w zastosowaniach wymagających pracy układu hydraulicznego. Modele czterocylindrowe dostarczają do 20 KM mocy, a sześciocylidrowe do 40 KM na potrzeby korzystania z wentylatorów, pomp i najbardziej energochłonnych maszyn korzystających z układu hydraulicznego, na przykład prasoowijarek, wozów asenizacyjnych czy siewników rzędowych.

Dostępny pod koniec roku 2022 nowy odbiornik satelitarny StarFire będzie oferować jeszcze lepszą efektywność w zakresie rolnictwa precyzyjnego. Niezależnie od tego, który poziom dokładności sygnału korekcyjnego zostanie wybrany, ten nowy odbiornik będzie zapewniać niezrównaną stabilność sygnału podczas pracy w miejscach zacienionych.

Nowy wygląd, by zaspokoić wymagania

Kolejną wyróżniającą się cechą najnowszych ciągników serii 6R jest nowe wzornictwo. Maska i lusterka są dobrze znane z serii większych ciągników firmy John Deere, natomiast system nazewnictwa i numeracji został zaczerpnięty z modeli serii 7R, 8R i 9R. Po nazwie serii 6R obecnie podane jest osobne wskazanie znamionowej mocy silnika.

Aby zaspokoić indywidualne wymagania klientów, serię ciągników 6R wzbogacono o cztery nowe modele. Na czele stoi niewielki i efektywny model 6R 185, zapewniający do 234 KM przy zastosowaniu inteligentnego zarządzania mocą (IPM), który jest przeznaczony szczególnie do prac transportowych, a także model 6R 150 z czterocylindrowym silnikiem i dużą ładownością, który jest doskonałą, wszechstronną maszyną dla gospodarstw o profilu mieszanym.

W nowym portfolio dostępnych jest też więcej opcji przekładni. W przypadku modeli czterocylindrowych oprócz przekładni AutoQuad™ Plus i przekładni bezstopniowej AutoPowr™ klienci mają teraz do wyboru także opcję CommandQuad™.

John Deere 6R 185: król dróg

Nowy model John Deere 6R 185 jest przeznaczony John Deere 6R dla rolników i usługodawców poszukujących niewielkiego, wszechstronnego i mocnego 6-cylindrowego ciągnika, który będzie służyć głównie do transportu, niemniej zdolnego sprostać wysokim wymaganiom co do mocy układu hydraulicznego. Model ten zapewnia nawet 234 KM mocy maksymalnej przy zastosowaniu inteligentnego zarządzania mocą w przypadku transportu, pracy z WOM i użycia układu hydraulicznego.

Ciągnik 6R 185 jest także zwrotny ze względu na niewielki rozstaw osi wynoszący zaledwie 2,76 m, przez co jest bardziej zwarty niż większe modele serii 6R o rozstawie osi 2,8 lub 2,9 m. Cecha ta, w połączeniu ze sprawdzonym silnikiem John Deere PowerTech™ PSS o pojemności 6,8 litra oraz wysoce efektywną przekładnią AutoPowr™, sprawia, że ciągnik ten wykazuje się wyjątkową efektywnością paliwową na drodze.

Flagowy model 6R 250 już ustanowił nowy standard efektywności w zastosowaniach transportowych, a w firmie John Deere panuje przekonanie, że model 6R 185 będzie wartościowym następcą w tej klasie.

6R 150: wszechstronna maszyna

Gospodarstwa o profilu mieszanym preferują ciągniki czterocylindrowe, nie chcą jednak rezygnować z mocy. Model 6R 150, zapewniający maksymalną moc 165 KM lub 177 KM przy zastosowaniu inteligentnego zarządzania mocą (IPM), jest obecnie największym w swojej serii modelem czterocylindrowym i doskonale wpasowuje się w ten segment zapotrzebowania na ciągniki. Zwiększono również rozmiar opon — do kół tylnych dostępne są opcje aż do rozmiaru 650/65 R38. Dzięki małemu rozstawowi osi, wynoszącemu zaledwie 2,58 m, maszyna ta jest bardzo zwrotna.

Niska masa własna wynosząca 6,5 t oraz całkowita masa dopuszczalna 10,45 t oznaczają, że ciągnik 6R 150 charakteryzuje się bardzo dużą ładownością wynoszącą 4 t. Dlatego model ten oferuje osiągi ciągnika sześciocylindrowego wraz z zaletami maszyny czterocylindrowej, takimi jak niewielkie gabaryty i masa w połączeniu ze zwrotnością i wszechstronnością.

Na potrzeby podnoszenia cięższego sprzętu udźwig tylnego podnośnika został zwiększony o 12 procent. Model 6R 150 wyposażono także w większą, 155-litrową pompę hydrauliczną, która w połączeniu z systemem ważenia dynamicznego zapewnia znacznie większą wydajność ładowacza czołowego.

Czytaj też: John Deere jest jedną ze stu najcenniejszych marek na świecie

Newseria/fot.John Deere

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.