Talk icon

Informacje

14-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

Ciągnik zasilany biometanem niebawem wejdzie na polski rynek

Ciągnik

Ciągnik zasilany biometanem może już niedługo wejść na polski rynek. Firma Eastern Trade Center, właściciel marki Agromilka prowadzi prace badawcze. 

Firma Eastern Trade Center, właściciel marki Agromilka deklaruje, że już niedługo możemy spodziewać się ciągnika, które będzie zasilany biometanem. Firma prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie zarówno maszyn rolniczych oraz samochodów terenowych, zasilanych biometanem, który jest pozyskany z odpadów rolniczych (np. gnojowicy). Wszystko wskazuje na to, że już niedługo na polskich drogach zobaczymy tę innowacyjną maszynę. 

Rolnictwo potrzebuje odnawialnych źródeł energii

Jak zwracają uwagę eksperci firmy Eastern Trade Center, rolnictwo to obok transportu najbardziej paliwożerna gałąź gospodarki. Wciąż w gospodarstwach wykorzystuje się wysokoemisyjny olej napędowy do maszyn rolniczych. Ma to wpływ nie tylko na środowisko, ale również na portfele rolników, dlatego rolnictwo potrzebuje nowych innowacyjnych rozwiązań. 

Firma deklaruje, że niebawem możemy spodziewać się, że na rynek wejdzie ciągnik zasilany biometanem. Celem firmy jest opracowanie, wdrożenie i sprzedaż polskiego ciągnika rolniczego dużej mocy wraz z infrastrukturą, zasilanego biometanem, pozyskanym z odpadów rolniczych, takich jak: gnojowica, obornik, odpady spożywcze. ciągnik biometan

Równie ekologiczny, nieemitujący CO2 jest ciągnik na wodór EOX-175.  Został zaprojektowany jako ciągnik z napędem elektrycznym. Jest to własna koncepcja H2Trac, opracowana z siedmioma holenderskimi rolnikami. Podstawowym założeniem jest to, że rolnictwo może być czystsze i lepsze, jeśli szanuje się glebę. Pierwszą firmą, która zakupiła go w Holandii jest Amere City Farm. 

Ciągnik zasilany biometanem

W ramach prac badawczo-rozwojowych Eastern Trade Center ma powstać seria modeli ciągników od 250 do 600 KM. Ciągnik to jednak nie wszystko, planowane jest także stworzenie kombajnu zbożowego zasilanego biometanem w zakresie mocy od 350 do 530 KM, a później również samochodów terenowych typu pick-up i SUV. Prace nad tymi projektami odbywają się w miejscowości Przyborów w gminie Nowa Sól. Po zakończeniu projektu, przewidziane są prace wdrożeniowe w różnych regionach Polski, opracowanie wzorca użytkowego, a na koniec komercjalizację i wdrożenie sprzedaży.

Sprawdź również: Sprzedaż ciągników w pierwszych dziesięciu dniach listopada

eko.wprost.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023