Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 20-02-2020 18:37:00

Automatyzacja żywienia. Jak wpływa na produkcję żywca wołowego?

krowy

Wydatki na produkcję żywca wołowego związane są przede wszystkim z żywieniem zwierząt. Najlepszym sposobem na ograniczenie kosztów jest zastosowanie automatyzacji żywienia.

Wydatki na żywienie 

Oprócz kosztów paszy, wiele środków przeznaczanych jest m.in. na obciążenia dotyczące całego procesu przygotowania i zadawania dawki t.j. robocizna, amortyzacja maszyn itp. Sposobem na zmniejszenie nakładów pracy jest zastosowanie automatycznych systemów żywienia, która coraz częściej spotykana jest w produkcji zwierzęcej. 

Żywienie za pomocą stacji odpajania

Coraz popularniejszym sposobem żywienia młodych zwierząt jest korzystanie z stacji odpajania cieląt. Są to automaty przygotowujące pójło, połączone z stanowiskiem bądź stanowiskami, w których cielęta pobierają pokarm. Młode zwierzęta rozpoznawane są przez urządzenie, za pomocą transpondera zamocowanego na szyi lub uchu. Po zidentyfikowaniu cielęcia komputer zarządzający automatem sprawdza kiedy miał miejsce ostatni odpój, czy i jak dużą dawkę ma otrzymać młode zwierzę. Następnie steruje pobraniem preparatu mlekozastępczego z zasobnika.

Żywienie za pomocą stacji odpajania, pozwala na grupowe utrzymanie cieląt, także tych będących w różnym wieku, ponieważ dawka dla każdego osobnika jest indywidualnie dostosowana. System automatycznego żywienia cieląt jest niemalże bezobsługowy i gwarantuje, że dawka oraz skład pójła będą precyzyjnie odmierzane i podawane.

Czytaj także: Producenci żywca wołowego – jak są okradani?

Dostosowanie dawki do grupy

Automatyzacja zawitała także do żywienia starszych grup zwierząt. Jednym z przykładów automatów do żywienia bydła są systemy zadawania pasz treściwych oraz TMR. Pierwsza grupa urządzeń znajduje zastosowanie przy korzystaniu z systemu PMR, kiedy to pasze treściwe są zadawane oddzielnie od podstawowej dawki składającej się głównie z pasz objętościowych. Jest to szczególne przydatne w gospodarstwach utrzymujących niewielkie grupy zwierząt, których dawki nieznacznie się różnią. Dzięki temu można przygotować podstawową dawkę pokarmową w wozie paszowym, natomiast pasze treściwe zadawać zgodnie z zapotrzebowaniem.

Automaty przygotowujące oraz zadające pasze w systemie TMR, pozwalają na jeszcze precyzyjniejsze żywienie. Są to najczęściej systemy na które składa się stacjonarny mieszalnik współpracujący z ruchomym wózkiem, bądź zestaw zasobników na pasze objętościowe i treściwe wraz z wózkiem, który miesza i zadaje dawkę. W pierwszym przypadku, pasza jest sporządzana podobnie jak ma to miejsce w gospodarstwach korzystających z wozów paszowych. Różnica tkwi w zadawaniu paszy, ponieważ rozwożona i podawana jest przez specjalny wózek. System taki ma pewne ograniczenia ponieważ dawka dla każdej z grup żywieniowych musi być sporządzona oddzielnie. Ma więc zastosowanie głównie w gospodarstwach utrzymujących bydło mleczne.krowy1202

Natomiast drugi wariant, jest w większym stopniu zautomatyzowany oraz elastyczny pod względem  liczby przygotowywanych dawek. Praca obsługi ogranicza się do napełniania paszą specjalnych zasobników, natomiast automat sam sporządza, miesza i zadaje dawkę. Pozwala to na żywienie wielu grup, specjalnie dostosowanymi dawkami i to kilkukrotnie w ciągu doby. Jest to bardzo ważne jeśli chcemy w pełni wykorzystać potencjał genetyczny naszych zwierząt i uzyskiwać przyrosty rzędu 1500 i więcej g na dobę.

W zależności od producenta, liczba komponentów z jakich może składać się dawka oraz ilość odpasów jakie można zaprogramować jest różna.

Marlena Michalska, specjalista w Polskim Zrzeszeniu Producentów Bydła Mięsnego zwraca uwagę na to, że wykorzystanie automatów paszowych w projekcie badawczym Optymalizacja Produkcji Wołowiny w Polsce zgodnie ze strategią „od widelca do zagrody” umożliwiło zgromadzenie znacznych ilości danych dotyczących żywienia opasów oraz obserwacje behawioru pobierania pasz.

Automatyzacja żywienia ogranicza straty pasz

Specjalista podkreśla, że automatyzacja żywienia nie tylko pozwala na ograniczenie kosztów związanych z zadawaniem pasz ale przede wszystkim minimalizuje masy pozostawianych niewyjadów, ogranicza straty pasz, a tym samym przekłada się na ograniczenie kosztów generowanych w gospodarstwie rolnym. Zwierzęta otrzymują ściśle określoną dawkę pokarmową zapewniającą pokrycie zapotrzebowania bytowego i produkcyjnego. Jednocześnie systemy automatyczne nie pozwalają na pobranie przez zwierzęta większej ilości pasz, które przekładają się na wzrost zbędnego otłuszczenia. W Polskim Zrzeszeniu Producentów Bydła Mięsnego zdajemy sobie sprawę z ogromnej wagi żywienia bydła mięsnego, jego kosztów, a przede wszystkim efektów produkcyjnych jakie należy osiągnąć aby rolnik otrzymał jak największy zysk. Dlatego wspieramy i zachęcamy polskich producentów żywca wołowego do instalacji urządzeń umożliwiających automatyzację pracy, a przede wszystkim żywienia w gospodarstwie rolnym.

Zalety automatyzacji żywienia

Automatyzacja żywienia bez wątpienia zmniejsza nakłady związane z podawaniem dawki pokarmowej. Oprócz tego takie systemy, pozwalają na lepsze wykorzystanie paszy niż ma to miejsce w przypadku stosowania tradycyjnego karmienia. Bydło jest gatunkiem bardzo mocno reagującym na jakikolwiek nowości, szczególnie jeśli dotyczą one obszaru stołu paszowego. Dla opasa, każde zadanie paszy przez wózek do automatycznego żywienia, to powód do zainteresowania się dawką. Dzięki niezbyt dużej porcji podawanej naraz, unikamy problemu z sortowaniem oraz potrzeby podgarniania, ponieważ zwierze zjada całą dawkę zadaną przez automat.

Dzięki takiemu systemowi, pasze treściwe są pobierane w równym stopniu z paszami objętościowymi. Nie ma zjawiska wyjadania całości pasz treściwych obliczonych na cały dzień, jak ma to miejsce przy skarmianiu TMRu, w którym może nastąpić rozwarstwienie struktury. Dzięki temu poziom pH żwacza jest na stałym poziomie, a mikroorganizmy zasiedlające największy z przedżołądków nie są w stanie w pełni przetwarzać dawki zadanej naszym zwierzętom. Tak więc automatyzacja pozwala na częste zadawanie małych dawek, co zwiększa wykorzystanie paszy i poprawia zdrowotność zwierząt.

Fot. PixabayAutor: Monika Faber 13-01-2022 10:35:53

Najpopularniejsze modele ciągników w roku kalendarzowym 2021

Grupa Martin&Jacob podała jakie najpopularniejsze modele ciągników były sprzedawane w 2021 roku. W porównaniu z 2020 rokiem sprzedaż wzrosła o ponad 42%.

W grudniu zeszłego roku zarejestrowano rekordową ilość 1731 szt. nowych ciągników. To o 76 % więcej niż w grudniu przed dwoma laty. Łącznie w ciągu całego 2021 roku zarejestrowano 14 178 szt. nowych ciągników. To o 4241 szt. więcej niż przed rokiem.

Top 10 maszyn rolniczych w 2021 roku

Najpopularniejsze modele ciągników w 2021 roku to:
• DEUTZ-FAHR 5110G – 351
• ZETOR MAJOR80CL – 291
• ARBOS 2035 – 275
• LOVOL M504 – 265
• JOHN DEERE 6155M – 247
• NEW HOLLAND TD 5.85 – 240
• LOVOL M354 – 220
• CASE IH PUMA 150 – 204Najpopularniejsze modele ciagnikow 02
• ARBOS M3055 – 203
• NEW HOLLAND T6.125 – 185

Najpopularniejsze modele ciągników i ich sprzedaż

Najpopularniejsze modele ciągników to przede wszystkim w minionym roku była marka New Holland z liczbą 2511 rejestracji. To 694 szt. więcej niż rok wcześniej. Udziały marki New Holland za cały 2021 rok wyniosły 17,7%.

Bez zmian, drugie miejsce zajmuje marka Kubota z 1669 szt. zarejestrowanych ciągników. Ten wynik to 445 szt. więcej niż przed rokiem. Kubota osiąga 11,8 % udziałów rynkowych.

Marka John Deere z ilością 1387 zarejestrowanych sztuk uplasowała się na trzecim miejscu. To o 196 szt. więcej niż w 2020 roku. Udziały rynkowe John Deere to 9,8%.

Firma Deutz Fahr z zarejestrowanymi 1312 szt. traktorów zajmuje czwarte miejsce. To wzrost o 333 szt. w porównaniu z rokiem 2020. Wyniku ten pozwolił na 9,3% udziałów rynkowych.

Sprzedaż ciągników Case IH zajęła piątą pozycję z ilością 982 szt. (209 szt. więcej niż w 2020 r). Udziały tej marki w 2021 roku to 6,9%.

Zetor uplasował się na szóstym miejscu z ilością 955 szt. zarejestrowanych maszyn. To o 116 szt. więcej niż przed rokiem. Taka sprzedaż pozwoliła na uzyskanie 6,7% udziałów rynkowych.

Czytaj również: Sprzedaż ciągników w grudniu niemal przekroczyła 1000 sztuk

Facebook/fot.pixabay


Autor: Monika Faber 12-01-2022 16:29:37

Najpopularniejsze przyczepy rolnicze w roku kalendarzowym 2021

Grupa Martin&Jacob podała jakie najpopularniejsze przyczepy rolnicze. były sprzedawane w 2021 roku. W porównaniu z 2020 rokiem sprzedaż wzrosła o ponad 30%.

Wśród najpopularniejszych marek przyczep, największym zainteresowaniem cieszył się Pronar, którego przyczepy w 2021 roku stanowiły ponad 37% całego rynku – zarejestrowano ich 3218. Drugi w kolejności był Metal-Fach - 1130 przyczep zarejestrowanych w minionym roku i ponad 13% rynku. Trzeci Wielton to 761 przyczep i udział w rynku 8,8%.

Dobry rok na rynku naczep rolniczych

Specjalista Tomasz Rybak z Agritrac o rynku naczep rolniczychNajpopularniejsze przyczepy rolnicze 02 w 2021 roku mówi: "Rynek przyczep rolniczych, podobnie jak rynek ciągników, miał się bardzo dobrze w 2021 roku. W porównaniu do 2021 roku urósł on o ponad 30%. Widać, że rolnicy nie tylko wymieniają ciągniki rolnicze, ale wraz z rozwojem swoich gospodarstw, decydują się na wymianę parku maszynowego, do jakiego zaliczają się, chociażby przyczepy. Rolnicy w 2021 roku stawiali na duże przyczepy, gdyż najpopularniejszym segmentem ładowności był segment 10000-12999 kg, drugim 13000-17000 kg, a dopiero na trzecim miejscu mniejszy - 6000-6999 kg".

Najpopularniejsze przyczepy rolnicze zarejestrowane w 2021 roku w Polsce:

• PRONAR – 3218 – 37,22%
• METAL-FACH – 1130 – 13,07%
• WIELTON – 761 – 8.80%
• METALTECH – 751 – 8.69%
• ZASŁAW – 443 – 5,12%
• MEPROZET – 319 – 3,69%
• CYNKOMET – 313 – 3,62%
• PPHU WODZIŃSKI – 278 – 3,11%
• POMOT – 204 – 2,36%`
• MARPOL – 140 – 1,62%
• JOSKIN – 131 – 1,52%
• GOMAR – 105 – 1,21%
• TECHMONT – 103 – 1,19%
• FLIEGL – 98 – 1,13%
• MAR-POL – 87 – 101%
• BBC – 86 – 0,99%
• POM-EKO – 63 – 0.73%
• IGAMET – 37 – 0,43%
• POZOSTAŁE – 379 – 4,38%

Najpopularniejsze przyczepy rolnicze, a sprzedaż ciągników

Grudniowa sprzedaż napędzona jest jednak rejestracjami własnymi. Aż 49% ze wszystkich traktorów, to rejestracje na firmy. W skali całego 2021 roku jest to blisko połowę mniej, czyli 28%. Rejestracja przyczep rolniczych miała na to wpływ.

Kolejny rok z rzędu marka, która sprzedała najwięcej ciągników rolniczych w Polsce to New Holland. Od początku roku firma odnotowała wynik na poziomie 2521 sztuk. Była jedyną marką, która przebiła poziom 2 tysięcy sztuk. Pozwoliło to uzyskać firmie blisko 18% udział w rynku i poprawę sprzedaży rok do roku na poziomie 702 sztuk (+ 39%). Również w grudniu pozycja New Holland była niezachwiana i z liczbą 244 sztuk firma była liderem rynku. Relacja rejestracji maszyn przez rolników a na firmy również stawia markę New Holland na pierwszym miejscu w tej pierwszej kategorii. Rolnicy zarejestrowali 2159 niebieskich maszyn, podczas gdy rejestracje na firmy to 362 sztuki.

Czytaj również: Nowe przyczepy rolnicze – raport za październik 2021

Facebook.fot/pixabay


Autor: Monika Faber 12-01-2022 07:00:06

Rejestracja przyczep rolniczych w 2021 roku na wysokim poziomie

Rejestracja przyczep rolniczych w 2021 roku została podsumowana przez Martin&Jacob Group. W porównaniu z 2020 rokiem wzrosła ona o ponad 30%.

Wśród najpopularniejszych marek największym zainteresowaniem cieszył się Pronar, którego przyczepy w 2021 roku stanowiły ponad 37% całego rynku - zarejestrowano ich 3218. Drugi w kolejności był Metal-Fach - 1130 przyczep zarejestrowanych w minionym roku i ponad 13% rynku. Trzeci Wielton to 761 przyczep i udział w rynku 8,8%.

Sprzedaż przyczep rolniczych rośnie

W poniedziałek Martin&Jacob Group podsumowało rok 2021 w pod względem sprawy jaką jest rejestracja maszyn rolniczych. Tak opowiada o nim ekspert Tomasz Rybak z Agritrac: "Rynek przyczep rolniczych, podobnie jak rynek ciągników, miał się bardzo dobrze w 2021 roku. W porównaniu do 2021 roku urósł on o ponad 30%. Widać, że rolnicy nie tylko wymieniają ciągniki rolnicze, ale wraz z rozwojem swoich gospodarstw, decydują się na wymianę parku maszynowego, do jakiego zaliczają się chociażby przyczepy. Rolnicy w 2021 roku stawiali na duże przyczepy, gdyż najpopularniejszym segmentem ładowności był segment 10000-12999 kg, drugim 13000-17000 kg, a dopiero na trzecim miejscu mniejszy - 6000-6999 kg".

Sama sprzedaż ciągników również została przeanalizowana przez Grupę. Nowych maszyn sprzedano w 2021 roku 14074 sztuki. Był to najlepszy wynik w ostatnich 7 latach.

To był bardzo dobry rok pod względem sprzedaży nowych ciągników rolniczych. Wynik 14074 sztuk jest o ponad 42% lepszy niż przed rokiem, kiedy rolnicy zarejestrowali 9891 maszyn. Ostatni raz poziom 14 tysięcy sztuk był osiągnięty w 2014 roku, zatem pomimo trwającej pandemii i pojawiającymi się problemami z dostępnością traktorów można ten wynik uznać za doskonały.Rejestracja przyczep rolniczych 02

Rejestracja przyczep rolniczych, a sprzedaż ciągników

Grudniowa sprzedaż napędzona jest jednak rejestracjami własnymi. Aż 49% ze wszystkich traktorów, to rejestracje na firmy. W skali całego 2021 roku jest to blisko połowę mniej, czyli 28%. Rejestracja przyczep rolniczych miała na to wpływ.

Kolejny rok z rzędu marka, która sprzedała najwięcej ciągników rolniczych w Polsce to New Holland. Od początku roku firma odnotowała wynik na poziomie 2521 sztuk. Była jedyną marką, która przebiła poziom 2 tysięcy sztuk. Pozwoliło to uzyskać firmie blisko 18% udział w rynku i poprawę sprzedaży rok do roku na poziomie 702 sztuk (+ 39%). Również w grudniu pozycja New Holland była niezachwiana i z liczbą 244 sztuk firma była liderem rynku. Relacja rejestracji maszyn przez rolników a na firmy również stawia markę New Holland na pierwszym miejscu w tej pierwszej kategorii. Rolnicy zarejestrowali 2159 niebieskich maszyn, podczas gdy rejestracje na firmy to 362 sztuki.

Drugie miejsce pod względem sprzedaży nowych ciągników rolniczych zajęła marka Kubota. Marka odnotowała 1673 rejestracje, co jest rekordowym wynikiem w historii jej obecności na polskim rynku. Pozwoliło to uzyskać blisko 12% udział w rynku. W odniesieniu do 2020 roku sprzedaż wzrosła 456 sztuk (+ 37%). Kubota w 2021 roku była wiceliderem w rejestracji traktorów bezpośrednio przez rolników (1147 sztuk), ale również ma największą liczbę rejestracji przez firmy (526 sztuk). W grudniu jej sprzedaż wyniosła 220 sztuk i była drugą najwyższą na rynku.

Sprzedaż ciągników John Deere to trzecie miejsce. Jej wynik to 1416 sztuk oraz 10% udział w rynku. Firma poprawiła swoje wyniki w stosunku do ubiegłego roku o 224 sztuk, co stanowiło wzrost na poziomie blisko 18%. John Deere był czwartą marką w rejestracjach na rolników indywidualnych (903 sztuki) i drugim wyborem jeżeli chodzi o firmy ( 513 sztuk).

Czytaj również: Kradzieże ciągników to plaga. Warto ubezpieczyć maszynę

facebook.com/MartinJacob-Group /fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.