Talk icon

Informacje

18-05-2020

Autor: Jacek Podgórski

Maszyny rolnicze z nowymi wymogami! Emisja spalin z nowymi wytycznymi

Maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze były tematem wideokonferencji przedstawicieli branży oraz specjalistów Komisji Europejskiej. W związku ze zmianami w prawie przygotowywanymi przez Komisję, producentów sprzętu rolniczego czekają niemałe zmiany.

Maszyny rolnicze, a emisja spalin

Maszyny rolnicze były tematem wideokonferencji między przedstawicielami branży producentów, a Komisją Europejską. Wzięły w niej udział instytucje zaangażowane w proces homologacji pojazdów oraz maszyn zarówno kategorii M, N, L jak i T.

Jak wiemy ze względu na panujący stan zagrożenia epidemiologicznego mogą pojawić się trudności z dostosowaniem do wcześniej przyjętych przepisów. W przypadku pojazdów kategorii T, postulowano m.in. o to, aby przesunąć o 12 miesięcy daty dotyczące przepisów przejściowych przed oficjalnym wdrożeniem etapu V. Komisja Europejska wysłuchała tych postulatów, ale nie zapadły jeszcze wiążące decyzje w tym kierunku. Czekamy na dalsze rozstrzygnięcia – czytamy w komunikacie

– Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Maszyny rolnicze, a list producentów do premiera

Rynek maszyn rolniczych, ustami swoich przedstawicieli, zaapelował do premiera Morawieckiego o szerokotorowe wsparcie dotyczące głównie kwestii prawnych i konieczności zainicjowania zmian legislacyjnych. Sektor zapewnia stabilność rodzimej gospodarce rolnej, a bez jego sprawnego funkcjonowania nie może być mowy o właściwym działaniu gospodarstw w tej kluczowej dla zmechanizowanego rolnictwa części sezonu rolniczego. Maszyny rolnicze są w tym kontekście kluczowe.

Maszyny rolnicze, a zdalna rejestracja ciągników

Rynek maszyn rolniczych jest zdania, że jedną z podstawowych inicjatyw koniecznych do przeprowadzenia powinna być uruchomienie możliwości zdalnej rejestracji pojazdów rolniczych ze szczególnym uwzględnieniem ciągników i przyczep. Maszyny rolnicze potrzebują zdalnej rejestracji.

Na skutek stanu epidemii znaczna część starostw wstrzymała rejestrację pojazdów. Jest to problem dotykający nie tylko sprzedawców samochodów, ale również producentów i dystrybutorów maszyn oraz urządzeń rolniczych. Rolnik, który nabędzie pojazd podlegający rejestracji, nie będzie mógł z niego korzystać, gdyż bez zarejestrowania niemożliwe jest ubezpieczenie OC. Ma to duże znaczenie przy zbliżającym się okresie intensywnych prac polowych. Zdajemy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji konieczne są daleko idące ograniczenia w kontaktach międzyludzkich, w tym w funkcjonowaniu urzędów. Uważamy jednak, że możliwe jest wprowadzenie rejestracji pojazdów bez bezpośredniego kontaktu z urzędnikiem. Np. poprzez składanie wniosków do urny i przesyłanie dokumentów wraz z tablicami rejestracyjnymi pocztą lub kurierem. Do tego jednak niezbędne jest wprowadzenie odpowiednich przepisów

– czytamy w liście Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, która chce uratować maszyny rolnicze i ich rynek przed kryzysem.

Czytaj także: Susza – jak polskie rolnictwo poradzi sobie z nadchodzącymi suszami?

Normy emisji spalin, a maszyny rolnicze – konieczne zmiany!

Polska Izba Maszyn i Urządzeń Rolniczych wskazała też na konieczność przynajmniej rocznego przesunięcia wejścia w życie nowych norm emisji spalin dla pojazdów używanych w rolnictwie i leśnictwie. Ten ruch może uratować maszyny rolnicze przed kryzysem będącym następstwem pandemii koronawirusa.

Panująca epidemia już spowodowała utrudnienia w przepływie produktów. Wiele fabryk ograniczyło produkcję lub wręcz ją wstrzymało. Zagrożone jest terminowe dofinansowywanie rolników (z uwagi na utrudnienia w kontaktach z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa). Jest prawie pewne, że nastąpi spadek sprzedaży nowych maszyn rolniczych. W przypadku ciągników rolniczych ma to olbrzymie znaczenie, gdyż od 1.01.2021 r. rejestrowane będą mogły być wyłącznie ciągniki spełniające kolejne wymogi normy emisji spalin Stage V, podczas gdy zarówno producenci jak i dystrybutorzy posiadają w magazynach silniki niespełniające nowych norm i w obecnej sytuacji ich sprzedaż do końca bieżącego roku jest już niemożliwa. Branża ciągników rolniczych staje w obliczu olbrzymiego kryzysu. Jego potencjalne konsekwencje ekonomiczne mogą być bardzo dotkliwe także dla rolników

– czytamy w liście Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, która chce uratować maszyny rolnicze przed kryzysem.

Rynek maszyn rolniczych twierdzi również, że ważnym krokiem mogłaby okazać się także zmiana przepisów dotyczących dofinansowania ciągników, które zostały wprowadzone do obrotu do dnia 31 grudnia 2020 roku zamiast zarejestrowanych do tej daty. Rynek maszyn rolniczych podkreśla, że z podobnymi problemami borykają się też producenci z innych krajów Unii Europejskiej. Maszyny rolnicze potrzebują elastycznego prawa w dobie pandemii koronawirusa.

PIMiUR/jac/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023