Talk icon

Informacje

10-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Miodobranie w Białymstoku. Zebrano 15 kilogramów wiosennego miodu

Miodobranie

Miodobranie w Białymstoku odbyło się 3 czerwca. To pierwsza taka akcja w białostockiej pasiece miejskiej, która istnieje od października ubiegłego roku.

Miodobranie w białostockiej pasiece

To pierwszy zbiór miodu białostockiej pasiece miejskiej, Miodobranie która powstała w październiku zeszłego roku. Czerwcowe miodobranie było bardzo owocne, a pszczelarze zebrali aż 15 kilogramów wiosennego miodu. Miód wytworzony jest z mieszkanki nektaru wierzb, mniszków lekarskich, klonów, kasztanowców i drzew owocowych, posadzonych specjalnie nieopodal pasieki.

https://youtu.be/R10cmIg4Erk

Pierwsze miodobranie zagwarantowało 15 kilogramów miodu, ale w całym sezonie planowane jest zebranie około 50 – 75 kilogramów tego surowca. Teraz zebrany miód zostanie odwirowany i oczyszczony, a po przebadaniu zostanie zapakowany w małe słoiki i przeznaczony na cele promocyjne miasta. Miodu nie będzie można sprzedawać, a jedynie rozdawać, na przykład gościom odwiedzającym miasto lub mieszkańcom przy okazji różnych uroczystości. Białostocka pasieka miejska nie jest bowiem pasieką produkcyjną, a przede wszystkim projektem edukacyjnym, utworzonym w ramach programu „Ochrony owadów zapylających na obszarze Białegostoku”.

Pomysł utworzenia pierwszej miejskiej pasieki w Białymstoku powstał przy okazji zakładania łąk kwietnych, jako naturalna kontynuacja tego projektu. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę naszych mieszkańców na rolę i wielkie znaczenie tej grupy zwierząt dla życia człowieka i innych organizmów żywych.

– powiedział prezydent miasta Tadeusz Truskolaski

Miejska pasieka, w której odbyło się miodobranie, powstała w październiku zeszłego roku. W pasiece przy skrzyżowaniu ulic Branickiego i Miłosza stanęło pięć uli, w tym cztery ule zabytkowe pochodzące z różnych rejonów Podlasia oraz jeden ul używany współcześnie. Na zlecenie władz Białegostoku, pasieką opiekuje się doświadczony pszczelarz Mikołaj Mak.

Poszkodowani w Kaniowie już dziś otrzymają niezbędną pomoc – Kancelaria Prezydenta RP zapewnia

Miodobranie w zniszczonej pasiece koło Puszczy Kozienickiej? Teraz to możliwe

Nadzieję na miodobranie w pasiece na obrzeżach Puszczy Kozienickiej przywrócili internauci. Tamtejsza pasieka została zdewastowana przez nieznanego sprawcę. Właściciel  opisał sprawę w internecie, a akt destrukcji głęboko poruszył internautów, którzy postanowili pomóc mu znów stanąć na nogi.

Właściciel Tomasz Petryka szacował, że odbudowa pasieki pochłonie około 10 tysięcy złotych. Jednak dzięki hojności ludzi, na portalu zrzutka.pl udało się zebrać aż 37 tysięcy. Pszczelarz zapewnia, że dodatkowe pieniądze się nie zmarnują. Chce za nie postawić pasiekę edukacyjną.

Na obrzeżach Puszczy Kozienickiej już stanęły nowe ule – 24 pszczele rodziny, dołączyły do trzech, którym udało się przetrwać marcowy atak. Pszczelarz za dodatkowe pieniądze kupił również domek do apiterapii, czyli inhalacji powietrzem z ula. Zamieszkają tam kolejne cztery rodziny pszczół. Już niedługo miodobranie!

bialystok.pl/fot.bialystok.pl

swiatrolnika.info 2023