Talk icon

Informacje

12-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Maszyny rolnicze – jak przeciwdziałać ich pożarom? Cenne porady!

Maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze to już nieodłączny element każdego polskiego gospodarstwa. Niestety, wraz z latem nadchodzą wysokie temperatury, które zwiększają ryzyko pożaru. Jak zabezpieczyć maszyny przed ogniem?

Maszyny rolnicze – jak zabezpieczyć się przed pożarem?

Wraz z nadejściem lata nadchodzą wysokie temperatury.Maszyny rolnicze Gorąca sprzyja powstawaniu pożarów. Jak chronić siebie, swoje gospodarstwa i maszyny rolnicze przed ewentualnym pożarem? Oto 5 wskazówek.

1. Pył zwiększa ryzyko pożaru maszyny

Czyste maszyny rolnicze może nie chronią nas przed ogniem, ale zdecydowanie zmniejszają ryzyko wybuchu pożaru. Ważne jest aby oczyszczać urządzenia ze znajdującego się na nich pyłu. W niektórych kombajnach możliwe jest podłączenie pistoletu pneumatycznego do przewodów sprężonego powietrza rozmieszczonych w maszynie. Pozwoli nam to na oczyszczenie silnika i napędów.

2. Dobra konserwacja chroni przed ogniem

Czy wszystkie elementy maszyn nie są zatkane? Czy w urządzeniu znajduje się odpowiednia ilość smaru i oleju? A może coś przecieka i smar oraz olej kapią na inne elementy? Każdy, kto odpowiednio dba o maszyny rolnicze i przed sezonem wymieni wadliwe lub mocno zużyte elementy, ogranicza ryzyko pożaru.

Przegrzane łożyska mogą szybko stać się punktem wyjścia dla pożaru maszyny. Do wykrywania uszkodzeń łożysk idealnie sprawdzają się laserowe termometry. Za pomocą wskaźnika laserowego punkty pomiarowe można łatwo dostrzec z ziemi i zidentyfikować łożyska, które przegrzewają się podczas pracy.

Maszyny rolnicze, które były szczególnie gorące, prawie zawsze wywołują pożary. Jeśli dodatkowo zostaną pokryte warstwą tłuszczu i pyłu - tragedia gotowa. Warto sprawdzić również napięcie paska klinowego i izolację kabli pod napięciem. Iskra z układu 12 lub 24 V może również wystarczyć do podpalenia kombajnu.

3. Zawsze czyść maszyny rolnicze z oleju i oleju napędowy

Tam, gdzie olej i olej napędowy przyklejają się do maszyny, kurz i słoma szybko się palą. Ta warstwa jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ jest idealnym punktem wyjścia dla pożarów w przegrzanej strefie silnikowej. Dlatego podczas spuszczania zużytego oleju, podczas napełniania olejem i podczas tankowania należy zawsze usuwać nawet resztki ilości olejów z urządzenia.

4. Gaśnice na każdej maszynie

Gaśnica w maszynie musi być zawsze przy Tobie i mieć aktualną datę ważności. Chociaż wystarczy już taka o wadze 6 kg, lepsze są gaśnice o wadze 12 kg. Odpowiednie są gaśnice proszkowe, pianowe lub wodne. Podczas gdy gaśnice proszkowe zwalczają pożar przez usunięcie tlenu, zasadą gaśnic wodnych lub pianowych jest chłodzenie. Warto pamiętać, by nie stosować gaśnic wodnych w przypadku pożaru instalacji elektrycznej w maszynach.

Najlepszą opcją są gaśnice ładujące, gdy pojemnik jest pod ciśnieniem tylko po aktywacji. Są droższe w zakupie, ale konserwacja i naprawa są tańsze. Oszczędzasz w ten sposób pieniądze przez dłuższy czas. Ponadto stały efekt wstrząsów w pojazdach wyposażonych w gaśnice proszkowe, powoduje ściśnięcie środka gaśniczego.

Nawet jeśli uznasz, że uda Ci się samemu ugasić ogień przy pomocy gaśnicy, i tak wezwij straż pożarną. Możesz się pomylić w swojej ocenie i nawet małe źródło ognia, które łatwo kontrolować gaśnicą, może się gwałtownie rozszerzyć. W ten sposób narażamy nie tylko siebie, ale również innych.

5. Nie pal w polu

Nałóg potrafi być potężny, a chęć sięgnięcia po papierosa bywa bardzo silna. Nie wolno jednak pod żadnym pozorem palić papierosów podczas prac rolniczych na suchych polach. Dotyczy to również zamkniętych kabin, ponieważ tylko iskra może sprawić, że maszyny rolnicze staną w płomieniach. Zaprószenie ognia w wyniku palenia papierosów podczas prac rolniczych może być powodem odmówienia wypłaty odszkodowania za zniszczone maszyny rolnicze.

Miodobranie w Białymstoku. Zebrano 15 kilogramów wiosennego miodu

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023