Talk icon

Informacje

16-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Mała alpaka – opieka w pierwszych godzinach życia jest istotna 

Mala alpaka

Mała alpaka czy też alpaczy noworodek jest potocznie nazywany crią. Jedne z najważniejszych chwil dla małych alpak to pierwsze godziny po urodzeniu. Wtedy potrzebuje szczególnej opieki. Nie można w tym czasie dopuścić do jakichkolwiek zaniedbań.

Pierwsze godziny życia

Mała alpaka potrzebuje szczególnej opieki w czasie pierwszych godzin po urodzeniu. W tym czasie należy zdjąć pęcherz płodowy oraz oczyścić nos i drogi oddechowe. Potem dokładnie osuszyć malucha (alpaki rodzą się mokre). Wszystko po to, żeby nie doszło do wyziębienia organizmu. Maluch musi wydalić smółkę po urodzeniu, bez tego zwierzę będzie narażone na zatrucie. Należy pamiętać również o dezynfekcji pępka. Mała alpaka musi pobierać mleko, jak najszybciej po porodzie. Gruczoły mlekowe samicy tylko przez dobę po porodzie wydzielają siarę, czyli pierwsze mleko, które różni się składem od później produkowanego.

Mała alpaka – pierwsze tygodniemala alpaka cria

W pierwszych dwóch dobach życia warto także zbadać poziom przeciwciał IgG. W tym celu najlepiej zwrócić się o pomoc do weterynarza. Warto mieć zawsze zamrożone osocze u siebie gdyby zaszła potrzeba transfuzji. Jednym z najważniejszych zadań opiekuna jest sprawdzanie przyrostu wagi małej alpaki. W tym celu codziennie należy ważyć malucha. Przeciętnie nowonarodzona w terminie alpaka waży 7 kg i z każdym dniem powinna przybierać na wadze. Cria powinna w pierwszych tygodniach życia przybierać około 1,5 kg na tydzień. Masa ciała powinna zostać podwojona między 30 a 40 dniem życia. Podobnie jak w pierwszych chwilach po narodzinach, uwagę należy zwracać na temperaturę ciała. Wychłodzenie jak i przegrzanie jest niezwykle groźne. Prawidłowa temperatura to alpaki noworodka około 38,5 stopnia Celsjusza. Każde odchylenie od normy powinno wzmóc czujność hodowcy. Warto wiedzieć, że mała alpaka powinna zjeść dziennie 10-15% swojej masy ciała. Większość samic samodzielnie wykarmia swoje potomstwo, jednak w przypadku braku mleka u samicy można małą alpakę karmić np. kozim mlekiem.

Przeczytaj o: Domy dla alpak – systemy utrzymania stada, budynki inwentarskie

agropolska.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023