Talk icon

Informacje

29-04-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Magazynowanie wody – leśnicy korzystają z projektów retencyjnych

Magazynowanie wody

Magazynowanie wody w lasach to sposób na walkę z trwającą suszą. Z tego powodu poprzez stosowanie działań retencyjnych, leśnicy każdego roku zatrzymują miliony metrów sześciennych wody.

Magazynowanie wody – susza i ryzyko pożarowe

Gdy w lasach zaczyna brakować wody, prowadzi to wówczas do szeregu następstw. Sadzonki mogą zamierać, drzewa pokroju sosny szybko się osłabiają, a dodatkowo ciężej jest przeciwstawiać się szkodnikom, na przykład kornikom ostrozębnym. Oczywiście zwiększa się również ryzyko pożarowe. Magazynowanie wody jest więc konieczne do normalnego funkcjonowania przyrody. Na szczęście lasy są ekosystemem, który jest dobrze przystosowany do przechowywania wody. Zaledwie metr kwadratowy leśnej gleby jest w stanie zgromadzić do 200 litrów wody. Podczas opadów woda akumuluje się w ściółce, roślinności czy glebie, a następnie zapewnia odpowiednią wilgotność, gdy pojawia się susza.

Projekty małej retencji, a magazynowanie wodymagazynowanie wody lesniczy

Leśnicy starają się więc wykorzystywać zdolności lasów i jeszcze lepiej przystosowywać je na nadejście cięższych czasów. Wdraża się więc projekty małej retencji. Głównym celem jest spowalnianie odpływu wody, naśladując przy tym przyrodę. Tego typu obiekty buduje się z kamieni, ziemi, drewna bądź faszyny. W tym wszystkim obiekty te mają wtapiać się w leśne otoczenie. Magazynowanie wody jest najważniejsze, jednak leśnicy dbają również o to, by obiekty retencyjne przypominały oczka wodne, mokradła czy niskie spiętrzenia. Odtwarzane są więc siedliska mokradłowe, wodno-błotne czy torfowiskowe. Takie działania zapewniają i wzbogacają różnorodność biologiczną oraz stwarzają warunki do życia rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Magazynowanie wody – działania retencyjne się opłacają

Intensywne działania z zakresu małej retencji prowadzą między innymi nadleśnictwa z terenu RDLP w Poznaniu. Jak informuje strona Lasów Państwowych, w 2019 roku 25 poznańskich nadleśnictw wykonano ponad 140 prac obejmujących m.in. remonty zastawek i przepustów, budowy spiętrzeń wody oraz oczek wodnych. Odtworzono mokradła i stawy np. w Nadleśnictwie Antonin 3,4 ha, czy też utworzono 44 zastawki piętrzące wodę w Nadleśnictwie Taczanów. Udało się nie tylko poprawić magazynowanie wody, ale również wiele efektów osiągnięto bez ponoszenia kosztów. Do spiętrzenia wody często wystarczą proste metody, takie jak usypanie ziemi, czy też umocnienie konstrukcji kamieniami i drewnem.

Czytaj także: Susza w lasach – pojawiły się pierwsze zakazy wstępu

lasy.gov.pl/pxfuel.com

swiatrolnika.info 2023