Mączka kostna – wartościowy składnik pasz wciąż zakazany

Mączka kostna ma szereg zalet – jest tania, ekologiczna, nadaje się jako nawóz, a wykorzystywanie jej w paszach wpływa pozytywnie na rozwój zwierząt. Przez lata pozostaje zakazana, jeśli chodzi o jej wykorzystywanie jako paszę, natomiast wciąż występuje na rynku z innym przeznaczeniem. Czy mączki powrócą wreszcie jako legalny składnik pasz dla zwierząt?
Mączka kostna – dlaczego jest wartościowa?
Mączka kostna w zależności od rodzaju zawiera nawet do 30 % soli kwasu fosforowego, co czyni je wartościowym nawozem w przypadku zwłaszcza gleb kwaśnych i torfowych. Stosuje się je przed siewem, a fosfor w nich zawarty sprzyja także rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów. Ogrodnicy polecają ją także do kwitnących roślin, zwłaszcza róż. Należy jednak pamiętać, że nawożenie mączką kostną musi być przeprowadzane pod ścisłą kontrolą, a jej pochodzenie musi być sprawdzone. Mączka kostna to także wartościowy składnik pasz treściwych dla zwierząt – jej dodatek wpływa na rozwój kośćca u zwierząt, jest ona także bogata w doskonale przyswajalne białko. Stanowi doskonałą alternatywę zwłaszcza dla śruty sojowej, także jeśli chodzi o koszty. Niestety rolnicy nie mogą korzystać z dobrodziejstwa mączki na mocy wprowadzonych 16 lat temu regulacji.
czytaj także: Mączka rybna – kiedy nie wolno jej stosować w hodowli?
Mączka kostna wciąż zakazana w paszach
Mączka kostna (i inne mączki pochodzenia zwierzęcego, także mięsno-kostne) zostały zakazane w paszy z powodu BSE (gąbczastej encefalopatii bydła). Jest to choroba którą powodują białkowe czynniki zakaźne (priony), u ludzi mogące wywołać chorobę Creutzfelda-Jakoba. Przez Europę w latach 90 przetoczyła się fala tej tak zwanej choroby szalonych krów. W Polsce pojawiła się z początkiem nowego milenium, nie czyniąc poważnych szkód – stwierdzono jedynie kilkadziesiąt przypadków tej choroby. Mimo tego Wspólnota Europejska zdecydowała o wyjątkowo dotkliwym środku prewencyjnym w postaci zakazu stosowania mączki kostnej i kostno-mięsnej w paszach. Tymczasem w 2017 roku na sesji generalnej Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt, Polska została uznana za kraj o najniższym możliwym statusie ryzyka wystąpienia gąbczastej encefalopatii bydła. Mączka kostna mimo tego wciąż nie jest dopuszczona do stosowania, natomiast Komisja Europejska na początku tego roku rozpoczęła rozmowy o możliwości przywrócenia tego składnika w żywieniu zwierząt. Dotychczas dopuszczona jest tylko mączka rybna. Niestety w sprawie tej aktualnie jest przestój i nic nie wskazuje na to, aby sprawa znów była przedmiotem dyskusji.
Mączka kostna – do jakich innych celów może jeszcze służyć?
Mączka kostna znajduje coraz większych zwolenników wśród właścicieli zwierząt domowych. Wykorzystanie tego składnika w diecie psów i kotów wpływa korzystnie na budowanie szkieletu i jest wartościowym źródłem wapnia i fosforu. Innym innowacyjnym przeznaczeniem mączki kostnej jest jej… wykorzystanie w energetyce! Badania nad jej spalaniem i wykorzystaniem do ogrzewania np. wody wystartowały zaraz po zakazie stosowania jej jako paszy, jako alternatywne jej wykorzystanie. Do dzisiaj jednak nie zostały wprowadzone skuteczne metody, ale temat pozostaje wciąż otwarty.
inhort.pl/elektroenergetyka.pl/ fot. wikimedia (public domain)/pxfuel