Talk icon

Informacje

09-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Martwe drewno uwalnia rocznie tyle samo węgla, co paliwa kopalne

Martwe drewno

Martwe drewno w różnych stadiach rozkładu uwalnia rocznie ilość węgla równą globalnej emisji paliw kopalnych. Jest to wynik badań międzynarodowego zespołu z udziałem Czech. Eksperci po raz pierwszy odkryli również, w jaki sposób owady uczestniczą w procesie rozkładu drewna. W projekcie współpracowało pięćdziesiąt grup badawczych, z czego Instytut Mikrobiologii Akademii Nauk (MÚ AV) uczestniczył w projekcie z ramienia Republiki Czeskiej. Badanie zostało opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Nature.

Martwe drewno a katastrofa klimatyczna

Żywe drzewa pochłaniają znaczne ilości dwutlenku węgla z atmosfery i magazynują go w glebie. Odgrywają one zatem ważną rolę w ochronie klimatu. Jednak naukowcy niewiele wiedzą na temat tego, jaki wpływ na globalny obieg węgla ma martwe drewno. Rozkład drewna i recykling zawartych w nim składników odżywczych to jedne z najważniejszych procesów zachodzących w lasach.

W trakcie badań naukowcy rozłożyli martwe drewno ponad 140 gatunków drzew w pięćdziesięciu pięciu miejscach na sześciu kontynentach. Celem było określenie wpływu klimatu na tempo rozkładu. Połowa drewna została zamknięta w klatkach z siatki, aby zapobiec przedostawaniu się owadów. Reszta pozostała bez ochrony. Wyniki wykazały, że tempo rozkładu i udział owadów zależą od klimatu i wzrastają wraz ze wzrostem temperatury. Większe opady deszczu przyspieszają rozkład na cieplejszych obszarach, a spowalniają go tam, gdzie temperatury są niższe.

KRUS: Zmiany w świadczeniach emerytalno-rentowych od 1 września

Martwe drewno i emisja węgla

Dane eksperymentalne umożliwiły również modelowanieMartwe drewno roli, jaką martwe drewno odgrywa w globalnym obiegu węgla, według ekologa mikrobiologicznego Petera Baldriana, który kieruje Laboratorium Mikrobiologii Środowiskowej w Instytucie Mikrobiologii Akademii Nauk.

Szacujemy, że rocznie na całym świecie z martwego drewna uwalnianych jest około 10,9 gigaton węgla. Część tego węgla jest wchłaniana przez glebę, a część jest uwalniana do atmosfery. Ilość węgla uwalnianego z martwego drewna jest w przybliżeniu równoważna globalnej emisji z paliw kopalnych.

– powiedział.

Badanie pokazuje również znaczenie grzybów i owadów w obrocie martwego drewna. Biorąc pod uwagę spadek różnorodności owadów spowodowany zmianami globalnymi, pokazuje to, że zmiany klimatyczne mogą potencjalnie znacząco wpłynąć na rozkład drewna, a tym samym na globalną równowagę węglową.

– dodał.

Naukowcom udało się ukończyć trzyletni eksperyment, mimo że czasami pracowali w ekstremalnie trudnych warunkach. Na przykład, aby chronić niektóre obszary przed słoniami, trzeba było zastosować wyrafinowane środki. Jeden region został zniszczony przez pożar lasu i musiał zostać odbudowany, podczas gdy inny został zalany przez powódź.

ct24.ceskatelevize.cz/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023