Talk icon

Informacje

28-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Lisia Kępa – nowy rezerwat w Nadleśnictwie Osusznica

Lisia Kępa

Lasy Państwowe poinformowało o utworzeniu nowego rezerwatu przyrody. Nosi on nazwę Lisia Kępa i powstał dzięki wspólnym staraniom przyrodników i leśników. Rezerwat chroni różne ekosystemy, w tym głównie torfowiska i jeziora. Pomysł jego powstania sięga roku 1997, a sama nazwa rezerwatu nie jest przypadkowa, ponieważ w latach 1904-1982 na tym obszarze funkcjonowało leśnictwo Lisia Kępa. Od 1982 roku ówczesne leśnictwo zostało podzielone na leśnictwo Bukowa Góra i Sierżno.

Lisia Kępa – utworzono nowy rezerwat

Na terenie Nadleśnictwa Osusznica utworzono nowy, liczący 313,4 ha rezerwat przyrody. Rezerwat Lisia Kępa powstał dzięki wspólnym staraniom Klubu Przyrodników i Lasów Państwowych. Nowy rezerwat chroni różne ekosystemy, od torfowisk wysokich i przejściowych, przez jeziora dystroficzne aż do borów bagiennych i lasów bukowych.

Pomysł utworzenia rezerwatu pojawił się już w 1997 roku, kiedy prof. dr hab. Józef Szmeja i dr Krzysztof Gos opracowali na Uniwersytecie Gdańskim Projekt Rezerwatu Torfowiskowo-Leśnego „Uroczysko Lisia Kępa” o powierzchni ok. 80 ha. Głównym celem ochrony rezerwatu miały być torfowiska kotłowe z charakterystyczną strukturą i organizacją przestrzenną roślinności w postaci kompleksu torfowiskowo-jeziornego z kolejnymi stadiami zarastania jezior dystroficznych. W opracowaniu zaznaczono, że sugeruje się status rezerwatu, który dopuszcza możliwość wykonywania zabiegów korekcyjnych w układzie hydrologicznym oraz w drzewostanach.

Mając na uwadze cenne przyrodniczo grunty, na tym terenie leśnicy utworzyli przez kolejne lata szereg ostoi różnorodności biologicznej, wyłączając najcenniejsze elementy z użytkowania. Łącznie, od 1997 roku do 2019 roku, wyznaczono aż 30 ostoi o łącznej powierzchni prawie 134 ha.

Kucyk uciekł z gospodarstwa i biegał po „krajówce”

Lisia Kępa – walory przyrodnicze

Pomysł utworzenia rezerwatu powrócił w 2019 roku Lisia Kepaz inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. W tym samym roku odbyły się liczne spotkania z przedstawicielami RDOŚ, na których omawiano szczegółowy przebieg granic rezerwatu, kierunki ochrony i planowane działania gospodarcze zgodne z przedmiotem ochrony rezerwatu. W 2020 roku utworzono rezerwat przyrody „Lisia Kępa” Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku o łącznej pow. 313,39 ha.

Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie mozaiki ekosystemów: torfowisk wysokich i przejściowych, jezior dystroficznych oraz borów bagiennych i lasów bukowych. Teren ten leży w obrębie obszarów Natura 2000: Lasy Rekowskie PLH220098 oraz Pływające Wyspy pod Rekowem PLH220022.

– czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Leśnicy planują teraz wyznaczenie na terenie rezerwatu szlaku pieszego dla odwiedzających. Jego przebieg ma ukazać zarówno walory przyrodnicze jak i krajobrazowe tego niezwykłego obszaru.Lasy Państwowe opisują, że najciekawszymi elementami rezerwatu Lisia Kępa są pływające wyspy pła mszarnego na Jeziorze Leniwym, zaś najcenniejszymi elementami przyrodniczymi są torfowiska przejściowe i wysokie z występującą roślinnością charakterystyczną dla tego typu środowisk. Można tutaj spotkać wszystkie występujące w Polsce gatunki rosiczek: okrągłolistną, długolistną oraz pośrednią. Występują tu także gatunki rzadkich i chronionych roślin torfowiskowych, jak bagnica torfowa, turzyca bagienna, przygiełka biała i bażyna czarna. Do jednych z najciekawszych osobliwości faunistycznych należałoby zaliczyć najmniejszy występujący gatunek ważki w Polsce, czyli iglicę małą.

Sama nazwa rezerwatu nie jest przypadkowa, ponieważ w latach 1904-1982 na tym obszarze funkcjonowało leśnictwo Lisia Kępa. Od 1982 roku ówczesne leśnictwo zostało podzielone na leśnictwo Bukowa Góra i Sierżno.

lasy.gov.pl/fot.Nadleśnictwo Osusznica

swiatrolnika.info 2023