Talk icon

Informacje

23-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Leśny Bank Genów uratuje zwierzęta zagrożone wyginięciem?

Leśny Bank Genów

Leśny Bank Genów gromadzi tkanki zwierząt zagrożonych wyginięciem, w celu wyizolowania z nich DNA. W ten sposób może uda się uratować populację cietrzewia. Cietrzew to niezwykle rzadki ptak, a w Polsce jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków. Specjaliści szacują, że całkowita liczebność tego gatunku w kraju wynosi 500-600 ptaków.

Leśny Bank Genów uratuje cietrzewia?

Leśny Bank Genów Kostrzyca od ubiegłego roku w Laboratorium Tkanek Zwierzęcych gromadzi DNA zwierząt zagrożonych wyginięciem. Bank bierze udział w projekcie „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce”, którego głównym celem jest zachowanie krajowej populacji cietrzewia, poprzez stworzenie nowych stanowisk lęgowych oraz utrzymanie istniejących.

Projekt realizowany jest na obszarze pięciu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych: Lublin (nadleśnictwa Sobibór, Włodawa), Białystok (nadleśnictwa Drygały, Krynki, Waliły), Olsztyn (nadleśnictwa Jedwabno, Szczytno, Spychowo), Radom (Nadleśnictwo Barycz) oraz Wrocław (nadleśnictwa Ruszów, Świętoszów, Świeradów, Szklarska Poręba, Śnieżka, Kamienna Góra, Przemków i Chocianów).

Dlaczego Leśny Bank Genów zajmuje się właśnie cietrzewiem? Cietrzew to niezwykle rzadki ptak, należący do rodziny kuraków, a w Polsce jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków. Specjaliści szacują, że całkowita liczebność tego gatunku w kraju wynosi 500-600 ptaków. W latach 70. ubiegłego wieku odnotowano znaczny spadek liczebności cietrzewia, dlatego kurak ten został objęty ścisłą ochroną gatunkową, a tokowiska ochroną strefową. Obecnie cietrzew jest wpisany do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt”, jako gatunek zagrożony.

Jodły zniszczone dla stroiszu. Cały drzewostan zdewastowany!

Leśny Bank Genów – działalność

Leśny Bank Genów Kostrzyca będzie odpowiadał Lesny Bank Genowza dwa zadania: przyjmowanie i przechowywanie prób w Banku Genów Cietrzewia (BDG) oraz wykonanie monitoringu genetycznego osobników znajdujących się w ośrodkach hodowli cietrzewia oraz nadleśnictwach.

W ramach projektu Leśny Bank Genów Kostrzyca z terenu nadleśnictw gromadzi tak zwane „próby”. Za „próbę” uznaje się odchody, pióra, krew i tkanki: miękkie, twarde, skorupki jaj lub inny materiał, z którego możliwe jest wyizolowanie materiału DNA zwierzęcia. Próby są odpowiednio opisane, oznaczone i trafiają do przechowania. W kopertach są przechowywane pióra, a w plastikowych falkonach odchody. Przechowywanie odbywa się w temperaturze -20˚C.

W kolejnym etapie, Leśny Bank Genów wykonuje prace laboratoryjne, polegające na izolacji DNA, przeprowadzeniu reakcji PCR, genotypowaniu osobników oraz identyfikacji ich płci z wykorzystaniem odpowiednich markerów molekularnych. Na podstawie uzyskanych informacji pracownicy LBG określają poziom zmienności genetycznej, zróżnicowania genetycznego pomiędzy populacjami lub wskazują zagrożenia związane z zawężeniem puli genowej gatunku. Obecnie w genowych zasobach banku znajdują się „próby” z nadleśnictw: Jedwabno, Szklarska Poręba, Śnieżka, Świeradów, Krynki, Drygały oraz Spychowo.

lasy.gov.pl/fot.Lasy Państwowe, LBG Kostrzyca

swiatrolnika.info 2023