Talk icon

Informacje

20-11-2020

Autor: Piotr Woźniak

Leśników Polskich los nieznany. Ukazała się publikacja o ich losie

Leśników los w obozie Auschwitz

W Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu 16 listopada odbyły się uroczystości upamiętniające losy polskich leśników, deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz w latach 1940-1944. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Leśników „Przyjaźń” im. św. Jana Gwalberta, we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych.

Losy polskich leśników, czyli nieznane historie

W uroczystościach udział wzięli m.in. Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, Artur Malowaniec, Główny Inspektor Lasów Państwowych, Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty oraz Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Uroczystości rozpoczęły od złożenia wieńców na dziedzińcu bloku 11 w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Kwiaty złożono w hołdzie wszystkim więźniom, którzy w okrutny sposób zginęli w KL Auschwitz w trakcie niemieckiej okupacji. Następnie o godzinie 10.30 w Centrum Dialogu i Modlitwy przy ul. Maksymiliana Kolbe odprawiono msza pod przewodnictwem ks. dr Lucjana Bielasa. Wspólna modlitwa rozpoczęła się od odczytania 205 imion i nazwisk pracowników Służby Leśnej, których droga walki i męczeństwa zawiodła do KL Auschwitz w latach 1940-1944. W trakcie homilii ks. dr Lucjan Bielas mówił:

- Na Sądzie Ostatecznym, na końcu końców, Bóg jako jedyny jest w stanie wskrzesić wszystkich. Jako jedyny jest w stanie naprawić wszelkie zło. Nie jesteśmy w stanie naprawić Auschwitz. On jest to w stanie zrobić.

Podczas mszy odczytano listy intencyjne. Następnie głos zabrał Edward Siarka. - Wyczytane nazwiska pokazują konkretne historie życia ludzkiego. Ludzi, którzy budowali niepodległe państwo polskie. Za chwilę będziemy obchodzić stulecie powstania Lasów Państwowych i ta ofiara, którą oni złożyli w to stulecie się wpisuje. Myślę, że bez ich ofiary tego stulecia, by po prostu nie było, miejmy tego świadomość – podkreślił w trakcie przemówienia minister Edward Siarka.

Na zakończenie mszy Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych złożył Stowarzyszeniu Leśników „Przyjaźń” im. św. Jana Gwalberta oraz Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu podziękowania za zorganizowanie wydarzenia oraz przywrócenie pamięci o polskich leśnikach.

Łódzcy leśnicy odpowiedzieli na dramatyczny apel szpitala

Księga Pamięci deportowanych do KL Auschwitz

Księga Pamięci leśników 2Po mszy odbyła się premiera nowej publikacji poświęconej losom polskich leśników w obozie Auschwitz. Wydana przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau „Księga Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944” opisuje tragiczną historię co najmniej 205 polskich leśników.

Księga Pamięci podzielona została na dwie części. Pierwsza opisuje m.in. losy leśników w dwudziestoleciu międzywojennym oraz ich sytuację po wybuchu II wojny światowej, z kolei druga część przedstawia historię aresztowania leśników i ich deportacji do Auschwitz oraz biogramy poszczególnych więźniów.

„Księga Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944” została sfinansowana ze środków Lasów Państwowych i powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Leśników „Przyjaźń́” im. św. Jana Gwalberta. Patronat honorowy nad publikacją objął dyrektor generalny Lasów Państwowych dr inż. Andrzej Konieczny. 

Księga dostępna jest bezpłatnie w wersji elektronicznej pod adresem: http://auschwitz.org/gfx/auschwitz/userfiles/_public/2020_news/ksiega_pamieci_lesnikow_deportowanych_do_kl_auschwitz_w_latach_1940-1944.pdf

Wraz z premierą Księgi Pamięci w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu otwarto również specjalną wystawę przedstawiającą losy leśników polskich w KL Auschwitz.

Wśród około 140 tys. polskich więźniów niemieckiego obozu Auschwitz znajdowały się osoby ze wszystkich grup społecznych narodu polskiego. Wśród nich znalazło się ponad 205 przedstawicieli leśnictwa, z czego co najmniej 170 osób zginęło w KL Auschwitz lub innych obozach koncentracyjnych. Powodem deportacji polskich leśników do niemieckiego obozu Auschwitz było ich zaangażowanie w działalność konspiracyjną oraz represje wynikające z terrorystycznych działań okupanta niemieckiego.

lasy.gov.pl

swiatrolnika.info 2023