Talk icon

Informacje

17-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Lasy Państwowe udostępnią swoje tereny Państwowej Agencji Atomistyki

Lasy Państwowe

Lasy Państwowe poinformowały o udostępnieniu swoich terenów dla Państwowej Agencji Atomistyki, w celu montażu nowych urządzeń monitorujących skażenie promieniotwórcze. W związku z rozbudową liczba stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych na ścianie wschodniej wzrośnie z 6 do 19 stacji. Zadaniem stacji pomiarowych systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych jest umożliwienie bieżącej oceny sytuacji radiacyjnej kraju, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa ludności.

Lasy Państwowe współpracują z PAA

Lasy Państwowe zdecydowały o współpracy z Państwową Agencją Atomistyki w rozbudowie sieci stacji wczesnego wykrywania skażenia promieniotwórczego i udostępnieniu jej swoich terenów. W polskich lasach na terenach regionalnych dyrekcji w Lublinie, Krośnie i Białymstoku do końca tego roku stanie dziesięć nowych urządzeń monitorujących wschodnią granicę Polski.

Nowe stacje mają wzmocnić system wykrywania skażeń promieniotwórczych przenoszonych drogą powietrzną. Z uwagi na względy bezpieczeństwa państwa, Lasy Państwowe wytypowały już lokalizacje dla nowych stacji pomiarowych.

Troska o bezpieczeństwo Polaków to jeden z priorytetów rządu Zjednoczonej Prawicy. Dlatego też z chęcią włączyliśmy się do podwyższania tego bezpieczeństwa, a taki cel mają urządzenia do pomiaru promieniowania.

– powiedział Michał Woś, minister środowiska.

Ostatecznie jeszcze decyzje co do zlokalizowania stacji pomiarowych muszą zostać zatwierdzone przez Państwową Agencję Atomistyki, po wcześniejszej analizie ukształtowania terenu, otoczenia przyrodniczego, urbanistycznego oraz dostępności infrastruktury telekomunikacyjnej. Stacje są niewielkimi urządzeniami więc ich zamontowanie w polskich lasach nie będzie się wiązało z koniecznością usuwania drzew ani ograniczeniami w ruchu turystycznym.

ASF w Chinach znów atakuje. Chiński rząd zataja fakty ws. ASF?

Lasy Państwowe udostępnią PAA tereny na wschodzie Polski

Jak opisują na swojej stronie Lasy Państwowe, Lasy Panstwowezadaniem stacji pomiarowych systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych jest umożliwienie bieżącej oceny sytuacji radiacyjnej kraju, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa ludności. System umożliwia szybką identyfikację zagrożeń radiacyjnych.

Widoczne na zdjęciach stacje PMS (Permanent Monitoring System) zapewniają monitorowanie poziomu promieniowania jonizującego na terenie kraju przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bieżące wyniki pomiarów ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych można śledzić na stronie internetowej Państwowej Agencji Atomistyki.

Realizacja rozbudowy sieci stacji wykrywania skażeń promieniotwórczych na terenach udostępnionych przez Lasy Państwowe przewidywana jest jeszcze na ten rok. W związku z rozbudową liczba stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych na ścianie wschodniej wzrośnie z 6 do 19 stacji.

Państwowa Agencja Atomistyki jest nowoczesnym, kompetentnym urzędem dozoru jądrowego, cieszącym się powszechnym autorytetem i zaufaniem. PAA poprzez działania regulacyjne i nadzorcze, dąży do zapewnienia, by działalność mogąca powodować narażenie na promieniowanie jonizujące była prowadzona w sposób bezpieczny dla pracowników, społeczeństwa i środowiska.

lasy.gov.pl//fot.PAA

swiatrolnika.info 2023