Lasy zwiększają powierzchnię dzięki zakupom leśników

Gospodarka leśna prowadzona jest nie tylko zgodnie z zasadą zachowania ciągłości i trwałości lasów, ale także zwiększanie zasobów leśnych. Tylko w tym roku lasy, zarządzane przez leśników z Nadleśnictwa Babki (RDLP w Poznaniu) zwiększyły powierzchnię o dodatkowe 40 ha. Spośród nabytych przez nadleśnictwo gruntów 32,5 ha to lasy już porośnięte drzewostanami w różnym wieku i kondycji, natomiast 3,5 (dzięki odpowiednim ustaleniom w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego) ha zostanie zalesione. Na 4 ha utrzymane zostaną tzw. nieużytki – nadwarciańskie rozlewiska, których bogactwo biologiczne i funkcja retencyjna są nie do przecenienia.
Lasy zwiększyły powierzchnię
Nadleśnictwo Babki kupiło blisko 40 ha gruntów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie lasów nadleśnictwa i stanowiących z nimi całość. Spośród nabytych przez nadleśnictwo gruntów 32,5 ha to lasy już porośnięte drzewostanami w różnym wieku i kondycji, natomiast 3,5 (dzięki odpowiednim ustaleniom w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego) ha zostanie zalesione. Na 4 ha utrzymane zostaną tzw. nieużytki – nadwarciańskie rozlewiska, których bogactwo biologiczne i funkcja retencyjna są nie do przecenienia.
Wykonywanie zadań gospodarczych w większych kompleksach leśnych jest łatwiejsze i bardziej opłacalne. Ponadto włączenie gruntów leśnych do zasobów, którymi gospodaruje nadleśnictwo, daje gwarancję, że nie będą one wykorzystane na inne – niż prowadzenie gospodarki leśnej – cele.
Natomiast sama gospodarka prowadzona będzie według wysokich standardów, których przestrzeganie jest potwierdzone przez certyfikaty FSC i PEFC, posiadane przez Lasy Państwowe. Ten czynnik stabilizujący ma szczególne znaczenie w związku z obserwowanymi niekorzystnymi zmianami klimatu, którym można zapobiegać, ograniczając deforestację.
Rolnicy muszą zgłosić znalezienie w ziemi zabytku. Inaczej grozi im wysoka kara
Lasy kupione przez leśników
Część gruntów w Nadleśnictwie Babka została nabyta poprzez wykonanie przez nadleśniczego prawa pierwokupu. Prawo to polega na możliwości wstąpienia Skarbu Państwa w miejsce nabywającego do każdej umowy, której przedmiotem są lasy lub grunty do zalesienia. Jest ono wykonywanie rzadko i tylko, gdy lasy będące w obrocie spełniają określone kryteria, w szczególności wypełniają enklawy obcej własności wśród gruntów LP lub zmniejszają ich powierzchnię, przylegają do większych kompleksów leśnych w sposób niekomplikujący przebiegu granic, są przeznaczone na cele gospodarki leśnej lub przeznaczone do zalesienia.
Dla prywatnych właścicieli gospodarowanie lasem bywa trudne m.in. ze względu na odległą perspektywę zysku – często odsuniętą w czasie o dwa lub trzy ludzkie pokolenia. Dlatego nie rzadko prywatni właściciele lasów szukają nabywców, którzy kupiliby od nich grunty leśne (wraz z pakietem obowiązków, który ciąży na każdym właścicielu lasów), natomiast jednostki Lasów Państwowych w swoich planach finansowych przeznaczają część środków na nabywanie gruntów leśnych i do zalesienia.
Należy zauważyć, że lasy państwowe w odróżnieniu od lasów prywatnych, do których właściciel może zakazać wstępu, są zawsze dostępne dla każdego.
lasy.gov.pl/fot.Nadleśnictwo Babki