Talk icon

Informacje

12-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Las zimą – co się dzieje zimą w lesie? Jakie zwierzęta tam spotkamy?

Las zimą

Las zimą to bardzo ciekawe miejsce. Tylko pozornie w lesie nic nie dzieje się zimą. Wśród drzew, na śniegu można zauważyć ślady żerowania zwierząt. Warto odwiedzić las zimową porą wybierając się na pieszą lub narciarską wycieczkę. Okaże się wtedy, że nie cała przyroda zapadła w głęboki sen. Nawet, gdy nie błyśnie nisko zawieszone o tej porze roku słońce, przekonamy się, że w zimowym, grudniowym, lesie jest naprawdę pięknie.

Las zimą – ptaki w lesie

Wydawać by się mogło, że las zimą to mało ciekawe miejsce. Większość zwierząt, szczególnie owadów, zapadła już w sen zimowy. Aktywność wśród gałęzi drzew wykazują jedynie niektóre gatunki ptaków pozostających u nas na zimę - mysikróliki, sikorki bogatki i modre, ubogie oraz sosnówki, a także blisko z sikorami spokrewnione raniuszki.

Las zimą to okazja do spotykania ptaków, których nie było tu latem i jesienią. Przylatują do nas z północy mało płochliwe jemiołuszki oraz myszołowy włochate. W lesie słychać donośny odgłos żerujących dzięciołów, dźwięk ten rozchodzi się po całej kniei na skutek rezonowania pni drzew, w których ptaki te poszukują i z których wydłubują larwy owadów. Najczęściej stuka dzięcioł duży. Możemy spotkać również jego kuzynów - dzięcioła czarnego, zielonego oraz inne gatunki zamieszkujące Puszczę Białowieską.

Szczepienia na COVID – czy rząd przekona Polaków do szczepień?

Las zimą – tropy zwierząt

Las zimą to także miejsce, w którym zwierzęta, Las zima które nie zasypiają, szukają pożywienia. Uwaga na dziki, jelenie i żubry – możemy spotkać je na swojej drodze. Jeśli zwierząt nie zaobserwujemy bezpośrednio, to na pewno spotkamy ślady ich aktywności.

Odarte z kory młode sosny, ślady siekaczy na gładkiej korze świerka i okorowane drewno sosnowe świadczą o żerowaniu jeleni. Takie uszkodzenia drzew, nazywane przez leśników spałowaniem, są wynikiem wzmożonego zapotrzebowania jeleni na znajdujące się w korze garbniki, wapno i fosfor, a także sole mineralne potrzebne do budowy poroża i kośćca oraz zachowania równowagi biochemicznej organizmu.

Tropy zwierząt dają nam pojęcie o zimowym życiu lasu. Mamy okazję, o wiele lepszą niż latem, bawić się w tropicieli i uczyć się odczytywania krok po kroku zachowań mieszkańców lasu, od wyruszenia na żer, aż po ukrycie się w ostoi. Z łatwością odnajdziemy tropy jelenia, sarny i dzika, a bywa, że łosia, żubra, wilka czy rysia.

Warto odwiedzić las zimą, wybierając się na pieszą lub narciarską wycieczkę. Okaże się wtedy, że nie cała przyroda zapadła w głęboki sen. Nawet, gdy nie błyśnie nisko zawieszone o tej porze roku słońce, przekonamy się, że w zimowym, grudniowym, lesie jest naprawdę pięknie.

lasy.gov.pl/fot.Tomasz Czyżyk/fot.Urszula Olejnicka

swiatrolnika.info 2023