Monika Przeworska | 04 sierpnia 2020
Las prywatny czy lasy państwowe? Natura czy ekonomia? Czy jest tu miejsce dla człowieka? Rolnicze Q&A
Ile lasów mamy w Polsce i jak wyglądamy na tle całej Unii Europejskiej? Czy lasów przybywa, czy może ubywa? Dlaczego Lasy Państwowe są atakowane przez samozwańczych "ekologów"? Ile kosztuje metr kwadratowy gruntu leśnego? Jaki procent Warszawy stanowią powierzchnie leśne? Na te i inne pytania dotyczące tematyki leśnej odpowiedzi udzieli dzisiejszy gość Moniki Przeworskiej w programie "Rolnicze Q&A" Stefan Traczyk – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów.
Las prywatny czy lasy państwowe? – Własność lasów
3 sierpnia rusza nabór wniosków na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020. W pierwszej części rozmowy ekspert przybliżył dane na temat ilości lasów w Polsce. Stefan Traczyk przypomniał, że zdecydowana większość lasów w Polsce stanowi własność Skarbu Państwa i jest zarządzana przez Lasy Państwowe, ale są również lasy prywatne.
– W Polsce co piąte drzewo jest własnością prywatną
– powiedział Stefan Traczyk w programie Rolnicze Q&A.
Las prywatny czy lasy państwowe? – Ilość lasów
"Ekolodzy" spod sztandarów Greenpeace pozwalają sobie na coraz więcej. W poniedziałek wywiesili baner na budynku Ministerstwa Środowiska.
– Greenpeace stosuje metody pijaru dość prostego, ale bardzo efektywnego. Jak wyjdzie się na ulicę i spyta się kogoś, czy w Polsce lasów ubywa czy przybywa? To prawie każdy obywatel powie, że lasów w Polsce ubywa. A jest to nieprawda. (...) Lasów przybywa, a to, co opowiada Greenpeace jest wierutnym kłamstwem obliczonym na to, że ludzie sami nie poszperają w ogólnodostępnych danych
– wyjaśniał gość programu.
Oglądaj też: Pogoda w żniwa, czyli rolnicza praca u podstaw – kombajn, rzepak, wilgotność. O czym należy pamiętać?
Fot. A. Radzik