Talk icon

Informacje

08-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Łąka kwietna zakwitła przed biurem Nadleśnictwa Hajnówka

Łąka kwietna

Łąka kwietna jest kolejną atrakcją przed siedzibą białostockiego Nadleśnictwa Hajnówka. Od kilku tygodni kolorowe łany przyciągają owady, płazy i ptaki.

Łąka kwietna – atrakcja przed biurem Nadleśnictwa Hajnówka

Pomysł założenia łąki kwietnej pojawił się w 2019 roku podczas przygotowywania planów nad uatrakcyjnieniem oferty edukacyjnej. Tuż przy siedzibie nadleśnictwa znajduje się ekspozycja na temat pszczelarstwa w Puszczy Białowieskiej. Łąka kwietna ma być jej uzupełnieniem i lekcją o owadach, a dodatkowo urozmaicić rozległy trawnik.

Łąka kwietnia powstała przy udziale osadzonych z Aresztu Śledczego w Hajnówce, którzy w ramach kursu zawodowego przekopali teren, usunęli trawę i chwasty, posiali rośliny miododajne i wabiące motyle, jednoroczne i wieloletnie.

Dodatkowo, pośrodku łąki stanęła rzeźba – postać zielarki, wykonana przez rzeźbiarza Stanisława Ostaszewskiego, jednego z uczestników XVII Pleneru rzeźby w drewnie, odbywającego się corocznie w Hajnówce. Następnie zaczęło się oczekiwanie.

Jeszcze wiosną leśnicy nie spodziewali się spektakularnych efektów, owszem rośliny rosły, ale oczekiwali natychmiastowej ferii barw. Poza tym trzeba było uzupełnić puste miejsca, w których rośliny nie skiełkowały.

Jednak już w maju oko zaczęły cieszyć chabry – nie tylko niebieskie, ale także białe, bordowe i różowe, a wśród nich piękne czerwone maki. Gdzieniegdzie można dostrzec facelię, koniczynę białą, ostróżkę polną, porcelanki, len trwały i wiele innych.

Dodatkową radość sprawia widok turystów i mieszkańców, którzy z zainteresowaniem podchodzą do tego miejsca, obserwują owady, fotografują. Wiele osób widząc łąkę przed siedzibą nadleśnictwa, sama decyduje się na uatrakcyjnienie swoich ogrodów w taki sposób.

Ostatnio znaczenie łąk kwietnych rośnie, dużo instytucji i miast w taki sposób zagospodarowuje swoje tereny. Oprócz pozytywnego wrażenia, na który wpływ mają zapach i kolory, taka łąka kwietna jest schronieniem owadów, płazów, ptaków a także małych ssaków. Zatrzymuje wodę lepiej niż trawnik, jest także odporna na suszę i kosi się ją rzadziej niż tradycyjne trawniki. I co najważniejsze rośnie tam bardzo dużo gatunków roślin, co pozytywnie wpływa na bioróżnorodność.

Czytaj też: Biebrzański Park Narodowy. Malinowska: przyczyną pożaru wypalanie traw?

Łąka kwietna – Prudnik i Toruń poszły śladem Hajnówki

Łąka kwietna zakwitła również w katowickimLaka kwietna 02 Nadleśnictwie Prudnik. Tam leśnicy zaadaptowali teren byłej szkółki leśnej pod zasiew gatunków miododajnych. W tym roku wprowadzili mieszankę roślin z dominującym udziałem facelii błękitnej, widoczna jest też kwitnąca gryka zwyczajna, ogórecznik lekarski, koniczyna perska oraz wzrastający dopiero słonecznik zwyczajny. I już dziś zapowiadają, że w przyszłym roku na pewno poszerzą zakres gatunków roślin miododajnych.

Kwietne łany wkrótce zakwitną także w Toruniu, gdzie leśnicy wspólnie z władzami miasta przy jednym z miejskich placów posieli chabry, facelie i inne gatunki kwiatów, które przyciągną pszczoły.

Natomiast w zielonogórskim Nadleśnictwie Lubsko powstał cały Park Pszczeli. W ramach projektu „Pszczoły wracają do lasu" powstał park o powierzchni 528 ha! Prace przygotowawcze rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Chcąc zapewnić źródło pokarmu dla pszczół, lubscy leśnicy nieustannie pracują na terenie łąk. Po przygotowaniu gleby, zostały wysiane rośliny nektaro i pyłkodajne m.in. pszczelnik mołdawski (60 arów), facelia błękitna (50 arów) i koniczyny (70 arów), jak również zestaw nasion różnych gatunków roślin przeznaczonych specjalnie dla motyli (10 arów).

lasy.gov.pl/fot.Facebook

swiatrolnika.info 2023