O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-04-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Sektor rybołówstwa i akwakultury dotknięty koronawirusem

Sektor rybołówstwa i akwakultury

Sektor rybołówstwa i akwakultury to kolejny dział gospodarki rolnej dotknięty przez koronawirusa. Unia Europejska nie pozostawia go jednak bez pomocy i obiecuje specjalne, uproszczone warunki pomocowe.

Spadek konsumpcji ryb i owoców morza widocznie zauważalny

W całej Unii Europejskiej można zaobserwować spadek popytu na ryby i owoce morza. Niewątpliwie wiąże się to z tym, że specyfika spożycia tych produktów w większości dotyczy lokali gastronomicznych, zwłaszcza w krajach i rejonach nadmorskich, lub tam, gdzie kultura spożywania posiłków poza domem jest wysoka. Do takich krajów możemy zaliczyć Hiszpanię czy Włochy – w tym ostatnim problem w sektorze rybołówstwa i akwakultury jest szczególnie duży nie tylko ze względu na zmniejszone spożycie, ale ogólny kryzys jaki wywołała pandemia.

czytaj także: Hodowla ślimaków – innowacyjny biznes o znacznym potencjale

Włoski sektor rybołówstwa szczególnie zagrożony

Włosi mierzą się aktualnie z największym problemem, jakim jest ograniczenie możliwości pracy dla pracowników sezonowych, zwłaszcza tych zsektor rybolowstwa i akwakultury koszyk Europy Wschodniej (np. z Rumunii). O ile problem ten dotyczy praktycznie całej Europy, w tym Polski, Włochy sytuacja ta dotyka szczególnie - pracownicy sezonowi będący cudzoziemcami stanowią tam bowiem aż do 70% wszystkich pracowników, sektor rybołówstwa i akwakultury nie jest tu wyjątkiem. Kraj boryka się także ze spadkiem eksportu w tym sektorze o prawie 90% w stosunku do rynku sprzed pandemii, sytuacja jest więc krytyczna.

Zagrożenia rynku produktów rybnych

Sektor rybołówstwa i akwakultury cechuje się szczególnym systemem produkcji, której nie sposób ograniczyć. Dotyczy to zwłaszcza hodowli stawowych, w których mamy do czynienia z trzyletnim cyklem produkcji. Rynek stoi więc nie przed wyzwaniem, z jakim borykają się inni, czyli co zrobić w sytuacji ograniczenia produkcji przez wpływ koronawirusa, ale ze zgoła innym problemem – chodzi tu o brak dochodów za już wyprodukowany towar, konieczność utrzymania pomimo wszystko produkcji, a co za tym idzie, ciągłego ponoszenia kosztów. Problem stanowi także konieczność przechowywania produktów, których sprzedaż jest niemożliwa. Virginijus Sinkevičius, europejski komisarz do spraw Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa podkreśla, że sektor ten był jednym z pierwszych dotkniętych koronawirusem, właśnie z powodu gwałtownego spadku popytu. Pomimo tego, że sytuacja najgorzej maluje się we Włoszech, gdzie dotychczasowe spożycie świeżych produktów rybnych było duże, problem ten dotyczy całej Unii – konsumenci najszybciej bowiem przestali kupować produkty, których nie można długo przechowywać, ponadto zamykanie lokali gastronomicznych nastąpiło w całej Europie. Komisarz zwrócił także uwagę na problemy natury logistycznej, jak i te dotyczące transportu czy przywołanego już magazynowania.

Sektor rybołówstwa i akwakultury otrzyma pomoc od Unii Europejskiej

W obliczu tych wszystkich zagrożeń uruchomiono system pomocowy dla producentów z sektora rybołówstwa i akwakultury. Komisja Europejska wprowadza tymczasowe ramy prawne, które pozwolą uzyskać rybakom i producentom środki pomocowe do kwoty 120 000 euro. Warto podkreślić, że sektory rolnictwa mogą uzyskać taką pomoc w wysokości do 100 000 tysięcy euro. Komisja pozostawia udzielenie pomocy w gestii poszczególnych państw członkowskich. Wsparcie to może przybrać formę dotacji lub ulg dla tych podmiotów, które zostały dotknięte pandemią i utraciły płynność finansową lub borykają się z obniżeniem przychodów. W momencie, w którym wniosek Komisji Europejskiej zostanie przyjęty przez Radę i Parlament Europejski (bez poprawek), środki na operacje wspierające przedsiębiorców będą kwalifikować się z mocą wsteczną od daty 1 lutego 2020 r. Państwa członkowskie mogą więc już teraz rozpocząć selekcję i wspieranie tychże operacji. Do 31 grudnia 2020 r. należy wykazać, że wspierane operacje spełniają kryteria i warunki ustanowione w rozporządzeniu. Sektor rybołówstwa i akwakultury otrzyma część środków z krajowego funduszu rybackiego, a na mocy wprowadzonych uproszczonych procedur nie powinno być problemu z szybkim ich rozdysponowaniem w zależności od potrzeb konkretnych podmiotów.

ec.europa.eu/ italiafruit.net/ pzzhipd/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023