Talk icon

Informacje

13-09-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Kwitnienie gryki przyniesie duży pożytek pszczołom

Kwitnienie gryki

Kwitnienie gryki przy dobrych warunkach i odpowiednim terminie siewu może trwać nawet powyżej miesiąca. Pomimo tego, że gryka nie zajmuje wysokiego miejsca, jeśli chodzi o popularność upraw, jest cenną rośliną z której pszczoły mogą wyprodukować wartościową odmianę miodu. Jak jeszcze można wykorzystać grykę?

Kiedy ma miejsce kwitnienie gryki?

Gryka zwyczajna jest rośliną o krótkiej wegetacji, która trwa maksymalnie sto dni. O czasie, kiedy nastąpi kwitnienie gryki, decyduje w największej mierze termin siewu. Najlepiej przeprowadzić go w połowie maja, gdyż wcześniejsze wysianie może skutkować uszkodzeniem wrażliwych roślin przez przymrozki, co może drastycznie obniżyć kwitnienie i plon. Z kolei zbyt późne wysianie może wpłynąć na zbyt słabe rozgałęzianie się roślin. Kwitnienie gryki w sprzyjających warunkach rozpocznie się już po 25 dniach, a może potrwać przez kolejny miesiąc lub nawet dłużej – najczęściej jednak kwitnienie gryki ma miejsce w lipcu i trwa 25-30 dni.

czytaj także: Łąki kwietne pomogą wypełnić obowiązek zazieleniania

Kwitnienie gryki z pożytkiem dla pszczół

kwitnienie gryki liscieGryka zwyczajna nie jest bardzo popularną rośliną uprawną, gdyż plon jest bardzo trudny do przewidzenia. Orzeszki, które dojrzewają na gryce nie mają jednego stałego terminu pojawienia się, jest on rozciągnięty w czasie nawet na kilka tygodni, dodatkowo orzeszki mają tendencję do osypywania się. Gryka jest natomiast jedną z lepszych roślin miododajnych, a kwitnienie gryki umożliwia pszczołom zbieranie nektaru do produkcji wartościowego miodu. Pszczoły bardzo chętnie korzystają z tej rośliny i wykazują silne przywiązanie do terenów, na których rośnie gryka. Statystyki mówią o średniej ilości miodu gryczanego zebranego z jednego hektara wynoszącej 200 kg, przy wyjątkowo sprzyjających warunkach dla pszczół może być do nawet dwa razy tyle – mowa tutaj na przykład o odpowiednio wysokiej wilgotności utrzymującej się rano, kiedy pszczoły najchętniej zbierają nektar.

Kwitnienie gryki – jak je wykorzystać?

Gryka ze względu na swoje właściwości, czyli możliwość rozwoju bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin, jest często uprawianą w niewielkich gospodarstwach ekologicznych rośliną. Ze względu na wspomniany brak przewidywalności co do zbiorów orzeszków, cześciej wykorzystywane są właśnie te walory dotyczące kwitnienia gryki, które umożliwiają produkcję miodu. Dodatkowo gryka ze względu na szybkie kwitnienie po wysianiu, może stanowić wartościowy międzyplon i rolnicy bardzo chętnie z tych właściwości korzystają. Warto wspomnieć także o tym, że do uprawy gryki można dostać dopłaty w ramach „zachowania zagrożonych zasobów genetycznych w rolnictwie”.

Gryka jest odporna na choroby i dzięki temu nie ma zwykle konieczności stosowania chemicznych środków ochrony roślin, co czyni tę roślinę idealną dla pszczół. Warto więc, aby pszelarze sami siali tę roślinę w swoich pasiekach i pozwalali owadom korzystać z walorów kwitnienia gryki. Dodatkowo pszczelarze mogą porozumieć się z rolnikami, którzy w bliskim sąsiedztwie sieją grykę właśnie jako międzyplon, czy nawet dla pozyskania orzeszków (co jak wspomniane wcześniej, nie jest jednak zbyt popularne ze względu na właściwości gryki które nie pozwalają uzyskać wysokiego i stabilnego plonu) – warto wtedy ustawić ule w pobliżu pól kwitnącej gryki i dać możliwość działania tym pożytecznym owadom, a później porozumieć się w kwestii wyprodukowanego miodu.

portalpszczelarski.pl/ muratordom.pl/ fot. wikimedia (Kurt Stüber CC BY-SA 3.0/ CC BY-SA 3.0)

swiatrolnika.info 2023