Kwiaty – jak przedłużyć ich życie w wazonie? Kilka cennych porad

Bukiet pięknych kwiatów w wazonie poprawi nastrój każdej kobiecie. Co sprawić, aby jak najdłużej rośliny te były w dobrej kondycji? Oczywiście kwiaty można często wymieniać na nowe, ale można też wpłynąć na to, aby wyglądały świeżo i stanowiły doskonałą dekorację wnętrza przez dłuższy czas. Podstawa to odpowiednia pielęgnacja kwiatów ciętych w wazonie. Jednym z najbardziej romantycznych gatunków kwiatów jest róża, która w wazonie utrzymuje się średnio ok. 7 dni. Do kwiatów długo stojących w wazonie zalicza się np. piwonie, lilie, astry, goździki, mieczyki, margerytki. Jednak na trwałość roślin ciętych ma wpływ wiele różnych czynników, nie tylko ich gatunek. Oto najważniejsze z nich.
Po pierwsze – ścinaj mało rozwinięte i zdrowe kwiaty
Przede wszystkim ścinamy kwiaty, które nie są jeszcze zupełnie rozwinięte i to najlepiej rano. Co istotne zwracamy uwagę na to, aby rośliny były zdrowe. Chore kwiaty mogą być źródłem infekcji i będą przyspieszać starzenie całego bukietu.
Po drugie – kwiaty wymagają odpowiedniej temperatury
Pamiętaj, że w ciepłym i słonecznym pomieszczeniu kwiaty więdną szybciej. Warto zatem wybierać dla bukietów miejsca zacienione, gdzie jest chłodniej.
Po trzecie – kwiaty potrzebują świeżej wody
Wodę w wazonie powinniśmy wymieniać każdego dnia, bo to zapobiegnie rozwojowi bakterii powodujących gnicie. Zalecane jest przechowywanie kwiatów w wodzie ciepłej tj. ok. 40 stopni, gdyż zawiera mniej tlenu i przez to rośliny nie będą tak szybko więdły. Niektórzy w tym celu stosują wodę przegotowaną.
Dość częstą praktyką jest wkładanie końcówek łodyg, po wcześniejszym ich przycięciu, na chwilę do wrzątku.
W przypadku róż taki zabieg przywraca drożność łodyg, a w przypadku roślin, jak np. maki czy gazanie, które mają w pędach sok mleczny, taki wrzątek z pewnością ograniczy jego sączenie. Czasem w tym cel przypala się końcówki łodyg płomieniem. Zabieg ten powtarza się przy każdorazowym przycinaniu końcówek pędów. Natomiast kwiaty, które zawierają śluz, jak np. narcyz odstawia się do osobnego pojemnika z wodą na jeden dzień, przed włożeniem go do wazonu z innymi kwiatami. Dzięki temu śluz nie zaszkodzi innym roślinom.
Czytaj także: Gorączka Q – Co to takiego i co musisz wiedzieć jako rolnik?
Po czwarte – kwiaty potrzebują codziennej pielęgnacji
Nie ma nic gorszego dla trwałości bukietu jak obeschnięte płatki i liście wpadające do wody, które zaczynają w niej gnić. To na pewno nie przedłuży życia roślinom, wręcz przeciwnie szybko przyspieszy ich więdnięcie. Wskazaną czynnością jest zatem codzienne oczyszczanie wazonów. Warto również usunąć wszystkie liście z dolnej części łodygi po zerwaniu kwiatów i przed formowaniem bukietu. Pamiętajmy również o stosowaniu preparatów wzmacniających - rynek oferuje wiele różnych odżywek do kwiatów.
Po piąte – regularne przycinanie końcówek łodyg
Za każdym razem, gdy wymieniamy wodę pamiętajmy o przycinaniu końcówek łodyg. Pierwsze takie cięcie powinno nastąpić zaraz po przyniesieniu kwiatów do domu i przed włożeniem ich do wody. A potem, przy każdej wymianie wody. Do cięcia łodyg należy stosować ostre narzędzie, które nie będzie kaleczyło roślin. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzą się nożyczki do kwiatów z dolnym ząbkowanym ostrzem.
Newseria/jac/fot. pixabay