Talk icon

Informacje

11-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Kwasowość gleby, a prawidłowy rozwoju systemu korzeniowego upraw

Brak grafiki

Kwasowość gleby ma duży wpływ na prawidłowy wzrost rośliny. Zbyt duża kwasowość zahamowuje rozwój systemu korzeniowego upraw, co utrudnia im pozyskiwanie wody oraz składników mineralnych z gleby. Kwasowość zbadać można przede wszystkim na dwa sposoby przez specjalną instytucję lub samodzielnie poprzez glebowy kwasomierz.   

Kwasowość gleby – podstawowe informacje

Stopień kwasowości gleby musi być dostosowany do rośliny, która ma być na niej uprawiana. Tylko prawidłowo dobrane pH spowoduje, że zasadzone na polu ziarna będą rozwijały się prawidłowo i dawały oczekiwane przez rolników plony. Najbardziej optymalna kwasowość gleby waha się w przedziale od 5,5-7,5. Skala odczynowa przedstawia się następująco: silnie kwaśny pH <4,5, kwaśny pH 4,5-5,5, lekko kwaśny pH5,6-6,5, obojętny pH6,6-7,2, zasadowy pH >7,3. Wartość pH to nic innego jak ilość zawartości wszystkich składników odżywczych w badanej glebie. Im niższe pH, to gleba jest bardziej kwaśna, a im wyższe to bardziej zasadowa. Najbardziej w kwaśnych glebach lubują się rośliny z gatunku wrzosowatych. 

Czyta także: Nawozy na użytki zielone – jak na nich zaoszczędzić?

Kwasowość gleby – jak zbadać jej odczyn?

kwasowość glebySprawdzenie kwasowości podłoża jest kluczowa kwestią pod względem doboru odpowiedniej roślinności uprawnej lub prawidłowego przygotowania gleby pod już wybraną zieleń. Zbyt kwaśna gleba lub zbyt zasadowa wpływa na spowolniały rozwój uprawy, a nawet wzrost uszkodzonych roślin. Kwasowość gleby można zbadać w następujące sposoby: najprostszym sposobem i najmniej pracochłonnym, ale tez najdroższym jest oddanie próbki badań do Okręgowej Stacji chemiczno-rolniczej lub dokonać analizy samemu poprzez zakup urządzenia do badania kwasowości gleby – glebowy kwasomierz. Otrzymany kolor odczynu uzyskanego z fragmentu gleby i środka chemicznego sprawdza się na dołączonej do urządzenia skali. 

Kwasowość gleby – jak ją zmieniać

Aby dostosować wyniki otrzymane z badania pod kątem kwasowości gleby do tych, które są odpowiednie dla naszych założeń uprawnych należy w przypadku za niskiej kwasowości przekopaną ziemię nawieźć ptasim obornikiem, nawozem zakwaszającym lub kwaśnym torfem. Natomiast  w sytuacji kiedy kwasowość gleby jest za wysoka trzeba wapniować podłoże, dodać wapno granulowane lub kredę nawozową. Wapno nie wpływa dobrze na wzrost roślin, dlatego należy pamiętać by nie sadzić bezpośrednio na nie upraw. 

schr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023