Kwaśna gleba – czy cokolwiek może na niej rosnąć?

Kwaśna gleba to zmora rolników – roślin uprawnych, które są w stanie wydać zadowalający plon jest naprawdę dosyć mało, dodatkowo przywracanie właściwego pH może powodować trudności. Problem ten jest powszechny, gdyż szacuje się, że zbyt kwaśny odczyn ma nawet 50% gleb na terenie kraju. Ratunkiem jest oczywiście wapnowanie, natomiast czy są jakiekolwiek rośliny, które mimo niedogodnych warunków mogą się rosnąć na takich glebach?
Kwaśna gleba – gdzie jest jej najwięcej?
Kwaśna gleba spędza sen z powiek rolnikom, zwłaszcza na konkretnych terenach w Polsce. Najbardziej zakwaszone są gleby w województwie podkarpackim i podlaskim, z kolei najmniej w opolskim. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego kilka lat temu nawet 12% wszystkich gleb w Polsce była bardzo kwaśna (pH poniżej 4,5), 25% to gleby o odczynie kwaśnym (4,6-5,5 pH) i wreszcie aż 35% to gleby lekko kwaśne (5,6-6,5 pH). Kwaśna gleba uniemożliwia większości roślin skuteczne przyswajanie fosforu, który jest kluczowy do ich rozwoju.
Kwaśna gleba – ratunkiem jest wapnowanie
Uporać się z problem kwaśnych gleb pomaga wapnowanie, które jest dofinansowywane, jeśli spełni się konkretne warunki – nie załapią się na dopłatę na przykład gleby lekko kwaśne. Dofinansowanie uzależnione jest od wielkości gospodarstwa i dotyczy tylko tych, które nie są większe niż 75 ha. Niestety na tym warunki się nie kończą – nie dostaniemy zwrotu za transport i rozprowadzenie nawozu przeznaczonego do wapnowania, a jedynie możemy się ubiegać o zwrot na podstawie przedstawionych dowodów zakupu nawozu. Te kwestie, a także konieczność przedkładania stosownych dokumentów sprawia, że część rolników skutecznie zniechęca się i nie każdy decyduje się na wapnowanie.
czytaj także: Jak pobrać ziemię do badania? Tych błędów nie popełniaj!
Kwaśna gleba – koniecznie sprawdź jej odczyn!
Ciekawym aspektem jest to, że kwaśne gleby można rozpoznać na przykład po tym, co na nich pierwotnie rosło, dodatkowo niektóre rośliny będą wyglądały inaczej w zależności od pH gleby – kwaśna gleba w przypadku hortensji sprawia, że nabierają one bardziej intensywnej, niebieskiej barwy. Na kwaśnych glebach bardzo intensywnie rośną z kolei chwasty takie jak rumian czy koniczyna polna. Nie można jednak bazować tylko i wyłącznie na tym wskaźniku, należy profesjonalnie zbadać poziom pH gleby, aby zdecydować się na odpowiednie wapnowanie lub postawienie na rośliny, które lubują się w konkretnym poziomie pH.
Kwaśna gleba – co na niej urośnie?
Warto w obliczu tego, że wapnowanie może powodować trudności, wiedzieć jak można się zabezpieczyć i jakie rośliny można uprawiać na glebach kwaśnych. Na tych o najniższym odczynie urośnie borówka amerykańska, a także żurawina. Niektóre owocujące rośliny, jak maliny czy agrest można uprawiać na glebach kwaśnych, czyli takich mieszczących się w przedziale 4,6-5,5 pH. Taka kwasowość jest optymalna także dla gryki, na takich glebach poradzą sobie także i tytoń czy rabarbar. Jeśli chodzi o ogrodnictwo, można uprawiać na przykład azalie i hortensje.
nawozy.eu/gus/cdr.gov.pl/pxfuel