Talk icon

Informacje

28-02-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Kwas foliowy w diecie poprawia wydolność prosiąt odsadzonych

Kwas foliowy

Niedawne badanie wykazało, że kwas foliowy w diecie może poprawić wydajność wzrostu i morfologię jelit odsadzonych prosiąt poprzez utrzymanie równowagi odnowy komórek nabłonka.

Kwas foliowy w niedoborze może prowadzić do anemii i biegunki oraz może zmniejszyć przyrost masy ciała

Odsadzanie prosiąt jest stresującym procesem i może wiązać się z zaburzeniami funkcji przewodu pokarmowego, a często z opóźnieniem wzrostu i biegunką. Aby pomóc prosiętom w tym procesie, antybiotyki i tlenek cynku na poziomie farmakologicznym są szeroko stosowane jako dodatki paszowe, jednak obecnie potrzebne są alternatywy.

Kilka badań wykazało, że kwas foliowy w niedoborze może prowadzić do anemii i biegunki oraz może zmniejszyć przyrost masy ciała i wielkość miotu prosiąt. Jednak szybko rosnące tkanki lub komórki o wysokim współczynniku przemiany są wrażliwe na poziom kwasu foliowego, dlatego suplementacja kwasu foliowego może sprzyjać wzrostowi młodych zwierząt.

Naukowcy zauważyli, że jelita prosiąt odsadzonych rosną szybciej w porównaniu z innymi częściami ich ciała, a zatem tempo proliferacji komórek jelitowych, które są bardziej wrażliwe na stężenie kwasu foliowego, jest wyższe w tej części ciała prosięcia. Co więcej, w diecie odsadzeniowej pozbawionej antybiotyków i tlenku cynku wpływ kwasu foliowego na wydajność wzrostu i mechanizm leżący u podstaw morfologii i funkcji jelit u prosiąt odsadzonych jest nadal niejasny.

Badanie miało na celu ocenę jak kwas foliowy w poszczególnych dawkach przekłada się na wzrost, morfologię i funkcję jelit oraz odnowę komórek nabłonka jelit u prosiąt odsadzonych karmionych dietą bez antybiotyków i tlenku cynku.

Czytaj też: ASF – Niemcy cały czas obawiają się nowych przypadków wirusa!

Kwas foliowy – przebieg badania i wyniki

Ogółem 28 prosiąt odsadzonych od macioryKwas foliowy 02 w wieku 21 dni wybrano z 10 miotów na podstawie masy ciała i losowo przydzielono do 4 zabiegów. Prosięta były karmione tymi samymi podstawowymi dietami bez antybiotyków i tlenku cynku z dodatkiem kwasu foliowego w dawce 0, 3, 9 i 18 miligramów na kilogram przez 14 dni. Zastosowany kwas foliowy był suszonym rozpyłowo mikrogranulowanym produktem handlowym zawierającym 80 procent kwasu foliowego z użyciem dekstryny jako nośnika.

Suplementacja diety kwasem foliowym zwiększyła wysokość kosmków, stosunek wysokości kosmków do głębokości krypt i ich powierzchnię oraz znacząco zwiększyła aktywność laktazy i sacharazy w błonie śluzowej jelita czczego odsadzonych prosiąt. W związku z poprawą morfologii i funkcji jelit, suplementacja diety kwasem foliowym w grupach 9 i 18 miligramów na kilogram istotnie zwiększyła ADG u odsadzonych prosiąt. Wyniki wskazują, że suplementacja diety wysokimi dawkami kwasu foliowego (3, 9 i 18 miligramów na kilogram) może zwiększyć wykorzystanie białek poprzez promowanie syntezy i odkładania białek w organizmie. Tymczasem kwas foliowy w dawkach 9 i 18 mg na kilogram kg może znacznie obniżyć zawartość niektórych niezbędnych aminokwasów we krwi, co dodatkowo wspiera powyższy wniosek.

allaboutfeed.net/fot.Pixabay/Wikimedia

swiatrolnika.info 2023