Talk icon

Informacje

15-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Kury nioski – co wyróżnia je na rynku drobiarskim?

Kury nioski

Kury nioski charakteryzują się w porównaniu do brojlerów mniejszym umięśnieniem ciała. Każda z ras znosi około 180 jaj rocznie. Nieśność trwa 60 tygodni, a szczyt następuję na 6-8 tydzień.

Kury nioski – charakterystyka

Kury nioski na rynku wyróżnia ich wygląd, a mianowicie: mała głowa z przydatkami głowowymi, wypukłe oczy koloru żółto-pomarańczowego, zrogowaciały dziób, krótka i opierzona szyja, długie i przylegające do ciała skrzydła oraz, w porównaniu do brojlerów, niewielkie mięśnie ud i piersiowe. Kury te powstały z różnych wysokowydajnych ras drobiu. Najpopularniejszy gatunek to Leghorn, który osiąga do 1,7 kg masy ciała, produkują rocznie 250-300 jaj o białych skorupkach. Natomiast na polskich fermach rządzą Rhode Island Red bądź White. Kury te znoszą 200 jaj rocznie i różnią się kolorem piór. Ponadto na rynku drobiarskim znaleźć można również rasę New Hampshire, która wydaje od 180-200 jaj w ciemnobrązowych skorupkach oraz sussex charakteryzującą się białym upierzeniem na tułowiu oraz czarnymi piórami na ogonie. Jest jedną z najbardziej umięśnionych kur niosek znoszącą 180 jaj rocznie o wadze 62 g.

Czytaj także: Ptasia grypa nie daje o sobie zapomnieć. 27 000 brojlerów do zgładzenia i utylizacji

Kury nioski – wychów i okres nieśności

Kury nioski 12Każdy hodowca pamiętać powinien, że okres wychowu ma ogromny wpływ na szczyt nieśności oraz jakość znoszonych jaj. Do 8 tygodnia pisklęta wymieniają opierzenie z pisklęcego na dorosły. Do 16 tygodnia przebywają w wychowalni, a następnie zmieniają lokalizację na halę produkcyjne. Trzeba skupi uwagę gospodarza na monitorowaniu prawidłowości przyrostu masy ciała kur. By przyspieszyć czas osiągnięcia pełnej zdolności do nieśności należy zwiększyć długość dnia świetlnego oraz serwować paszę bogatą w składniki pokarmowe. Szczyt nieśności następuję na 6-8 tydzień 60 tygodniowego okresu znoszenia jaj przez kury nioski.

Kury nioski – żywienie

Przy doborze żywienia należy zwrócić uwagę na masę ciała, temperaturę i system utrzymania, potrzeby fizjologiczne oraz poziom produkcji. Dostarczana kurom pasza ma wpływ na jakość skorupki, masę jajka, wysoką nieśność i zdrowie. Jakość jajka wynika z samego organizmu kury nioski, dlatego pożywienie nie ma tak bezpośredniego znaczenia. Przy doborze mieszanki trzeba pamiętać o zbilansowaniu białka, aminokwasów, energii, składników mineralnych i witamin. Ponieważ najważniejszym elementem w diecie kur niosek jest wapno, które ma znaczenie na zdrowie układu kostno-szkieletowego wraz z upływem nieśności należy zwiększać jego ilość w pożywieniu. Mieszanki składają się z: nasion roślin strączkowych, zbóż, śruty poekstrakcyjnej, dodatków zootechnicznych, produktów pochodzenia zwierzęcego oraz produktów ubocznych przetwarzania zbóż.

swiatrolnika.info 2023