Talk icon

Informacje

14-08-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kuropatwy trafiły do Nadleśnictwa Lubartów. Aż 300 sztuk

Kuropatwy

300 kuropatw ze specjalnej hodowli trafiło do lasu na terenie Nadleśnictwa Lubartów (Lubelskie). Ma to na celu zwiększenie liczebności tych ptaków, których populacja w ostatnich dekadach bardzo się zmniejszyła. Kuropatwy zostały wypuszczone na tereny o charakterze rolniczym, z mozaiką polno-leśną. Kuropatwy bytują na otwartych terenach łąk i pól.

Kuropatwy zamieszkają w Nadleśnictwie Lubartów

O wsiedleniu kuropatw, czyli wprowadzeniu ich do środowiska naturalnego, poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie na swojej stronie internetowej.

Populacja kuropatwy (Perdix perdix) na terenie Nadleśnictwa Lubartów została wzmocniona o kolejne 300 sztuk. Trafiły do lubelskich lasów z Hodowli Zagrodowej Zwierzyny Łownej „Zagórze” znajdującej się w Nadleśnictwie Świebodzin (RDLP w Zielonej Górze

– podano w komunikacie.

150 osobników zostało wypuszczonych na tereny o charakterze rolniczym, z mozaiką polno-leśną, znajdujące się w obwodzie Rawityn Nadleśnictwa Lubartów. Kolejne 150 kuropatw umieszczono w wolierze, czyli ogrodzonym i zabezpieczonych przed drapieżnikami miejscu, na terenie obwodu Kozłówka, gdzie kuropatwy będą mogły przystosować się do środowiska, a później zostaną wypuszczone na wolność.

Kuropatwy trafiły do Lubartowa dzięki programowi Lasów Państwowych

Wsiedlanie kuropatw, wyhodowanych wcześniej w specjalnym ośrodku, jest elementem prowadzonego przez Lasy Państwowe „Programu wzbogacenia bioróżnorodności przyrodniczej łowisk leśnych i polnych”, którego głównym celem jest odbudowa populacji zwierzyny drobnej, w tym kuropatw, zajęcy czy bażantów.

Kuropatwa należy do zwierzyny drobnej, a ta w ostatnim czasie nie ma się najlepiej. W ciągu ostatnich dwóch dekad w Polsce wystąpił wyraźny spadek populacji kuropatwy, która niegdyś stanowiła ozdobę polskich pól i łąk. Dlatego powinniśmy zadbać o te ptaki

– podkreśla cytowany w komunikacie zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lubartów Leszek Gajuś.kuropatwy lubartow 2

Kuropatwy kiedyś były popularne w Polsce

Jak informują leśnicy, niedawno kuropatwy były w Polsce licznie występującym gatunkiem, jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku jej liczebność szacowano na kilka milionów osobników, ale dekadę później było jej już tylko około miliona. Przyczyną tego zjawiska są m.in. zmiany w prowadzeniu gospodarki rolnej.

Powstałe monokultury upraw, zanikające mozaiki pól, miedz, a także postępująca chemizacja rolnictwa, sprawiła, że zmniejszyła się baza pokarmowa dla młodych ptaków

– napisano na portalu społecznościowym Nadleśnictwa Lubartów.

Istotną rolę w procesie zmniejszania populacji kuropatw odegrała również „presja ze strony drapieżników”, głównie lisów. Jak tłumaczą leśnicy, przyczyniła się do tego prowadzona akcja szczepienia tych zwierząt przeciwko wściekliźnie (poprzez rozrzucanie szczepionek z samolotów), co spowodowało, że gatunek ten „drastycznie zwiększył swoją liczebność”.

Kuropatwy bytują na otwartych terenach łąk i pól. Odżywia się pokarmem roślinnym, ale młode ptaki żywią się głównie owadami. Kurak ten prowadzi osiadły tryb życia i jest przywiązany do miejsca swojego bytowania.

Czytaj także: Kolejne ogniska ASF w Polsce! Już 50 gospodarstw zarażonych wirusem!

PAP/jac/fot. Nadleśnictwo Kwidzyn

swiatrolnika.info 2023